Kritike predstave o Aleksandri Zec moralno i etički pogrešne

Predsjednik Republike Ivo Josipović je, komentirajući kritike nove predstave redatelja Olivera Frljića o Aleksandri Zec koja je sinoć premijerno izvedena u Rijeci i prije čije izvedbe je skupina građana prosvjedovala, ocijenio moralno i etički pogrešnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije početka predstave, pred ulazom u Hrvatski kulturni dom na Sušaku je desetak građana, od kojih nekoliko u vojnim odorama Hrvatske vojske, mirno prosvjedovalo s papirima u rukama. Na njima su bili natpisi “Kad će hrvatske žrtve dobiti kazališnu predstavu?”, “86 malih Vukovaraca” i “402 hrvatske djece ubijeno od četničke ruke” te nekoliko fotografskih portreta poginule djece s imenima te godinama rođenja i smrti.

Josipović je na današnjem okruglom stolu prilikom kojeg je predstavljen Izvještaj o praćenju suđenja za ratne zločine tijekom 2013. godine rekao: “Naš odnos prema zločinu mora biti jednak bez obzira tko je počinitelj. Vidjeli smo da u Rijeci, jedna predstava koja je umjetničko djelo, predstava koja upozorava na jedan zločin izaziva reakcije koje su po meni moralno i etički pogrešne”.

Dodao je kako je istina da postoje žrtve djece i s hrvatske strane te da niti jedno takvo dijete nećemo zaboraviti, kao niti jednu silovanu osobu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava, Zoran Pusić zapitao se ne predstavlja li ubojstvo dvanaestogodišnje djevojčice zločin i osudio zabranu predstave od strane HVIDR-e, kao i “veličanje Darija Kordića” od strane pojedinih biskupa.

Josipović je istaknuo da je i on sam na neki način umiješan u sastavljanje ovog izvještaja te da su ova izvješća jedini izvor gdje se mogu pronaći važne informacije o suđenjima za ratne zločine. Sam izvještaj o praćenju suđenja za ratne zločine tijekom 2013. godine predstavile su Documenta- Centar za suočavanje s prošlošću, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek te Građanski odbor za ljudska prava.

Josipović je rekao da se vidi napredak u odnosu općeg i javnog mnijenja kao i u odnosu društva prema zločinima te dodao da je Documenta učinila jako puno da opća javnost i pravosuđe na zločine gledaju na jednak način rekavši: “svaki zločin je isti i svaki krivac mora odgovarati na jednak način”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ta drugačija klima dovela je do jedne suradnje država u regiji. Ohrabrujem Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i naše pravosuđe da nastave suradnju s odgovarajućim institucijama susjednih zemalja,” rekao je predsjednik.

Josipović je upozorio da Zakon o ništetnosti predstavlja zapreku u suradnji s Republikom Srpskom i da je on sam ustao protiv njega jer ga smatra neustavnim, štetnim i nepravednim.

“No postoji jedna zapreka kada je riječ o suradnji s Republikom Srpskom. To je zapreka koja šteti i pravdi, ali šteti i pojedincima, našim državljanima bez obzira je li riječ o osuđenicima ili o žrtvama. To je Zakon o ništetnosti protiv kojega sam ja ustao jer smatram da je neustavan, štetan i nepravedan, ali nažalost odluke o tome još uvijek nema”, rekao je Josipović te dodao da postoje brojni primjeri koji pokazuju da taj Zakon šteti suradnji DORH-a i naših policija u ostvarenju pravde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josipović se osvrnuo i na Haški sud i zapitao se jesmo li i mi pridonijeli slabostima koje taj sud pokazuje rekavši da je osjetio da se “u Haagu ne rade najbolje stvari” te dodao da je istina da su ondje neki našli pravdu i da je dobro da postoji.

“Utjecao je s jedne strane na zaustavljanje rata, utjecao je na naše pravosuđe da pojačaju kriterije i svijest o tome kako je ratni zločin međunarodni zločin”, dodao je Josipović.

“Zatvarali smo oči pred slabostima i zato su mnogi ljudi ostali bez pravde, zato su mnogi zločini ostali neosuđeni”, rekao je Josipović odgovarajući da su propusti rezultat toga što nevladine udruge nisu dovoljno djelovale.

“Pozivam sve da učinimo da niti jedan zločin ne ostane nekažnjen bez obzira tko ga je počinio”, zaključio je Josipović i dodao da društvo koje dopusti da slučajevi poput ubojstva obitelji Zec, silovanih žena, ostanu nekažnjeni i društvo koje svaki zločin ne tretira na jednak način nema dobru budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.