Mirenje Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta oko propalih pregovora za granski kolektivni ugovor u sustavu znanosti i visokog obrazovanja, a povodom najave štrajka za 22. svibnja 2014, nije uspjelo.
Mirenje je predvodila Danica Lisičar, nakon što je zbog grubih neistina i napada ministra, gospodin Ribić ovlaštenje predstavnika Sindikata u postupku mirenja prenio na zamjenika predsjednika prof. dr. sc. Igora Radeku.
Predstavnik Sindikata ponudio je ministru znanosti, obrazovanja i sporta, Željku Jovanoviću, kao predstavniku druge strane, kompromisno rješenje: prihvaćanje dosadašnje razine radnih prava zaposlenika u sustavu znanosti i visokog obrazovanja sadržanih u Kolektivnom ugovoru za znanost i visoko obrazovanje koji je potpisan 22. listopada 2010. godine, bez članka koji regulira zakonom obavezujuće plaćanje sredstava za rad sindikalnih povjerenika, stoji u priopćenju Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
Sindikat se obvezao potpisati takav kolektivni ugovor ako ga na referendumu potvrdi većina članova Sindikata, čime bi se otklonili razlozi za najavljeni štrajk. Istinitost ovih navoda lako je provjeriti u zapisniku s mirenja, obavijestili su iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
Tom je ponudom Sindikat znanosti po tko zna koji put bio spreman na kompromisno rješenje kojim zadovoljava sve navode Jovanovića kako bi zaštitio stečena prava zaposlenika u znanosti i visokom obrazovanju, no usprkos tom novom ustupku, kao i činjenici da u procesu mirenja nije sudjelovao Ribić, ministar je odbio ponudu Sindikata.
Jovanović je ustrajao na zahtjevu za trajno i bezuvjetno odustajanje od dodatka na “vjernost službi” od 4, 8, 10% – bez obzira na to što Zakon o uskrati prava obustavlja isplatu tog dodatka samo za ovu kalendarsku godinu (od 1. travnja do 31. prosinca 2014. godine), kao i činjenicu da važeći granski kolektivni ugovor za zdravstvo ima ugovoren taj dodatak, stoji u priopćenju sindikata.
Tijekom pregovora koji su trajali više od godinu dana, Sindikat je ponudio veliki broj ustupaka oko mnogih radnih prava, a MZOS nije bio spreman niti na jedan ustupak oko bilo čega što je potvrđeno i na mirenju, smatra Radeka.
„Sindikat nema mandat prihvatiti drastično rušenje cijene rada zaposlenika u sustavu znanosti i visokog obrazovanja, jer naši radni ljudi ne rade ni manje ni nekvalitetnije. Prihvaćanjem smanjenja plaća našim članovima Sindikat bi bez ikakve koristi za svoje članove legitimirao jednu katastrofalno neuspješnu gospodarsku politiku i garnituru koja se vlasti grozničavo drži služeći se obmanama i manipulacijama, rušeći razinu koja pripada prosvjetnoj vlasti“, istaknuo je Radeka u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa