Kako izgleda kad Veljača određuje na koje žene se smije urlati, a na koje ne smije?

Foto: fah, snimka zaslona, montaža narod.hr

“Neopisivo mi je žao što se Vojko Obersnel pretvorio u običnog bijednog histeričnog bullyja”, naslov je kolumne Jelene Veljače za Jutarnji list iz kojeg bi se moglo zaključiti da osuđuje njegovo divljačko ponašanje prema nezavisnoj vijećnici Gradskog vijeća grada Rijeke, Ivoni Milinović, i pruža podršku vijećnici. No, u članku možete pročitati nešto sasvim drugo i uvidjeti kako Veljača zaključuje da vijećnica Milinović nije “dostojna” njezine zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst započinje opisom Obersnelovog divljačkog napada na Milinović, nad kojim se zgraža, sve dok nije, kako navodi, “saznala tko je ona”.

“Frapirana činjenicom da moram odjednom pred samom sobom birati između manijaka koji je u svom osmom gradonačelničkom mandatu toliko osokoljen da si dopušta ispade bijesa i nekontrolu frustracije na nivou kojih se ne bi posramio bio koji socijalno neprihvaćeni zlostavljač, i žene koja je toliko umobolno desno u svojim javnim istupima da je uspjela biti izbačena čak i iz HDZ-a, stranci inače poznatoj po tome da je jedan od ključnih zadataka gospodina Plenkovića, osim spašavanja Hrvatske u svjetskoj ekonomskoj krizi koja nam predstoji, noćno trijebljenje uši iz svih pora stranke.

Taj sukob lokalnog moćnika (ovdje moram dodati da mi je neopisivo žao što se Vojko Obersnel sveo na to, al tko mu je kriv kad se nije znao izboriti s vlastitom privilegijom pa se pretvorio u običnog bijednog histeričnog bullyja) i ostrašćene mlade desničarke koja “ne bi ni u ludilu uvodila kvote kao vid borbe za ravnopravnost spolova” i koja bi se sama, djeluje mi, rado prijavila za ulogu Pavelićeve ljubavnice, i koja, uostalom, i dalje sjedi na svojoj poziciji vijećnice a ne u zatvoru ili ludnici, nakon što je faktički izjavila da bi se trebalo ubijati po Dalmaciji, to je savršena, nažalost, slika hrvatskog političkog establišmenta danas”, opisuje, između ostaloga, u svom tekstu Veljača, iako je Milinović svoje ranije izjave pojasnila i objasnila kako se krivo izrazila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da u tekstu spominje i da je Obersnel “predstavnik stranke za koju sam nekad tako strastveno glasala i u koju je urbana publika tako strastveno vjerovala dok je, oprostite mi ali moram posegnuti za zajedničkom slikom koje se nikada nećemo odreći mi patnici s lijeve margine društva, Ivica Račan bio živ”, je li joj u odluci je li Milinović “dostojna” njezine zaštite ključno bilo pripada li političkoj ljevici ili desnici?

>(VIDEO) Svi incidenti Vojka Obersnela s novinarima, aktivistima, turistima…

>Policija podigla kaznenu prijavu za kriminal u projektu Rijeka kao Europska prijestolnica kulture 2020. – pogodovalo se tvrtki iz Srbije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Obersnel divljao na gradskoj sjednici i izvrijeđao neovisnu vijećnicu

> (VIDEO) Pogledajte snimku divljanja Obersnela na sjednici Gradskog vijeća i vrijeđanja neovisne vijećnice

Podsjetimo, Gradsko vijeće s 20 glasova za, četiri suzdržana, i dva glasa protiv (Ivona Milinović i Tihomir Čordašev) prihvatilo je prijedlog prvog rebalansa riječkoga proračuna koji će biti manji za 193,2 milijuna kuna u odnosu na plan. Ali sve je zasjenio incident Vojka Obersnela koji je verbalno napao Ivonu Milinović, nezavisnu vijećnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milinović je u raspravi istaknula da ne može podržati rebalans proračuna zbog toga što je trebalo na rashodovnoj strani kresati programe Europske prijestolnice kulture te odustati od projekta obnove motornog broda “Galeb”. Poručila je i kako su supružnici zaposlenika gradske uprave dobivali autorske honorare za svečano otvorenje EPK i da je to krajnje dvojbeno.

Obersnel je reagirao poručivši joj da ne “s*re”, kako je rekla Milinović, a kad je zatražila zaštitu predsjednika Gradskog vijeća, Obersnel se digao i vikao kako priča gluposti, da je alapača i da vrijeđa sve zaposlenike gradske uprave. Dodao je vičući kako njega nitko neće izbaciti sa sjednice, da bi baš volio to vidjeti, piše Novi list.

Podrška Severini

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok Milinović nije “dostojna” podrške Veljače i njezine inicijative “Spasi me”, podržale su pjevačicu Severinu Koić nakon što joj je sud odlučio oduzeti sina i za skrbnika mu dodjeliti oca, Milana Popovića.

“Dokle god Vaša inicijativa #spasime javno podržava nepravomoćno osuđenu osobu za obiteljsko nasilje, nemate pravo glasa niti po kakvoj javnoj temi!” – poručio je psihijatar dr. Herman Vukušić u otvorenom pismu upućenom Jeleni Veljači.

“Podržavaju Severinu, koja je u listopadu nepravomoćno osuđena zbog nasilja nad Milanom Popovićem. Ne postoji rodno prihvatljivo nasilje, i mislim kako je apsolutno neprihvatljivo da inicijativa koja bi trebala podržavati žrtve nasilja u obitelji podržava obiteljsku nasilnicu” – rekao je Vukušić za Večernji list.

Zašto nije podržala i žene žrtve Domovinskog rata?

“Svaka situacija u kojoj se nastoji pružiti pomoć ženi i osuditi nasilje je, svakako, uvijek plemenita. To jedna humana, ljudska strana. Međutim, volio bih da je gospođa Veljača odlučila pomoći i tolikim ženama u hrvatskoj državi koje su stradale u Domovinskom ratu. (…)
Kamo sreće da gospođa Veljača, umjesto da je u Beogradu napadala i na neki način prozivala Katoličku crkvu, da je napravila jedan skup na koji bi pozvala određene ljude u Srbiji da sagledaju što su napravili u Hrvatskoj. (…)
Također, zašto nije podržala skup koji je gradonačelnik Penava organizirao u Vukovaru, zašto nije podržala silovane majke, obitelji koje pate?” – rekao je za Narod.hr Ante Deur, bivši savjetnik predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, komentirajući donatorsku večeru fonda #Spasime.

Tko je Jelena Veljača?

Jelena Veljača završila je Akademiju dramske umjetnosti, a najpoznatija je po ulogama u domaćim telenovelama “Ljubav u zaleđu” i “Villa Maria”. Nastupala je i u 1. sezoni hrvatske kriminalističke serije “Urota”. Osim u glumi okušala se i u pisanju scenarija te je napisala scenarije za hrvatske telenovele “Obični ljudi”, “Larin izbor”, “Ponos Ratkajevih”, “Stella”, “Zora dubrovačka”, “Zakon ljubavi” i “Prava žena”.

Prisutna je u javnosti kao aktivistica za borbu protiv nasilja nad ženama: osnivačica je pokreta #spasime čijem su prosvjedu u Zagrebu prošle godine pridružio i premijer Andrej Plenković koji je tu priliku iskoristio da se pohvali ratifikacijom Istanbulske konvencije. Predstavnice pokreta primila je i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a i sam premijer Andrej Plenković.

> (VIDEO) Raspudić: ‘Tko je ovlastio Jelenu Veljaču da formira politiku i radne skupine s ministricom i premijerom?’

> Nikolina Nakić: ‘Kad Veljača bez trunke srama proziva predsjednicu’

> Ante Deur za Narod.hr: Zašto Veljača, umjesto vrijeđanja Katoličke crkve u Beogradu, nije pružila podršku silovanim ženama?

> Babićeva blasfemična objava o Isusu: Evo tko je sve označio da mu se sviđa

> (VIDEO) Raspudić: ‘Tko je ovlastio Jelenu Veljaču da formira politiku i radne skupine s ministricom i premijerom?’

> Psihijatar Vukušić Veljači: ‘Vaša inicijativa podupire osobu nepravomoćno osuđenu za obiteljsko nasilje’

> Pitali smo Jelenu Veljaču zašto je ‘lajkala’ Babićevu blasfemičnu objavu o Isusu: Evo što nam je odgovorila

Kasnije se Veljača potužila kako predsjednica njezinom pokretu nije dala dovoljnu podršku te se obrušila na nju i njezinu izjavu da će se nakon predsjedničkog mandata baviti zaštitom slabijih i promicanjem zaštite od nasilja nad ženama i djecom.

Rekla je kako su joj se iz fonda obratili da im pruži podršku i to u nekoliko navrata, a predsjednica ih je odbila, pa joj “nije jasno kako se sada to namjerava zauzeti pravima žena”, piše Večernji list.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.