Kako je nastala Domovinska krunica koja je ugrađena u Pelješki most?

krunica
Foto: Zaklada Benedikta

Ideja za ovu krunicu niknula je u srcu Anđine Markić, vlasnice knjižare kršćanskog sadržaja Naklada Benedikta u Zadru. Domovinska krunica govori o identitetu i tajni opstanka hrvatskog naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hrvatski inženjeri ugradili krunicu u Pelješki most: Pomolili smo se i stavili je na vrh

“Ta krunica je jedna mala, duhovna, kršćanska povijest našeg naroda. Voljela bih da ju ljudi ne uzimaju kao suvenir, nego da zaista zavole moliti krunicu, da ona uđe u svaku obitelj i u svako srce. Uz sve druge nakane na koje molimo uz ovu krunicu treba uključiti i nakane za naš narod i za Domovinu”, kaže Anđina Markić, vlasnica Naklade Benedikta.

Ideja za nastanak ove krunice dogodila se u vrijeme veličanstvenih pobjeda naših nogometaša u Rusiji 2018. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gledala sam te sve naše radosne ljude u crveno-bijelim kvadratićima. Napokon smo se ujedinili i svugdje se osjećalo zajedništvo. To je bilo jako lijepo, ali nedostajalo mi je nešto sveto. Nedostajao mi je blagoslov, nedostajala mi je ona krunica koja je bila na početku Domovinskog rata, koja nas je spasila i dovela do slobode. Jako volim krunicu i pomislila sam pa tko bi nas drugi mogao povezati nego Majka Marija, koja nas je kroz povijest u duhu uvijek spašavala. Pred očima mi je jednostavno stvorila ta krunica u bojama hrvatskog grba”, rekla je Markić.

Hrvatska katolička obitelj dnevno moli i nedjeljom slavi svetu Misu

Otajstva Domovinske krunice, u nakani da ona bude simbol i snaga koja će učvrstiti vjeru u Boga svakoga Hrvata katolika i u Boga povezati cijeli hrvatski narod, povezuje Marijin lik iz svih svetišta. Ona nas podsjeća na jedno važno obećanje koje smo mi Hrvati dali Bogu prilikom proslave Branimirove godine u Ninu 1979. Obećanje je izraženo geslom: “Hrvatska katolička obitelj dnevno moli i nedjeljom slavi svetu Misu”.

Zbog bogatstva sadržaja, izrađene su dvije temeljne varijante Domovinske krunice i trinaest podvarijanti, i sve su pod svojim brojem međunarodno zaštićene u Hrvatskom zavodu za intelektualno vlasništvo. Napravljene su od različitih materijala (stakla, akrila, drva i plastike), na lancu ili špagi u različitim bojama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova je krunica niz od bijelih i crvenih zrnaca, osnovnih boja hrvatskoga grba. Ima, za nju posebno izrađen, Zavjetni križ kneza Branimira. Na raskrižju jedne od varijanti slike su Presvetoga Srca Isusova i Prečistoga Srca Marijina kojima se uvijek kao vrelu i plamenu Božje ljubavi utjecao naš narod. Na raskrižju druge je sveti Josip te blaženi Alojzije Stepinac, utjelovljenje identiteta i patnje svakog Hrvata katolika. Na medaljicama su, između pojedinih desetica, Gospine slike iz svih većih marijanskih svetišta. U njima se kroz povijest i danas utjecao hrvatski narod u cijeloj Hrvatskoj, BiH te Letnici i Boki Kotorskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.