Kako su oderali državu? Tajni cjenik obnove Gunje nakon poplava

Ministarstvo je objavljivalo ukupne podatke o obnovi, iz kojih se ne vidi pojedinačni trošak niti prosjek obnove. 24sata su došla do podataka iz tajnih troškovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz informacije od kooperanata koji su obavljali posao, jasno je da je obnova preskupo plaćena. Samo za primjer u poplavljenim Račinovcima postoji čak šest kuća koje imaju sabirne (septičke) jame koje će državi biti naplaćene 64.500 kuna!

“Nisam vjerovao kada sam čuo da su na poplavljenim područjima napravljene septičke jame po 64.500 kuna, sve na račun države. Ta informacija se na kraju pokazala potvrđenom, ali i samo vrhom sante leda troškova obnove. Ministarstvo graditeljstva nikad nije željelo da mještani vide koliko je točno koštala obnova njihovih kuća. Ipak mi smo došli do tih cijena koje će mnoge šokirati”, kaže novinar 24sata Ivan Pandžić.

Ističe kako su nove kuće napravljene i za milijun kuna, sretna 21 tvrtka koja je dobila posao obnove vrijedan 430 milijuna, a često je posao prepuštala kooperantima koji su sve odradili puno jeftinije. Državi je ispostavljen novi račun za svaku obnovljenu kuću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ministarstvu tvrde da u Gunji, gdje je obnova kasnije počela, septičke jame su građene za cijenu od 15.000 do 28.000 kuna.

Oni koji su kuće obnavljali sami najgore su prošli

Gledajući detaljnije, pogotovo kad se zna da su mještani dobivali 40.000 ili 70.000 kuna ako su sami obnavljali kuće, kad se na cijene septičkih jama pridoda PDV, ispada da su oni koji su uzimali novac i sami obnavljali trebali vratiti svoj dom u prvobitno stanje za iznos kojim je drugom napravljena samo sabirna jama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Onih 1164 koji su sami radili gadno su se prevarili što su uzeli novac, te tako napravili uštedu državi.

Na početku, treba razlikovati dvije vrste kuća: one koje je država napravila potpuno nove – njih 290. Ostatak je država obnavljala – njih više od 800.

Najviše je otišlo upravo na nove tipske kuće – one od 55, zatim 70 ili 85 četvornih metara. Najmanja košta 887.000 kuna s PDV-omm ona od 70 kvadrata stoji milijun, a najveća 1,2 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod oštećenih kuća vrijede druge cijene – dostava i ugradnja pločica za 250 kuna po kvadratnome metru, materijal i gradnja kubičnog metra nosivog zida od blok opeke za 862 kune, odvoz kubičnog metra iskopane zemlje za 120 kuna, krečenje kvadrata zida za 32 kune.

Natječaj za obnovu je trajao samo pet dana s uključenim vikendom i mogle su se javiti samo veće tvrtke ili više manjih udruženih. Izvođači se žale da je to dokaz namještanja, ali u ministarstvu to opovrgavaju i ističu da su bili stisnuti rokovima da počnu obnovu. Posao je dobila 21 tvrtka/konzorcij.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.