Koliko će Hrvatskoj biti dostupno novca iz nove financijske omotnice?

Foto: snimka zaslona

Propao je prvi pokušaj dogovora o novom višegodišnjem proračunu Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko će novca Hrvatskoj biti manje dostupno u novom europskom proračunu i pod kojim uvjetima? Može li se slomiti štedljiva četvorka – Austrija, Danska, Nizozemska i Švedska koje u zajedničku blagajnu uplaćuju više nego što iz nje primaju – a uplate žele ograničiti na jedan posto bruto nacionalnog dohotka? Koliko će biti bolni rezovi u kohezijskoj i poljoprivrednoj politici?

Gosti Teme dana bili su državna tajnica za suradnju s Europskim parlamentom u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Nikolina Brnjac te profesor Luka Brkić s Fakulteta političkih znanosti.

U Bruxellesu nikakav dogovor nije postignut, očito su razlike između bogatijih i siromašnijih članica EU-a prevelike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Predsjednik Vlade je jasno rekao koja su stajališta i prioriteti. Želi se postići balans između tradicionalnih i modernih politika, ističe Brnjac.

– Tu je puno problema, ne samo zbog odlaska Velike Britanije. Rasprave oko proračuna nisu ništa novo, tu se najbolje zrcali politika, kako nacionalna tako i na razini EU-a. Pozicija proračuna te svih fondova jasno zrcali što je zapravo Europska unija. Ona je sve i ništa. Ona je integracija, organizacija, institucija, a država nije. Ona se pokušava iščitavati kao država i to putem proračuna, ističe Luka Brkić.

Može li se već sada predvidjeti koliko će manje novca dobiti Hrvatska?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mi ne samo da smo jedina država koja je koristila jedno programsko razdoblje, nego smo i jedina država koja u posljednjoj pregovaračkoj kutiji 2013. nije dobila dodatnih 10% na proračun. Već sada imamo dva paragrafa koja su vezana uz demografiju te područja za siromašne regije. Imamo dvije u Hrvatskoj koje su izričito stavljene u pregovaračku kutiju. Mi smo zapravo jednom nogom unutra. Sada su u tijeku pregovori, a treba pronaći balans.

Brkić dodaje da Hrvatska mora biti uspješnija po pitanju povlačenja sredstava iz EU fondova.

– Mi smo na 86% posto povučenih sredstava, a imamo isplaćenost od tridesetak posto, znači to sve raste, zaključuje Brnjac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.