Komunikacijska analiza Kristijana Sedaka: Kako su Bad Blue Boysi od heroja postali zločinci i što to govori o medijima?

blue
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, privatni album

Dr. sc. Kristijan Sedak s Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta za Narod.hr analizirao je izvještavanje hrvatskih mainstream medija oko uhićenja pripadnika Bad Blue Boysa u Grčkoj i povukao paralelu s izvještavanjem oko slučaja Zambija. Ova je usporedba objelodanila simptomatične pojave oko tzv. srednjestrujačkih medija koje oblikuju javno mnijenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Bad Blue Boysi su u naslovima prikazani kao zločinci, a sjetimo se samo kako su bili prikazivani vrijeme potresa kada su prvi pomagali unesrećenima. Zašto se to događa istoj skupini?

Mediji odmah presudili Bad Blue Boysima

Mediji su presudili hrvatskim državljanima koji su uhićeni u Ateni i isti su mediji puno su konzervativniji u svojim presudama od recimo javnog tužitelja u Grčkoj, koji je odmah pustio dio uhićenih koji su se tamo našli kao turisti”, kaže nam Sedak.

Možda će vas zanimati

Tko je hrvatski veleposlanik u Ateni koji je tek jučer posjetio Hrvate u grčkom pritvoru?

Hrvatski veleposlanik u Grčkoj Aleksandar Sunko trebao bi tijekom dana posjetiti hrvatske državljane koji su u pritvoru u Ateni, pod sumnjom da su sudjelovali u navijačkim neredima u kojima je ubijen jedan grčki državljanin

Društvo spektakla i ideologija

Kaže da se to događa jer smo ”društvo spektakla”. Na pitanje vidi li tu i ideološku pozadinu, a ne samo težnju medija za spektaklom, Sedak odgovara: Pitanje je tko u medijima određuje tko će biti heroj, a tko zločinac. U ovom društvu spektakla imamo i pristup dehumanizaciji zločinaca. U slučaju Zambije imali smo suprotno – priču o divnim ljudima koji su riskirali puno kako bi spasili neku afričku djecu. Mediji stvaraju svoje heroje da bi ih mogli eksploatirati. S druge je strane pitanje zašto mediji ideološki pristupaju svakoj temi?”, kaže Sedak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Daje i odgovor na to pitanje: Zato što to stvara podjele, a podjele i sukobi stvaraju gledanost, čitanost i klikanost…

Mediji i novinari lijevo orijentirani, a narod to nije

Naglašava da je i simptomatično da imamo uglavnom novinare i medije koji su više lijevo i liberalno orijentirani, dok u isto vrijeme narod to nije.

Možda će vas zanimati

Karačić za Narod.hr o sukobu navijača Dinama i AEK-a i napadima koje doživljava; povukao paralelu s aferom Zambija

Poznati zagrebački odvjetnik i navijač Dinama Davorin Karačić oštro je reagirao na navijače AEK-a, zbog čega su ga neki mediji napali

”Kako novinari sami kažu, prema istraživanju Tomislava Klauškog doduše na malom uzorku, ali se poklapa s općim doživljajem pristranosti medijima, koje kaže da su mediji pristrani prema političarima i moćnicima, no da to diktiraju vlasnici medija”, kaže Sedak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenuo je da mi nemamo zakon kojim je određeno da mora biti poznato tko je vlasnik medija i da to ne bi bio problem kada bi se znalo otvoreno koji je medij kakav, kada bi se svrstali po političkim bojama, ali svi naši mediji se deklariraju kao ”neovisni i neoprijedjeljeni”.

Osim vlasnika, na sadržaj imaju utjecaj i komercijalni interesi. Sedak podsjeća da dok je Ivica Todorić bio n vrhuncu moći nije se mogao pročitati niti jedan negativan članak o njemu ili Agrokoru.

”Uz to, velika većina novinara nije obrazovana i ne poznaje profesionalne standarde, uči ih putem uz posao i pitanje je jesu li se spremni oduprijeti autocenzuri i strahu od cenzure. I strukovna organizacija HND je ideološki obojana i to je potpuno jasno”, analizira Sedak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje su dramatične ispovijesti oko uhićenih Bad Blue Boysa?

Na pitanje kako ocjenjuje reakciju hrvatskih vlasti nakon uhićenja gotovo stotinu hrvatskih državljana u Grčkoj, odgovara sarkastično: ”Siguran sam da diplomacija u tišini jako puno radi za naše građane bilo gdje u svijetu, pa onda sigurno ne podilaze niti Grčkoj kao većoj i starijoj članici Europske unije tako da će se sigurno napraviti puno i izbaviti naše građane iz ralja grčkog pravosuđa”.

Možda će vas zanimati

Grci plaše hrvatskim navijačima, a pogledajte koliko je kod njih ubijenih u navijačkim obračunima

Ako je suditi prema grčkim medijima, ali i hrvatskim, koji su bez provjere objavljivali navode grčkih kolega, hrvatski su navijači među najkrvoločnijima u Europi. Stvarnost...

Očekuje, dodaje u istom tonu, i hrvatskog veleposlanika u Grčkoj kao prevoditelja na grčkom sudu, kao što je to bio slučaj u Zambiji i dramatične ispovijesti roditelja čija su djeca u uzništvu u Grčkoj.

Prema Chomskom i drugima, mediji služe za preusmjeravanje pažnje, dakle oni su ti koji odlučuju o čemu ćemo uopće razmišljati, kaže Sedak.

Tu je, dodaje, i korištenje emocija. ”Ako se sjetimo slučaja Zambija i ‘dirljivog susreta djece i posvajatelja koje su ta ista djeca poznavala valjda tri sata čemu su svjedočili samo pripadnici pojedinih medija i veleposlanstva. Takve priče očekujem i iz sudnice iz Grčke. Sigurno će se mediji raspisati o roditeljima tih mladića, kakvi su uhićeni bili u školi, što vole…”, dodaje Sedak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da je jedna od tehnika manipulacije i pristrano izvještavanje.

Autocenzura je takva da cenzura nije potrebna

”Kad već uspoređujemo ova dva slučaja, imali smo tako informaciju da su Bad Blue Boysi izboli na smrt mladića u Grčkoj, a sada se pojavljuju neke druge informacije. Problem je što mediji za takav mogući drugačiji ishod nisu niti ostavljali prostor. Očito nisu bili dovoljno motivirani da istraže sve oko toga kako je stradao grčki navijač kao što su bili nedovoljno motivirani da istraže kako sud u Zlataru legalno daje lažne dokumente. Volio bih da mi to netko razjasni”, napominje.

U Hrvatskim je medijima prisutna i autocenzura tako da sumnja da je cenzura opće potrebna.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.