Leko: Hrvatska nastavlja pomagati zemljama Jadransko-jonske inicijative

Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko izjavio je u četvrtak u Neumu da će Hrvatska nastaviti pomagati zemljama članicama Jadransko-jonske inicijative da postanu punopravne članice Europske unije ističući da među njima ima puno mogućnosti za jačanje odnosa, napose u parlamentarnoj suradnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je otvorena da prenese svoja iskustva i znanja iz pristupnih pregovora. To smo pokazali više puta i ustupanjem acquisa našim susjedima. Nadam se da je to našim susjedima pomoglo”, rekao je Leko u izjave za medije nakon završetka 13. Konferencije predsjednike parlamenata zemalja članica Jadransko-jonske inicijative (JJI).

Leko je istaknuo kako je Hrvatska, kao i EU, zainteresirana za stvaranje jedinstvenog tržišta te da će pomoći konkretnim projektima koje bi predložile zemlje JJI.

Najavio je da će zemlje članice Jadransko-jonske inicijative raditi na olakšavanju prelaska granice turistima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Turizam je most za suradnju. Moderni nomadi traže da bez problema mogu prelaziti državne granice. To je interes sviju i mislim da ćemo tu napraviti neke iskorake vrlo skoro”, kazao je čelnik hrvatskog parlamenta.

“BiH pozvana da pristupi ozbiljnijim reformama”

Predsjednik Hrvatskog sabora pozdravio je aktiviranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Europske unije s BiH nazivajući to pozivom za ozbiljne reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je poziv BiH da pristupi ozbiljnijim reformama kako bi ispunila kriterije koje se traže za članice Europske unije. To je dobar znak da je EU zainteresirana za procese u BiH”, rekao je Leko.

Na kraju zasjedanja 13. Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Jadransko-jonske inicijative prihvaćena je Zajednička izjava u kojoj sudionici konferencije pozdravljaju realizaciju Strategije Europske unije za Jadransko-jonsku makroregiju i potvrđuju punu potporu vladama i svim drugim institucijama koje sudjeluju u realizaciji ove Strategije, koja predstavlja način da se ostvari održiv ekonomski i socijalni napredak u regiji.

Sudionici Konferencije u Zajedničkoj izjavi su izrazili i žaljenje zbog strašnih tragedija migranata koje su se posljednjih dana dogodile u Sredozemnom moru te su zatražili hitno rješavanje ovog humanitarnog pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jadransko-jonska inicijativa je međunarodna regionalna organizacija koja doprinosi jačanju političke i ekonomske suradnje osam zemalja Jadransko-jonske regije i pruža potporu zemljama članicama ove inicijative koje su u procesu pridruživanja Europskoj uniji. Čine je predstavnici Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore, Grčke, Italije, Slovenije i Albanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.