Ljiljana Vukota: Udruga SVE za NJU glas je žena oboljelih od malignih bolesti kako se ne bi osjećale usamljeno i zaboravljeno

Foto: Sve za nju

Mjesec listopad obilježava se kao mjesec borbe protiv raka dojke. Udruga SVE za NJU osnovana je 2008. godine kao Udruga žena oboljelih i liječenih od raka dojke, njihovih obitelji i prijatelja. Riječ je o humanitarnoj, nevladinoj i neprofitnoj organizaciji. Osnovale su je tri žene oboljele od raka dojke koje su i same bile suočene s nedostatkom informacija i nedostatkom stručne psihološke podrške. Kasnije je udruga preimenovana u udrugu SVE za NJU te postaje mjesto na kojemu se pruža podrška ženama sa zloćudnim bolestima. O radu Udruge i njezinoj društvenoj važnosti te važnosti za svaku ženu i obitelj kojima pruža podršku za Narod.hr više je rekla glavna tajnica Udruge SVE za NJU Ljiljana Vukota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Ove godine udruga SVE za NJU usredotočena je na pružanje podrške ženama koje boluju od najtežeg oblika karcinoma dojke – metastatskog. Recite nam više o aktivnostima koje poduzimate.

Svima ženama oboljelima od bilo koje vrste zloćudne bolesti poklanjamo jednaku podršku, no u mjesecu listopadu pažnja javnosti usmjerena je na rak dojke. Često kažem kako su se žene s rakom dojke „izborile za pravo javnosti“ te svojim angažmanom u udrugama i medijima uspjele u velikoj mjeri destigmatizirati ovu bolest. Lijepo je i puno lakše pričati o ranom raku dojke koji se vrlo uspješno liječi i zaista se žene mogu smatrati zdravima nakon završenog liječenja. Žene koje imaju metastatski rak u puno su težoj situaciji gledano medicinski, psihološki, socijalno, ekonomski – ma, na svaki način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Zašto?

Vrlo često one same usredotočene su potpuno na svoje liječenje, osjećaju se loše i nemaju snage zauzeti se za sebe u javnosti, a vjerujte jako je važno da osjete sveopću društvenu podršku. Uloga Udruge jest da zagovara njihova prava i potrebe, pruža psihološku i druge oblike pomoći kako njima tako i članovima njihovih obitelji i njegovateljima. Pokušavamo biti njihov glas u stručnoj i široj javnosti kako se ne bi osjećale usamljeno i zaboravljeno. Iako sve više govorimo o raku dojke kao kroničnoj bolesti – jer je uz postojeće lijekove moguće kod mnogih žena zaustaviti širenje bolesti, produžiti vrijeme bez progresije i sačuvati kvalitetu života, svi smo svjesni slabe izlječivosti metastatskih karcinoma. Važno nam je da upravo žene s metastatskim karcinomom koje se zaista hrabro nose sa svojom bolešću, dobiju prostora u medijima. Upravo njihove priče i snaga mogu biti inspiracija drugima da pronađu svoj način kako se uspješnije nositi s bolešću.

Narod.hr: Jedna od takvih žena je i gospođa Ljiljana Pranjić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da, ona je dobitnica Nagrade Vesna Andrijević Matovac koja je postala na neki način uzor mnogim ženama. Važno je da ih okolina ohrabri da potraže pomoć kad im je teško, a to Ljiljana radi.

Narod.hr: Organizirali ste niz događanja kako biste svratili pozornost javnosti upravo ona ovaj, teže izlječiv oblik raka dojke.

Da u Centru za psihološku pomoć organizirali smo predavanje ili bolje reći susret s prim. dr. sc. Paulom Podolski, onkologinjom na KBC Zagreb upravo na temu liječenja metastatskog raka dojke, a javnozdravstvenu akciju na Cvjetnom trgu Uhvati ritam u subotu, 21. listopada posvećujemo upravo njima. One žive s rakom i želimo pomoći da žive što kvalitetnije te da im bolest ne preuzme čitav život, sve njihove uloge i identitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Udruga SVE za NJU ima izuzetno kvalitetan tim psihologa i psihoterapeuta koji pomažu ženama koje su prisiljene suočiti se s rakom dojke. Recite nam nešto konkretnije o načinu rada. Kako to izgleda kad Vam se neka žena javi za pomoć.

Imati prvi put karcinom dojke teško je za sve žene i sve one trebaju kvalitetne informacije i podršku kao uostalom svi bolesnici koji se suočavaju s vrlo ozbiljnim dijagnozama. Ponekad je iznimno važno pored podrške obitelji, prijatelja, liječnika… imati i stručnu psihološku pomoć. Nažalost, kod dijela žena bolest se vrati u svom metastatskom obliku, a kod jednog broja žena bolest je u metastatskoj fazi već kod dijagnoze. Sve emocije s kojima se teško nosimo izraženije su kad se radi o metastatskom raku i kod bolesnica i kod bliskih osoba. Udruga je 2010. otvorila Centar za psihološku pomoć i od prvog dana sve psihološke programe provode stručnjaci sa završenom edukacijom za psihoterapeuta. S vremenom smo stvorili tim vanjskih suradnika koji čine jedna psihologinja i osam psihoterapeutkinja. Jednako tako od samog početka terapeuti koji provode savjetovanja imaju mjesečnu superviziju kod psihologinje dr. sc. Irene Bezić. Tijekom godina u tom timu je kumulirana ogromna količina znanja i iskustva, a važno je reći da se terapeuti služe različitim tehnikama iz različitih psihoterapijskih škola. Savjetovanje je na raspolaganju ženama oboljelima od raka i članovima njihovih obitelji uz poštivanje svih etičkih standarda. Naše korisnice i korisnici jave se telefonski koordinatorici, dolaze kroz nekoliko dana na uvodni razgovor psihologinji nakon čega se dogovara uključivanje u odgovarajuće programe. Sve naše usluge za onkološke bolesnice su besplatne. Najčešće se uključuju u individualno savjetovanje i edukacijske programe, ali i u druge programe kojih je u Centru široki spektar i „skrojeni“ su prema potrebama korisnica.

Narod.hr: Manje je poznato da se udruga SVE za NJU bavi pružanjem potpore i pomoći i onim ženama koje boluju od drugih vrsta malignih bolesti, ne samo raka dojke. Tko vam se sve obraća za pomoć?

Žene oboljele od bilo koje zloćudne bolesti. Žao mi je da to nije dovoljno prepoznato u javnosti jer žene s drugim zloćudnim bolestima također trebaju podršku i pomoć. Za razliku od žena s karcinomom dojke, žene s nekim drugim karcinomima ne osjećaju širu javnu podršku, dapače često osjećaju stigmu. Žene dolaze čim saznaju dijagnozu ili imaju suspektne nalaze, ali vrlo često i u drugim fazama bolesti, liječenja i rehabilitacije. Pojednostavljeno možemo govoriti o nekoliko potencijalni kriznih trenutaka: dijagnoza, odluka o liječenju, teškoće nošenja s nuspojavama nakon nekoliko kemoterapija te vrlo često kod završetka liječenja kad se od njih očekuje da se vrate u sve svoje uloge i obveze kao da ničeg nije bilo. Nije rijetkost da žena dođe prvi put nakon nekoliko godina od dijagnoze iako je bolest u remisiji jer nije uspjela uspostaviti psihološku ravnotežu. Naravno jedan od najtežih trenutaka jest kad je povod dolasku povrat bolesti ili kad članovi obitelji dolaze radi podrške u tugovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Pomoć traže i članovi obitelji oboljelih žena, zar ne?

Da, javljaju nam se radi razgovora kako biti što bolja podrška oboljeloj ženi, a neki od njih i sami trebaju psihološku podršku jer se teško nose s bolešću svoje majke, sestre, kćeri. Rjeđe, ali u savjetovanje ulaze i prijatelji jer prijateljstvo sa sobom nosi snažnu emocionalnu komponentu i povezanost na više razina. Naši korisnici su i muškarci, članovi obitelji.

Narod.hr: Vi ste osobno duže vrijeme uključeni u rad udruge. Što Vas je na to potaknulo?

Možda je bolje pitanje tko me je potaknuo. Udrugu su osnovale Vesna Andrijević Matovac, naša prva predsjednica, Almenka Balenović, sadašnja predsjednica i Bojana Benović. Udruga je i osnovana primarno radi otvaranja Centra za stručnu psihološku pomoć ženama oboljelima od bilo kojeg sijela raka i stoga je Vesna tražila odmah tražila psihologinju koja bi se oko toga htjela angažirati, a vjerujte, Vesni naprosto niste mogli reći ne. Danas sam zbog toga sretna jer sam u okruženju žena oboljelih od raka „otkrila“ jedan sasvim novi svijet, dubinu i mnoge aspekte ženske snage te potvrdila da sam izabrala sjajnu profesiju. Biti psihologinja u Centru SVE za NJU osobno i profesionalno me ispunjava, iako prije desetak godina nisam na tako nešto niti pomišljala. Treba ponekad dozvoliti životu da planira za nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.