U ovotjednoj emisiji “Iza zavjese” o aktualnoj situaciji u Agrokoru govorio je saborski zastupnik i ekonomski stručnjak Ivan Lovrinović. Zašto je balon zvan Agrokor baš sada prsnuo? Kakva je odgovornost države i svih dosadašnjih garnitura vlasti u projektu Agrokor? Postoji li krivnja HNB-a i koliko je glede toga utemeljena tužba zastupnika Mire Bulja? Treba li Todorić odgovarati vlastitom imovinom i može li završiti u zatvoru? Samo su neka od pitanja o kojima je razgovarao s autorom Tihomirom Dujmovićem.
Govoreći o ‘lex Agrokoru’, rekao je da se u komunikaciji s timom pravnih i financijskih stručnjaka stječe dojam “da praktično iza ovog pokušaja ozdravljenja, dakle stavljanja na noge Agrokora, manje-više stoji jedna politička konstelacija koja je zajedno rasla s Agrokorom i na taj ga način želi spašavati”.
Na pitanje zašto je balon zvan Agrokor baš sada prsnuo, rekao je kako je problem u prebrzom širenju koncerna, dakle ekspanziji u Hrvatskoj i regiji, a posebno nakon recesije 2008. godine. Drugi čimbenik, prema njemu, bilo je sve veće zaduživanje Agrokora uz kamatne stope od 9, 10 posto što ne može izdržati niti jedna firma na svijetu. “Uz takve kamatne stope on je morao kad tad pasti na koljena”, rekao je Lovrinović. Onaj okidač koji je sve pokrenuo bio je izvještaj agencije Moody’s, pojasnio je.
Profesor Ivan Lovrinović objasnio je kako je funkcioniralo plaćanje mjenicama u slučaju Konzuma te kazao “da je kružio jedan broj mjenica koje nisu imale podlogu u robnim i uslužnim odnosima”. Ustvrdio je da, kad je riječ o faktoring društvima, nitko nije mogao ne primijetiti da je iz 2013. na 2014. otkup mjenica kod faktoring društava najednom narastao sa 7 na 15 milijardi kuna.
Kaže da su za to znali i Hanfa i HNB, ali i Ministarstvo financija preko Porezne uprave, ali da je reakcija izostala. “Ovdje su banke zaobišle službenu regulativu i na taj način stvorile jedan mini paralelni bankarski sustav i omogućile… Dakle one su i povećale svoju izloženost i to je morala uočiti HNB. Ona je sigurno znala za ove puteve, kanale jednog postupanja koje je izvan propisa, izvan regulative, ali nije ništa poduzela”, rekao je Lovrinović.
Kazao je i kako čelništvo Hanfe nije nikada upozorilo na takva postupanja i ukazivalo na problem. Dodao je i kako je jedna visokopozicionirana osoba iz HNB-a rekla “kako su svi sve znali, ali nitko ništa nije poduzimao”. Svi su oni zatvorili oči pred onim što se događalo u Agrokoru i svi su odgovorni na svoj način, dodao je. “Dakle, mi imamo izrazitu ugrozu financijske stabilnosti, a ove institucije su zatajile”, naglasio je.
Na pitanje što se moglo napraviti rekao je da je Hanfa morala detektirati koje su mjenice s pokrićem, a koje bez pokrića, dok je Hrvatska narodna banka trebala pritisnuti banke jer su one povezane s faktoring društvima, a one su ih i osnovale.
U razgovoru je istaknuo i kako će inzistirati na provođenju upravo ekonomske lustracije, a koja se tiče pretvorbe i privatizacije u Hrvatskoj, jer smatra da je to ključni uzrok opstanka i budućnosti države.