Manolić o lažnoj vijesti da se opet oženio: ‘To su mi uradili nedobronamjerni ljudi’

Josip Manolić
Foto: Fah

“To su mi uradili nedobronamjerni ljudi koji ne znaju za naše običaje i kulturu da se ne može dok si u žalosti ići u novu avanturu”, komentirao je za Slobodnu Dalmaciju Josip Manolić lažnu vijesti da se ponovno oženio, a koja se u četvrtak pojavila u medijima te ju je on odmah i demantirao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nisam se nimalo uzrujao jer takvih je nedobronamjernih uvijek bilo”, prokomentirao je događaj. Kratko je tek dodao da je dobrog zdravlja i prati situaciju s pandemijom.

Neki su portali čak i neprimjereno navijali da je vijest o njegovu vjenčanju u 101. godini života točna.

Manoliću je u kolovozu od raka pluća preminula druga supruga Mirjana Ribarić, koja je od njega bila mlađa 37 godina, a vjenčali su se prije tri godine nakon dugogodišnje veze. Mirjana, koja je radila kao odgojiteljica u Dječjem vrtiću u SOS Dječjem selu Lekenik, bila mu je druga supruga. Vjenčali su se na Krku 2016. godine. Prva supruga Josipa Manolića, Marija Eker Manolić, preminula je 2003. godine od posljedica požara u 82. godini života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Josip Manolić?

Josip Manolić, koji je prije nekoliko mjeseci podsjetio kako je predvidio pobjedu Zorana Milanovića na izborima, nekadašnji je komunistički obavještajac i političar. Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je na čelu Pokrajinskog komiteta SKOJ-a za Hrvatsku. Po ustroju OZNA-e počeo je djelovati u njoj, a potom i u UDBA-i. Djelovao je i u Sekretarijatu za unutrašnje poslove te u toj funkciji provodi utamničenje nadbiskupa Alojzija Stepinca.

Kao visokorangirani dužnosnik UDBA-e, nadzirao je sve zatvore za političke zatvorenike u SFRJ. U međuvremenu, 1960. diplomira na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Godine 1960. postaje šef SUP-a (Sekretarijata unutarnjih poslova) u SFRJ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je zastupnik u Saboru SR Hrvatske te je u njemu obnašao više različitih funkcija.

Nakon demokratskih promjena sudjeluje u osnivanju HDZ-a te 1990., nakon pobjede HDZ-a na izborima, postaje potpredsjednik Predsjedništva Republike Hrvatske. Od 24. kolovoza 1990. do 17. srpnja 1991. obnašao je dužnost predsjednika Vlade RH.

Godine 1994., Manolić i Mesić ulaze u sukob se s Tuđmanom i Šuškom te izvode pokušaj državnog državni udar koji ne uspijeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.