Nekadašnji komunistički obavještajac i političar , uskoro stogodišnjak Josip Manolić kazao je za dnevnik.hr da se boji koronavirusa. ”Svaki normalan čovjek mora se bojati opasnosti, a virus je opasnost”.
Dodaje da se treba racionalno ponašati. ”Ne treba pretjerivati, ali se ni junačiti, jer to nije spasonosno”, rekao je Manolić. Smatra da se ne smije podcjenjivati situacija i treba slušati upute medicine i stručnjaka.
”Gledajte, ja sam se rodio prije 100 godina. Tada je vladala španjolka (španjolska gripa, op. a.) koja je odnijela desetke milijuna života. Ne znam jesam li je ja prebolio, jer sam bio mali, ali nitko od mojih ukućana nije umro”, prisjetio se.
Kaže da se pridržava svih uputa za starije. ”Klonim se okupljanja sa sumnjivim ljudima, odnosno sa svima koji kišu, kašlju i šmrcaju”, otkriva svoju metodu zaštite. Priznaje da se opskrbio potrebnim zalihama. ”Da, normalno da sam kupio potrebne živežne namirnice. Imam ih za deset dana”, rekao je.
”Imam puno iskustva, nekoliko gripa sam preživio, neke su me i u krevet bacile, pa me to naučilo da se ne treba junačiti”, kaže.
Podržava mjeru da se ograniče kretanja i dodaje da je to najbolja metoda. ”Možda jest malo policijska, ali to je dobro primijeniti. Da su Talijani to napravili, ne bi im bilo ovako”, ocjenjuje Manolić.
Tko je Josip Manolić?
Josip Manolić, koji je nedavno s ponosom istaknuo kako je predvidio pobjedu Zorana Milanovića na izborima, nekadašnji je komunistički obavještajac i političar. Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je na čelu Pokrajinskog komiteta SKOJ-a za Hrvatsku. Po ustroju OZN-e počeo je djelovati u njoj, a potom i u UDB-i. Djelovao je i u Sekretarijatu za unutrašnje poslove te u toj funkciji provodi utamničenje nadbiskupa Alojzija Stepinca.
ao visokorangirani dužnosnik UDB-e, nadzirao je sve zatvore za političke zatvorenike u SFRJ. U međuvremenu, 1960. diplomira na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Godine 1960. postaje šef SUP-a (Sekretarijata unutarnjih poslova) u SFRJ.
Bio je zastupnik u Saboru SR Hrvatske te je u njemu obnašao više različitih funkcija.
Nakon demokratskih promjena sudjeluje u osnivanju HDZ-a te 1990., nakon pobjede HDZ-a na izborima, postaje potpredsjednik Predsjedništva Republike Hrvatske. Od 24. kolovoza 1990. do 17. srpnja 1991. obnašao je dužnost predsjednika Vlade RH.
Godine 1994., Manolić i Mesić sukobljuju se s Tuđmanom i Šuškom, te izvode, kako mnogi to nazivaju, državni udar.
Josip Manolić u dva je navrata tijekom kampanje za predsjedničke izbore napao bivšu hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović jer je uklonila bistu komunističkog diktatora Josipa Broza Tita s Pantovčaka, a na svoj 99. rođendan za RTL je kazao da mu je rođendan čestitao i bivši predsjednik Stipe Mesić, a otkrio je i da mu je najdraži političar – Andrej Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasa