Marić podržava uključivanje HEP-a u proces reotkupa Ine

Foto: Fah

Ministar državne imovine Goran Marić rekao je u utorak kako je njegov politički stav o Ini i HEP-u poznat te da uvijek sve odluke oko HEP-a, kao i proces odlučivanja, trebaju biti u rukama države, ali podržava “uključivanje HEP-a i drugih poslovnih subjekata u proces reotkupa Ine”, na što mu je SDP-ovac Peđa Grbin poručio kako “kao ministar radi nešto što bi kao zastupnik osuđivao”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve odluke oko HEP-a u rukama države

“Ina je oduvijek bila gospodarski gigant i poslovni subjekt od strateške vlažnosti i takvi ekonomski centri moći zahtijevaju kompetenciju, stručnost i odgovornost. Na žalost, u Ini i na Ini su nedorasli pojedinci izvršavali vježbe projektiranih šteta, što za posljedicu ima da je Ina traumatizirana znatno više od 25 godina”, izjavio je Marić na Aktualnom prijepodnevu.

“Ova Vlada nije se odrekla Ine i to je nedvosmisleno potvrdio predsjednik Vlade. Moj politički stav o Ini je poznat i moj stav o potrebi i nužnosti reotkupa dionica Ine je poznat, kao što je poznat i o HEP-u. Uvijek sve odluke u HEP-u i oko HEP-a i sav proces odlučivanja treba biti u rukama države i država mora donositi odluke samostalno, ali podržavam uključivanje HEP-a i drugih poslovnih subjekata u proces reotkupa Ine”, odgovorio je Marić Grbinu na pitanje podržava li privatizaciju HEP-a radi nacionalizacije Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vi kao ministar radite nešto što biste kao zastupnik osuđivali”, odgovorio mu je Grbin. Iz Marićevog, kako ga je nazvao, “izbjegavanja odgovora”, izvukao je zaključak da Marić očito namjerava provesti odluku predsjednika Vlade i napraviti sve potrebno da bi se privatizirao HEP, strateško trgovačko društvo u vlasništvu Hrvatske.

Neka SDP ponudi bolje rješenje od Vlade

Premijer Andrej Plenković, odgovarajući na pitanja SDP-ovaca, poručio je kako će ih rado saslušati ako za Inu nađu bolje i kvalitetnije rješenje od onog koje nudi Vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako vi ili SDP u srijedu na okruglom stolu nađete bolje, kvalitetnije, sigurnije, financijski povoljnije rješenje, zašto ne? Dajte sugestiju, budite precizni, recite ‘evo to je model koji će riješiti problem’, Ina je u našim rukama, HEP u stopostotnom vlasništvu hrvatske države. Ako imate to rješenje, dajte ga, rado ću ga saslušati”, odgovorio je Plenković SDP-ovu zastupniku Gordanu Marasu.

Maras je, naime, prozvao Vladu da je na Badnjak ad hoc odlučila kupiti Inu, a nekoliko dana kasnije prodati HEP, tvrtku koja je, kaže, u 2015. ostvarila dobit od dvije milijarde kuna. “Tako poklanjate u budućnosti 500 milijuna kuna, nemojte mi odgovoriti da je to naše ‘ako prodamo 25 posto’, tako možete prodati i NP Krku, Brijune. To je za mene ista stvar, prodati 25 posto HEP-a ili prodati NP Brijune, i to je ono što vi radite”, poručio je Maras.

Građani žele referendum o tom pitanju, vi ne želite, iako građani ne žele ovakvu privatizaciju HEP-a, ustvrdio je SDP-ov zastupnik, pitajući premijera zna li koliko vrijedi mađarski dio u Ini, a koliko 25 posto dionica HEP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković mu je odgovorio kako javno govoriti o cijeni kompanija čije su dionice na burzi nije osobito mudro, niti se to radi.

Kada će se povećati osnovica u javnom sektoru

SDP-ovce nisu brinuli samo načini kupovine dionica Ine. Sabina Glasovac podsjetila je premijera da su ispunjeni svi uvjeti za povećanje osnovice plaća zaposlenima u javnom sektoru, a 26. siječnja ističe sporazum koji treba provesti.

“Vlada ignorira obveze koje su preuzele vlade Ive Sanadera i Jadranke Kosor. Jeste li svjesni posljedica po proračun i do kada namjeravate ignorirati zahtjeve učitelja, nastavnika, liječnika, medicinskih sestara i zaposlenika u socijalnoj skrbi da im isplatite ono što im pripada”, pitala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je odvratio da njegova Vlada cijeni sve koji rade u zdravstvu, obrazovanju ili školstvu te je ponudila rješenje koje je bilo “korektna gesta prema sindikatima javnih službi”. “U ovoj fazi nismo postigli dogovor i nastavit ćemo taj razgovor i tražit ćemo rješenje koje će biti fiskalno održivo i težiti postizanju dogovora koji je u ovom trenutku realan”, rekao je.

Glasovac mu je uzvratila kako će dovesti državu u situaciju da ljudi koji nose sustav na sudu traže pravdu, te su već najavili pokretanje tužbi koje će dobiti, što će Hrvatsku stajati pet milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.