”Budite oprezni kada i gdje se molite – neprijateljstvo prema javnoj molitvi na Zapadu je u porastu. Kanadska željeznička kompanija nedavno je izazvala međunarodni bijes zabranivši jednom muslimanu molitvu na željezničkoj stanici. Tvrtka se u međuvremenu ispričala, ali incident je ipak pokazatelj alarmantnog i eskalirajućeg međunarodnog trenda zabrane javnih manifestacija vjere”, piše Martina Divković, savjetnica u ADF Internationalu u Bruxellesu, vjerskoj organizaciji za pravno zastupanje koja štiti temeljne slobode i promiče urođeno dostojanstvo svih ljudi. Njezin komentar objavljen na stranici europeanconservative.com prenosimo u cijelosti.
S druge strane svijeta, svake prve subote u mjesecu, na glavnom trgu glavnog grada Hrvatske, Zagreba, vodi se borba za pravo na javnu molitvu. Hodajući Trgom bana Jelačića vidjet ćete s jedne strane skupinu muškaraca koji kleče u molitvi, a s druge skupinu prosvjednika koji se protive mirnom okupljanju.
”Prosvjednici pozivaju na zabranu javne molitve grupe – nešto što bi trebalo biti anatema u slobodnom i otvorenom društvu”
Za stranca u gradu ovo bi mogao biti bizaran prizor, ali u Hrvatskoj je to postao ritual koji se događa kao podmazan svaki mjesec. Prosvjednici pozivaju na zabranu javne molitve grupe – nešto što bi trebalo biti anatema u slobodnom i otvorenom društvu.
Zagrebački molitveni skup crpi nadahnuće iz pobožnosti prve subote, prakse Katoličke Crkve koja potječe iz Fatimskih ukazanja. Slične inicijative postoje i u drugim zemljama, uključujući Australiju i Poljsku. U Hrvatskoj se moli na sedam nakana, među kojima su mir, domovina i za prestanak pobačaja. Iz mjeseca u mjesec broj okupljenih je sve veći, a do sada su se okupljanja proširila na još desetak gradova u Hrvatskoj.
Fred Matić okreće vjersku slobodu naglavačke
Protivnici molitvenih okupljanja prozivaju ih kao prijetnju rodnoj ravnopravnosti, napad na žensku autonomiju i naposljetku, protuustavne. Zastupnik u Europskom parlamentu Fred Matić, autor zloglasne inicijative Europskog parlamenta za promicanje pobačaja, koji se i sam pridružio prosvjedima, dao je uznemirujući komentar da se ne protivi onima koji mole, ali bi se trebali moliti na druge nakane.
>Novi Matićev prostački ispad; molitelje krunice usporedio s Hitlerom i poručio: Postoji izraz koji se zove masturbiranje
Po njegovim riječima: “Ljudi koji su ovdje izazivaju jezu među građanima jer mole za stvari koje sigurno ne pripadaju 21. stoljeću. … Bilo bi lijepo da su molili u skladu s onim što Evanđelje propagira, a to je mir, ljubav, razumijevanje, praštanje.” Političar okreće vjersku slobodu naglavačke — postavljajući prihvatljivost javne molitve ovisno o onome za što se molite.
>‘Progresivna’ ljevica u punom ‘sjaju’ protiv muške krunice s transparentima kao kod Čavajde: Tko stoji iza prosvjeda?
Rastuće neprijateljstvo
Ovakvo shvaćanje molitve suštinski krši ono što je Europski sud za ljudska prava više puta ponovio. Pravo na slobodu vjere i uvjerenja, sadržano u međunarodnom pravu, uključuje pravo na očitovanje vlastitog uvjerenja privatno i javno. Nije na političarima ili vladi da diktiraju koje riječi upućujemo Bogu niti da tumače vjerska pisma. Odvajanje crkve od države je dvosmjerna ulica — crkva ne smije neprikladno diktirati što država radi, niti se država smije miješati u crkveno učenje i vjerska uvjerenja.
I molitva ”u glavi” za njih je problematična
Reakcija na molitveno okupljanje u Hrvatskoj samo je jedan od brojnih primjera rastućeg neprijateljstva prema javnom ispoljavanju vjere. Nedavno smo vidjeli kako je Isabel Vaughan-Spruce u Ujedinjenom Kraljevstvu uhićena nakon što je priznala da se “možda moli” u svojoj glavi u Birminghamu, u Engleskoj, kršeći zonu cenzure u ustanovama za pobačaj jer je parlament Ujedinjenog Kraljevstva donio zakon kojim se nameću ‘tampon zone’ oko ustanova za pobačaj diljem Engleske i Walesa.
Možda će vas zanimati
Hoće li molitva postati misaoni zločin? Poljska ljevica ugledala bi se na Veliku Britaniju
Upravo takvu Poljsku lijevi oporbeni tabor priprema za Poljake, uvjeren u svoju pobjedu na predstojećim izborima. To je Poljska u kojoj će molitva na javnim mjestima biti zločin
Borba Päivi Räsänen
U Finskoj je zastupnica Päivi Räsänen optužena za ‘govor mržnje’ jer je na Twitteru podijelila svoja vjerska uvjerenja i sliku biblijskog stiha. Četiri godine otkako je objavila svoj tweet, još uvijek se vuče kroz tešku pravnu muku. Prošlog ožujka ju je Okružni sud u Helsinkiju jednoglasno oslobodio, ali se finsko državno tužiteljstvo žalilo i Päivi će se ovog ljeta vratiti pred sud. Ono što ju je snašlo ima sve odlike moderne inkvizicije.
>Finska političarka nakon oslobađajuće presude: Borit ću se za slobodu vjeroispovijesti na svim sudovima
Najočiglednije je da smo suočeni s globalnim valom cenzure, koji je posebno usmjeren na slobodu svake osobe da izrazi svoja uvjerenja temeljena na vjeri. Ova cenzura zadire u srž onoga u što vjernik vjeruje. Fred Matić je to sam rekao — on se protivi samom sadržaju javne molitve.
Isto tako, Isabel i Päivi i bezbrojni drugi koji su predani obrani svog prava da mirno žive svoju vjeru izdvojeni su zbog svojih uvjerenja. Moramo prozvati ovaj zabrinjavajući trend netolerancije i čvrsto se držati svojih prava da mirno razmišljamo, molimo i djelujemo u skladu sa svojim uvjerenjima, kako u našim domovima tako i na javnom trgu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa