Glasovi protiv Istanbulske konvencije ne stišavaju se. Dapače, posljednjih su dana i glasniji, što iz Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi, Hrvatske biskupske konferencije ili pak Udruge udovica hrvatskih branitelja koja je osnovala čak i Inicijativu “Hrvatska protiv Istanbulske konvencije!” i prijavila prosvjed na središnjem trgu.
“Naša nacionalna strategija za sljedećih pet godina u šumi miniciljeva i pokazatelja uspješnosti nigdje ne navodi konkretne očekivane rezultate, tj. koliko će se smanjiti stopa nasilja. Kako će porezni obveznici ocijeniti jesu li metode iz strategije i one koje nakon ratifikacije predloži GREVIO bile dobre u smislu ostvarenja glavnog cilja? Nikako, eto kako. A ako rezultati izostanu, GREVIO će tražiti od Hrvatske da uloži više novca, a neuspješne metode ostaju. U nizu država koje su ratificirale Konvenciju i primjenjuju ju već nekoliko godina nema nikakvog pomaka, ali dok se novac vrti, rezultati malo koga zanimaju, ističe politički analitičar Mate Mijić za Glas Slavonije.
Prema njegovim riječima, u tom je kontekstu zanimljivo promatrati i najavljeno izuzeće Hrvatske iz financijskih obveza prema žrtvama koje osjećaju dugoročne posljedice nasilja, a ne mogu se financijski namiriti od zlostavljača.
“Time se doseg Kovencije znatno ograničava. Nevjerojatno je da se od obeštećenja žrtava, koje često žive u teškim uvjetima bez ekonomske perspektive, može izuzeti, a od financijskih obveza prema ljudskopravaškim udrugama, ne može. Mislim da to dovoljno govori o istinskim prioritetima Istanbulske konvencije”, rekao je Mijić.
“Nije problem što udruge ostvaruju politički utjecaj jer to je, između ostalog, zadaća civilnog društva. Institucionalizacija njihova rada već je postignuta uključivanjem u stručna i savjetodavna tijela na državnoj i lokalnoj razini. Problem je što članak 8. državi nameće obvezu da ih financira, a je li dovoljno učinila o tom pitanju procjenjuje GREVIO koji također čine ljudskopravaši iz civilnog sektora. To je jedan veliki reket koji državu stavlja u poziciju da o svojim javnim financijama račune polaže europskim aktivistima, što je jasan znak gubitka suvereniteta. S tim da u zamjenu za dio suvereniteta ne dobivamo nikakva jamstva da će implementacija Konvencije dati konkretne rezultate”, zaključuje Mate Mijić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Glas Slavonije
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.