Među minski najzagađenijima i Karlovačka županija

Foto: fah

U još devet hrvatskih županija, na teritoriju 63 grada i općine, postoje minski sumnjiva područja ukupne površine 446,49 četvornih kilometara, a minski su najzagađenije županije: Ličko-senjska (141 km2) , Sisačko-moslavačka (77 km2), Osječko-baranjska (60 km2) te Karlovačka županija, s 51,1 četvornih kilometara evidentiranih minski sumnjivih područja, istaknuto je u četvrtak u Karlovcu prilikom predstavljanja Plana protuminskog djelovanja za 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

V.d. ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje Ante Brkljačić izvijestio je da je iz Ministarstva regionalnog razvoja, fondova Europske unije, Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva financija osigurano ukupno 508 milijuna kuna za poslove razminiranja i tehničkog izvida za 2017., od čega je 62 posto udio sredstava iz inozemnih izvora financiranja, a ponajviše, 59 posto, iz pretpristupnog Interreg V-A programa i strukturnih fondova EU-a te tri posto iz švicarskog programa pomoći.

Tu je i 33 milijuna eura vrijedan projekt razminiranja Kopačkog rita, Dunavsko-dravskog sliva i zaštićenih područja iz područja Natura 2000, dok je za 2. fazu razminiranja poljoprivrednih područja predviđeno 210 milijuna kuna.

Velik problem zbog kojeg dolazi u pitanje ostvarenje plana “Hrvatska bez mina do 2019. godine” je u tome da je 93 posto preostalih minski sumnjivih površina na šumskom terenu, što uvelike otežava poslove razminiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bernardo Pahor: Hrvatske šume ne žele doprinjeti razminiranju

Bernardo Pahor, koordinator programa razminiranja u Karlovačkoj županiji istaknuo je kao velik problem ponašanje Hrvatskih šuma koje, kako je rekao, nisu pokazale volju za sudjelovanje u organizaciji i sufinanciranju razminiranja šuma u njihovom vlasništvu, čime onemogućuju privatnim vlasnicima pristup svojim šumama radi eksploatacije šumske drvne mase.

Karlovački župan Ivan Vučić dodao je da je to i jedan od razloga nedostatka drvne sirovine, na što su se ranije ministru poljoprivrede Tomislavu Tolušiću požalili i brojni drvoprerađivači s područja Karlovačke županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Pahorovo inzistiranje da se taj problem mora riješiti, Brkljačić kazao je da će učiniti sve da što prije dođe do konstruktivnog sastanka s Upravom Hrvatskih šuma radi uključenja njihovih šumskih površina u planove financiranja razminiranja.

Na ogulinskom području poseban će pristup zahtijevati opsežno čišćenje šireg područja oko vojarne u Oštarijama, čija je okolina jako zagađena minsko-eksplozivnim i neeksplodiranim ubojnim sredstvima raspršenima velikom eksplozijom tamošnjeg skladišta.

Inače, od 1991. do 2017. u minskim incidentima i nesrećama stradale su ukupno 2.002 osobe, od kojih 518 smrtno. Na terenu je, sudeći po podacima iz dostupnih minskih zapisnika, razasuto preko 42.500 minsko-eksplozivnih i neeksplodiranih ubojnih sredstava. U poslove razminiranja dosad je na području Hrvatske utrošeno više od 5,1 milijardu kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od planiranih 86,4 kvadratnih kilometara tijekom 2016. razminirano je i pokriveno tehničkim i općim izvidima 41,4 kvadratna kilometra, odnosno 47,9 posto plana, rečeno je prilikom predstavljanja Plana Karlovačkom županu Ivanu Vučiću.

Na području Karlovačke županije postotak realizacije u odnosu na plan bio je viši i sa 75,9 posto pregledano je i proglašeno sigurnim 3,19 kvadratnih kilometara uglavnom poljoprivrednog zemljišta iz prve faze projekta razminiranja poljoprivrednog zemljišta te stoga Karlovačke županije neće biti u drugoj fazi razminiranja poljoprivednog zemljišta.

Plan za razminiranje za Karlovačku županiju predviđa tijekom 2017. godine razminiranje i tehničke izvide na oko tri kvadratna kilometra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.