“Dok Hrvatska obilježava blagdan Svih svetih, sjetimo se možemosa koji danas slave Dan alžirske revolucije“, komentirao je politički analitičar Mate Mijić projekcije na svetkovinu Svih svetih u hrvatskome glavnom gradu, nakon što je ekstremno lijeva zagrebačka vlast s Tomislavom Tomaševićem na čelu odlučila, umjesto već tradicionalnih projekcija hrvatskih svetaca i blaženika, projicirati alžirsku zastavu.
> Povodom Svih svetih: Evo kako je izgledala projekcija Tomaševića (Možemo) umjesto hrvatskih svetaca i blaženika na fontanama
Mijić: “Na državni praznik u glavnom gradu nema mjesta za državne praznike drugih država”
“Danas ne samo da je katolički blagdan, nego i državni praznik. U glavnom gradu toga dana nema mjesta za državne praznike drugih država”, istaknuo je Mijić u odgovoru na komentar drugog korisnika Facebooka.
Podsjetimo, Luka Korlaet, zamjenik ekstremno lijevog zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, odgovarajući na prozivke da ukidanje projekcija hrvatskih svetaca i blaženika na fontanama za blagdan Svih svetih, predstavlja ideološki prijepor, najavio je projekciju na fontanama koju je Grad Zagreb u vlastitom aranžmanu priredio upravo na temu dana Svih svetih.
> Tomaševićev Korlaet tvrdi: Ukidanje projekcija nije ideološki prijepor, imamo dobar odnos s Kaptolom
> Zagrebački Most osuđuje ukidanje projekcija hrvatskih svetaca i blaženika na fontanama: ‘Pokušaj utišavanja kršćanske većine’
> Evo što je Grad Zagreb odgovorio koje će projekcije biti na fontanama za Sve svete
> Tomašević i Možemo ne žele crkvu na Rudešu, a ranije su zaustavili gradnju crkve na Trnjanskoj Savici
> Možemo želi spriječiti izgradnju nove crkve sv. Ane na Rudešu: Evo kako potpisom to možete promijeniti!
> Proslava Stepinčeva 2022. na Trnjanskoj Savici: 23 godine strpljivog čekanja na izgradnju župne crkve blaženom kardinalu
> Zagrebački gradonačelnik Tomašević zabranio zastave Hoda za život, pa objesio LGBT zastave
Umjesto projekcija hrvatskih svetaca i blaženika Tomaševićeva vlast odlučila je 1. studenoga na zagrebačkim fontanama imati projekciju povodom Alžirskog nacionalnog dana, jer, kako oni tvrde, veleposlanstvo Alžira obratilo se prije zakupivši taj termin (1. studenoga) za alžirski nacionalni dan.
Prosinački pokolj nad Hrvatima u Alžiru 1993.
Nakon ove informacije, pojavili su se brojni komentari na društvenim mrežama kojima se podsjetilo na prosinački pokolj nad Hrvatima u Alžiru iz 1993. godine. Umjesto predblagdanskog raspoloženja te godine, 12 obitelji i Hrvatsku potresla je stravična i šokantna vijest. Islamisti nakon mučenja i ponižavanja, 14. prosinca 1993. krvnički ubijaju 12 hrvatskih radnika Hidroelektre. Dvojica radnika preživjela su pokolj, ali nose doživotne ožiljke. Tragedija se dogodila nedugo nakon što je Ejup Ganić, tadašnji član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, posjetio Alžir, i prema nekim izvorima, održao ratnohuškački govor, čiji je rezultat najveća tragedija hrvatskih radnika u inozemstvu. Nakon pokolja, o kojem su izvijestile tada sve novinske agencije i mediji, po dvanaest lijesova došao je tadašnji zamjenik ministra vanjskih poslova Ivo Sanader.