Milanović za veleposlanika u Grčkoj predložio Goldsteina – koji je istaknuo Tita za svog mandata u Parizu

milanović goldstein
Foto: Fah; Fotomontaža: narod.hr

Četiri imena na popisu potencijalnih veleposlanika koju je sastavio hrvatski predsjednik Zoran Milanović posebno su sporna predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predloženi političari bez podrške birača, povjesničar i novinar

“Iz nekih ljudi ću stati na kraju i vodit ću računa da to ne budu isluženi političari”, tvrdio je Milanović proljetos.

Sada se doznaje da su predloženi – Mihael Zmajlović, Ranko Ostojić, Ivo Goldstein te Dragan Đurić.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Klasić i Goldstein na N1 izbjegli ‘neugodna pitanja’ o seksualnom uznemiravanju na FFZG-u

> Selak-Raspudić: Neobično je da Stanković nije ništa pitao Goldsteina o seksualnom uznemiravanju na FF-u

Prema informacijama Jutarnjeg lista riječ je o dvojici bivših SDP-ovih ministra u Milanovićevoj Kukuriku Vladi koji na prošlim lokalnim izborima nisu dobili povjerenje birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o Mihaelu Zmajloviću, bivšem ministru okoliša, najpoznatiji po aferi Zagrebtower, a koji je bio kandidat za župana Zagrebačke županije, te Ranku Ostojiću, bivšem ministru unutarnjih poslova, čiji je mandat obilježilo neriješeni slučaj ‘svastike na Poljudu’, koji sada nije prošao kao kandidat za župana Splitsko-dalmatinske županije.

> Mamić spomenuo svastiku i Ranka Ostojića: Iako je Milanovićev ministar obećavao slučaj nije riješen

> Ćorićevo ministarstvo ostaje u skupom neboderu gdje ga je preselio bivši SDP-ov ministar Zmajlović

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Rješavaju li se afere iz vremena SDP-ove vlade?

Predsjednik Milanović bi Zmajlovića postavio za veleposlanika u Crnoj Gori, dok bi Ostojića imenovao veleposlanikom u Kataru.

Ime s Milanovićeva popisa koje je Plenkoviću također neprihvatljivo predviđeno je za dužnost hrvatskog konzula u Tuzli na koju bi predsjednik države imenovao novinara Nacionala, Dragana Đurića.

Prvi intervjuu poslije imenovanja na čelo Vrhovnog suda, Milanovićev favorit Radovan Dobronić, dao je upravo novinaru Draganu Đuriću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među imenima na Milanovićevoj listi koja su sporna premijeru Plenkoviću je i ono povjesničara Ive Goldsteina. Osim što se Goldstein ne uklapa u kadrovski profil koji bi Plenković poslao u diplomaciju, teško je zamisliti da bi predsjednik HDZ-a stavio supotpis na imenovanje za veleposlanika osobe koja je, u vrijeme dok je bila hrvatski veleposlanik u Parizu, u središnjoj sobi za prijeme u veleposlanstvu na zidu imala sliku komunističkog diktatora Josipa Broza Tita.

Goldsteina je, prema pisanju Jutarnjeg, Milanović predložio za veleposlanika u Grčkoj.

Tko je Ivo Goldstein?

Podsjetimo, Ivo Goldstein bio izvanredni i opunomoćeni veleposlanik u Parizu.

> Dr. sc. Jareb za Narod.hr: ‘Bujna mašta dr. Ive o drobilici pokazatelj je da se njegov rad ne temelji na povijesnim izvorima’

> Osvrt dr. sc. Geigera na Goldsteinovu knjigu o Jasenovcu: ‘Ono čega nema moguće je izmaštati’

Rođen je 16. ožujka 1958. u Zagrebu. Hrvatski je povjesničar, sveučilišni profesor židovskog porijekla. Od 2012. bio je veleposlanik je Hrvatske u Francuskoj, gdje ga je postavila Milanovićeva Kukuriku vlada. Njegov otac bio je Slavko Goldstein, povjesničar amater i publicist.

> Goldstein opet hvali komunističkog diktatora Tita, kritizira Tuđmana, opravdava Bleiburg…

> Skriva li Slavko Goldstein namjerno istinu ili nije dovoljno sposoban za njezino otkrivanje?

Osnovnu školu i Klasičnu gimnaziju završio je u Zagrebu gdje je, 1976. godine, upisao studij povijesti na Filozofskom fakultetu. Studij je završio 1979. godine i sljedeće godine zapošljava se kao asistent na Katedri za opću povijest srednjega vijeka matičnog fakulteta.

Godine 1984. magistrirao je radnjom pod naslovom Historiografski kriteriji Prokopija iz Cezareje. Usavršavao se u Parizu na Visokoj školi društvenih znanosti, u Ateni, te kasnije na Institutu “Imre Kertész Kolleg” u Jeni. Doktorirao je 1988. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu radnjom pod naslovom Bizant na Jadranu od Justinijana I. do Bazilija I. (6-9. stoljeće). Iste godine postaje docent, 1996. godine izvanredni, te 2001. godine redovni profesor.

Što je radio u Parizu?

Goldstein je na diplomatsku dužnost imenovan 2012., a 2016. godine istekao mu je mandat, koji je Zakonom o vanjskim poslovima propisan na “uobičajeno četiri godine”.

Međutim, prema pisanju Večernjeg lista, Goldstein je dugo lobirao za sebe – kazali su diplomatski izvori, potvrdivši da je Goldsteinu povratak u Zagreb mrska opcija.

Sveučilišni profesor Goldstein na dužnost veleposlanika imenovan je bez diplomatskog iskustva i nije karijerni diplomat, tako da nakon povratka u Zagreb karijeru nije nastavio u Ministarstvu vanjskih poslova.

U svom je mandatu najviše ostao zapažen po tome što je u veleposlanstvu držao fotografiju komunističkog diktatora Josipa Broza Tita, za koju je rekao da je slučajno tamo jer ju je namjeravao darovati jednom kafiću.

Naime, redakciji Jutarnjeg lista obratio se jedan građanin Pariza, podrijetlom iz Hrvatske, vrlo iznenađen činjenicom da veleposlanik Republike Hrvatske u Francuskoj Ivo Goldstein na središnjem mjestu u sobi za prijam ima izloženu uokvirenu fotografiju Josipa Broza Tita.

Godine 2015. objavljena je knjiga o Titu koju je napisao sa svojim ocem. Knjiga je obična apologija Josipa Broza Tita, što autori i ne skrivaju jer je njihov kut gledanja „antifašistički“, navodi vecernji.hr.

“Kao povjesničar i znanstvenik Goldstein nikada nije tražio materijalne dokaze o broju od 84.000 tisuće ubijenih u Jasenovcu na lažiranom popisu Javne ustanove Spomen područje JUSP) Jasenovac, naprotiv – odvraćao je znanstvenike od forenzičkih dokaza, pa čak i od prijedloga o međunarodnoj komisiji koja bi vodila istraživanja, koju je predložila bivša predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.”, upozorio je prof. dr. sc. Mihovil Biočić pitajući se zašto Sveučilište ne reagira?

Neakademska razina i gubitak kontrole Ive Goldsteina – kriteriji za diplomaciju?

Zanimljivo se i podsjetiti prostačkog ispada s tribine ‘Saveza antifašističkih boraca i antifašista’ na kojoj su, povodom 22. lipnja, nastupili profesori s Filozofskog fakulteta Ivo Goldstein i Hrvoje Klasić, zajedno sa zastupnicom Možemo Sandrom Benčić.

Do kaosa u Novinarskom domu u Zagrebu, gdje se tribina održala, došlo je nakon što se za riječ javio saborski zastupnik Domovinskog pokreta i general HOS-a Ante Prkačin. Ivo Goldstein ga je u jednom trenutku, nezadovoljan generalovim izlaganjem, prekinuo i počeo vikati, a Sandra Benčić je izašla iz dvorane… Goldstein se nastavio sukobljavati s gostima tribine koji imaju drukčije mišljenje, pa je pred vratima dvorane, doslovce nasrnuo na jednog starijeg Zagrepčanina. Psovao je, urlao i vrijeđao, unosio se starcu u lice. Sve to snimila je i emitirala Bujica na Z1 televiziji:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.