“Neprihvatljivo je da sve informacije o optužnicama protiv hrvatskih pilota dolaze iz srbijanskih medija. Ministarstvo RH nije zaprimilo info da su takve optužnice podignute, niti potvrđene. Neprihvatljivo je da Srbija opet želi preuzeti ulogu Haškog suda i nadležnost nad suverenim državama. Štogod pokušavali, neće promijeniti činjenice – a one su jasne. Oluja je bila legitimna i oslobodilačka akcija. Naši generali su oslobođeni, a međunarodni istražitelji nisu o ovom slučaju pronašli dokaze ratnog zločina. Ovakav stav Srbije protivi se vladavini prava i prepreka je normalizaciji naših odnosa. Vlada RH će iskoristiti sve međunarodne mehanizme da zaštiti pilote, nacionalne interese i dignitet Domovinskog rata”, objavio je ministar pravosuđa Ivan Malenica na Twitteru.
> U Srbiji potvrđena optužnica protiv hrvatskih pilota – kako će reagirati Hrvatska?
> Prof. Nazor za Narod.hr: Za kolateralne civilne žrtve na Petrovačkoj cesti odgovorni su zapovjednici SVK
> Bivši ministar Šprlje za Narod.hr: Hrvatske institucije su znale za pripremu optužnice protiv hrvatskih pilota
Neprihvatljivo je da sve informacije o optužnicama protiv hrv. pilota dolaze iz srbijanskih medija. @rh_mpu nije zaprimilo info da su takve optužnice podignute, niti potvrđene. Neprihvatljivo je da Srbija opet želi preuzeti ulogu Haškog suda i nadležnost nad suverenim državama.
— Ivan Malenica (@ivan_malenica) August 20, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ministarstvo: “Republika Hrvatska iskoristit će sve mehanizme koje ima na raspolaganju da zaštiti hrvatske pilote”
Ministarstvo pravosuđa i uprave od nadležnih srbijanskih tijela nije zaprimilo službenu informaciju o podizanju ili potvrđivanju optužnica protiv četvorice pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koje srbijanska strana navodno tereti za počinjenje ratnih zločina na području Bosne i Hercegovine.
Republika Srbija u ovom predmetu nije zatražila međunarodnu pravnu pomoć, već su hrvatskim tijelima informacije o navedenom postupku dostupne isključivo iz spekulacija i poluinformacija prenesenih iz srbijanskih medija, oglasilo se ministarstvo u subotu priopćenjem koje prenosimo u cijelosti.
Okrivljenici kojima srbijanska tijela na teret stavljaju navodna kaznena djela nisu obaviješteni o pokretanju kaznenoga postupka, niti su u bilo kojoj fazi kaznenoga postupka ispitani, niti je traženo njihovo ispitivanje putem nadležnih tijela Republike Hrvatske.
Time su evidentno narušena njihova prava koja im kao okrivljenicima u kaznenom postupku jamči Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, a koja se upravo ostvaruju primjenom instrumenata međunarodne pravne pomoći.
Republika Srbija ponovno pokušava preuzeti ulogu Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju proglašavajući se nadležnom na teritorijima drugih suverenih, međunarodno priznatih država, bez ikakvih ograničenja koja su sastavni dio međunarodnog prava.
> Bivši časnik tzv. ‘Vojske Krajine’ tvrdio: ‘Kolonu Srba u Oluji bombardirao je MIG JNA’
> Mišetić: ‘Ni HRW ni tužiteljstva BiH, Hrvatske i Haaga nisu našli dokaze o ratnim zločinima hrvatskih pilota’
Takav stav protivan je vladavini prava, međunarodnom pravu i međunarodnom kaznenom pravu. Ujedno, takav pristup prepreka je rješavanju otvorenih pitanja ne samo u području pravosudne suradnje, već i u pogledu rješavanja pitanja nestalih osoba.
Podsjećamo, u pravomoćnim presudama Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju utvrđeno je da vojno-redarstvena operacija Oluja nije bila udruženi zločinački poduhvat, već legitimna vojna operacija s ciljem vraćanja okupiranog teritorija pod državni suverenitet.
Sustav pravosudne suradnje mora se temeljiti na načelu uzajamnog povjerenja, tj. povjerenja jedne države da je pravni poredak druge države dovoljno kvalitetan osigurati nepristrano, pravično i učinkovito vođenje kaznenog postupka u toj državi, a ne da iskrivljuje načela univerzalne jurisdikcije uvodeći svojevrsnu kvazi-univerzalnu jurisdikciju.
Republika Hrvatska, stoga, očekuje od Republike Srbije da poštuje međunarodne standarde te pokaže istinsku volju za rješavanje otvorenih pitanja u okviru međudržavnih povjerenstava.
Vlada Republike Hrvatske iskoristit će sve mehanizme koje ima na raspolaganju da zaštiti hrvatske pilote i dignitet Domovinskoga rata. Prilikom donošenja bilo kakvih odluka Vlada Republike Hrvatske vodit će računa o državnim interesima i najboljim interesima osoba protiv kojih srbijanska strana, suprotno međunarodnim pravima i običajima, pokreće kaznene postupke, zaključuje se u priopćenju ministarstva.
Otkriveni detalji iz optužnice protiv hrvatskih pilota
Podsjećamo, Apelacijski sud u Beogradu potvrdio je prvu optužnicu srpskog tužiteljstva protiv četvorice časnika hrvatskog ratnog zrakoplovstva za ratne zločine počinjene u Oluji dogovorenoj na sastanku vojnog i političkog vodstva Hrvatske na Brijunima 31. srpnja 1995., prenijela je u subotu novinska agencija Tanjug.
Potvrđenom optužnicom obuhvaćena su četvorica pripadnika hrvatskog ratnog zrakoplovstva Vladimir Mikac (67) iz Ptuja, Zdenko Radulj (69) iz Osijeka, Željko Jelenić (69) iz Pule i Danijel Borović (64) iz Varaždina. Na teret im se stavlja da su “izvršili kazneno djelo ratnih zločina protiv civilnog stanovništva”, prenosi srbijanska novinska agencija.
> Piloti optuženi za Oluju u teškoj situaciji: Proces u Srbiji počeo, nema pomoći Hrvatske?
U optužnici, kako navodi Tanjug, piše da je “Oluja” podrazumijevala napad na južni i sjeverni dio “Republike Srpske Krajine (RSK)” s ciljem da se u kratkom roku vojska RSK porazi i preuzme kontrola nad tim dijelom RSK, a predsjedavajući sastanka na kojemu je odluka donesena, pokojni hrvatski predsjednik i vrhovni zapovjednik Franjo Tuđman, prenio je da za tu odluku postoji potpora Njemačke, NATO-a i Sjedinjenih Americkih Država, kao i potpora da, kako je rekao “nanesemo takve udarce da Srbi praktično nestanu”. Cilj te akcije bio je, prema optužnici, da se srpsko civilno stanovništvo prinudi da trajno napusti teritorij na kojemu je do tada živjelo u Hrvatskoj, s tim da im se ostave dva putna pravca za izlazak.
Tuđman je tada, navodi se, rekao da Srbima treba tobože jamčiti građanska prava i javno ih pozvati da se ne iseljavaju, ali istovremeno, preko radija i televizije, odnosno putem letaka, objavljivati kojim se putnim pravcima stanovništvo kreće, odnosno napušta Hrvatsku. Optuženi su nakon toga, navodi se u optužnici, sproveli spomenutu brijunsku odluku i naredili avionske napade na civilno stanovništvo, što je za posljedicu imalo smrtno stradanje i ranjavanje više civila srpske nacionalnosti i panično bježanje civila prema Srbiji, uz učvršćivanje njihove odluke da napuste teritorij na kojemu su do tada živjeli i više se ne vraćaju, što je dovelo i do promjene etničkog sastava Hrvatske, piše, između ostalog, Tanjug.
Tekst se nastavlja ispod oglasa