U Srbiji potvrđena optužnica protiv hrvatskih pilota – kako će reagirati Hrvatska?

danijel borović piloti
Foto: Snimka zaslona

Apelacijski sud u Beogradu potvrdio rješenje Višeg suda u Beogradu kojim je potvrđena optužnica srpskog Tužiteljstva za ratne zločine protiv četvorice časnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva  za “ratne zločine počinjene u vojno redarstvenoj akciji Oluja 1995. godine”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju srbijanskih medija, Apelacijski sud u Beogradu potvrdio je optužnicu kojom se Vladimir Mikac (67), Zdenko Radulj (69), Željko Jelenić (69) i Danijel Borović (64) terete za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

> Prof. Nazor za Narod.hr: Za kolateralne civilne žrtve na Petrovačkoj cesti odgovorni su zapovjednici SVK
> Bivši ministar Šprlje za Narod.hr: Hrvatske institucije su znale za pripremu optužnice protiv hrvatskih pilota

Odjel za ratne zločine Apelacijskog suda u Beogradu donio je 11. kolovoza ove godine rješenje kojim je odbilo kao neosnovane sve žalbe branitelja protiv prvostupanjskog, odnosno rješenja kojim je Kazneno izvanraspravno vijeće Višeg suda u Beogradu potvrdilo optužnicu.

Prema optužnici, pokojni general bojnik Josip Čuletić je izdao zapovijed optuženom Mikcu, zapovjedniku 92. Zrakoplovne baze Pula, i Zdenku Radulju, zapovjedniku 91. Zrakoplovne baze “Pleso”, Zagreb, za zrakoplovne napade po ciljevima na zemlji, što uključuje i civilno stanovništvo. Dalje se navodi kako je Mikac, postupajući po dobivenoj zapovjedi, zapovjedio Jeleniću zrakoplovni napad na izbjegličku kolonu koja se kretala putem Bosanski Petrovac-Ključ. Navodi se da je Radulj, postupajući po dobivenoj zapovjedi, izdao zapovijed optuženom Boroviću za zrakoplovni napad na izbjegličku kolonu koja se kretala putem Bosanski Novi-Prijedor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljstvo je istaklo važnost ovog predmeta i predložilo da se optuženima sudi u odsustvu, iako nisu dostupni pravosudnim organima Srbije, jer, kako se navodi u optužnici, protek vremena daje dovoljno razloga za sumnju da će Hrvatska ili Bosna i Hercegovina pokrenuti kaznene postupke protiv odgovornih za to kazneno djelo, navodi Večernji list.

Iz hrvatske Vlade pilote uvjeravali da će sve biti u redu

Podsjetimo, četvorica hrvatskih umirovljenih pilota, Vladimir Mikac, Danijel Borović, Željko Jelenić i Zdenko Radulja, koji su u Srbiji optuženi za ratni zločin na teritoriju BiH 7. i 8. kolovoza 1995., nalaze se u zaista nezavidnoj situaciji. U hrvatskoj Vladi ih uvjeravaju da će sve biti u redu, da će država odbaciti te optužnice, ali ovaj kazneni postupak protiv njih nesmetano se i dalje odvija. Viši sud u Beogradu odredio je svakome od njih branitelja po službenoj dužnosti, a oni su tada uložili žalbu na optužnice, ali Mikac i njegovi kolege o svemu tome ništa ne znaju.

Jedan od odvjetnika govorio je za Novi list navodeći da nema mogućnost stupanja u kontakt s branjenikom i da bi mu pomoglo kada bi se institucije hrvatske države aktivno uključile u obranu. Nakon toga Novi je list razgovarao s pilotom Danijelom Borovićem, koji je prebjegao u Hrvatsku s Migom 21 iz JNA 1992. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Bivši časnik tzv. ‘Vojske Krajine’ tvrdio: ‘Kolonu Srba u Oluji bombardirao je MIG JNA’
> Mišetić: ‘Ni HRW ni tužiteljstva BiH, Hrvatske i Haaga nisu našli dokaze o ratnim zločinima hrvatskih pilota’

“Nažalost, nakon brojnih novinskih napisa i javno izrečene potpore vrha države u smislu da će zaštititi svoje ratne pilote, ništa se značajno nije dogodilo. To je bilo sve. Evo, prvi put čujem da sam u Srbiji dobio branitelja. Naravno da bih volio, tko god on bio, da mi se javi kako bismo razgovarali o mojoj obrani. Nemam pojma niti što piše u optužnici, osim onoga što je izašlo u medijima. Moj telefonski broj nije tajan i nadam se da će taj odvjetnik doći do njega kako bi me nazvao”, rekao je Borović za Novi list.

“Želio bih stvarnu pomoć hrvatskih vlasti u sudskom postupku, a ne samo javno izrečenu deklarativnu podršku. Negdje, valjda u MORH-u, postoji arhivirana dokumentacija iz tog vremena koju treba zatražiti, a koja dokazuje da ja nisam sudjelovao u zapovjednom lancu, da nisam učinio ništa od toga što mi se u optužnici, barem prema onome što je objavljeno u medijima, stavlja na teret. Ako naša državna tijela odbiju preuzeti optužnicu, a to je najavljeno, neću ni znati za što me konkretno okrivljuje srpsko tužiteljstvo. Jedino u slučaju da mi moj odvjetnik dostavi tu optužnicu”, upozorio je Borović za Novi list.

Premijer Andrej Plenković se krajem svibnja sastao s optuženim pilotima i tada je izjavio da Hrvatska “ima na raspolaganju mehanizme kojima će ih zaštititi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.