Ministar Marić: Vlada nema namjere smanjivati mirovine već prijevremene učiniti neatraktivnima

Foto: snimka zaslona

Što za Hrvatsku znači prijedlog Europske komisije da naša zemlja iziđe iz Postupka prekomjernog deficita? Što se sve krije u preporukama Bruxellesa i koje sve reforme Zagreb treba provesti kako bi javne financije bile stabilne, proračunski deficit pod kontrolom, a javni dug još manji?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ta i ostala pitanja, u “Mreži prvog” na HRT-u odgovorio je ministar financija Zdravko Marić i Zvonimir Savić iz Hrvatske gospodarske komore.

Ministar Marić rekao je kako su zadnje dvije hrvatske vlade prošle godine smanjile proračunski deficit na 0,8 posto BDP-a s 3,4 posto iz 2015. Uz to, javni dug pao je lani po prvi put nakon osam godina, i to za 2,5 postotnih bodova, na 84,2 posto BDP-a. Posebno je naglasio važnost toga da javni dug nije samo stabiliziran već i smanjen. Ministar očekuje da će tijekom lipnja Europska komisija donijeti odluku o izlasku Hrvatske iz Procedure prekomjernog deficita.

Zvonimir Savić rekao je kako su ovakve poruke izuzetno pozitivne. Preporuka EK-a je priznanje naporima Ministarstva financija. Kaže kako je preporuka bila i očekivana jer je Hrvatska smanjila proračunski manjak u obimu koji je nadmašio preporuke, a istodobno je dovela putanju javnog duga u silaznu fazu. Prema njegovim riječima, to je jasna poruka širem okruženju, investitorima da se hrvatsko gospodarstvo razvija u pozitivnom smjeru. Uvjeren je da će to svakako pomoći Hrvatskoj u poboljšanju kreditnog rejtinga te da će pozitivno djelovati i na odluke potencijalnih investitora oko ulaganja u zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marić je naglasio kako je izlazak iz Procedure prekomjernog deficita dobar korak, no da se tu ne može stati. Izlazimo iz korektivnog mehanizma no ostajemo u preventivnim mehanizmima koji su rigorozni. Podsjetio je kako Hrvatska ima još i makroekonomske neravnoteže. Mirovinski sustav i zdravstveni sustav koji su ocijenjeni dobrima, no fiskalno neodrživima. Sustav obrazovanja i njegova bolja povezanost s gospodarstvom. Jedan od problema je i javna uprava – tu treba napraviti iskorak ka kvaliteti usluga. Još uvijek nedovoljno iskorišteni potencijal državne imovine i javnih poduzeća. S velikom većinom preporuka komisije vlada se slaže, rekao je Marić.

Govoreći o održivosti mirovinskog sustava, Savić je naglasio kako treba poticati radno sposobno stanovništvo da ostane na ržištu rada. Ministar Marić naglasio je kako Vlada nema namjere smanjivati mirovine. Ni u kojem scenariju reforme mirovnskog sustava ne govori se o tome.

Na kritike EK-a na povlaštene mirovine, ministar Marić je rekao kako su one specifikum Hrvatske. Sve europske zemlje suočavaju se s istim problemom u mirovinskim sustavima. U slučaju Hrvatske ima efekata Domovinskog rata gdje je velik broj branitelja otišao u mirovinu po posebnim propisima. Promjene će se odnositi samo na nove mirovine po posebnim propisima. Nastojimo prijevremeno umirovljenje učiniti manje atraktivnim, istaknuo je Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.