Profesor kaznenog prava Petar Veić smatra da je “znak nezrelosti društva” izostanak svake reakcije institucija ili udruga na uskraćivanje prava na odvjetnika prilikom policijskog ispitivanja načelniku ličko-senjske policije Anti Podnaru te najavu disciplinskog postupka načelniku postaje iz Karlobaga Marku Došenu zbog istupanja u javnosti nakon navodnih pritisaka da prizna radnje za koje tvrdi da ih nije počinio.
Veić u konkretnom slučaju najodgovornijim smatra Državno odvjetništvo, no ističe da državni odvjetnici ne sjede uz teren kao teniski suci i gledaju svaki prekršaj pa da odmah reagiraju. No, “stvar je nezrelosti društva ako nema ničije reakcije, jer bi primjerice sindikat tu trebao vrištati”, rekao je Veić. Naglasio je da su i policajci ljudi koji mogu pogriješiti te da ih u tom slučaju treba goniti pod istim uvjetima kao i ostale građane.
Odvjetnica Katja Jajaš ranije je izvijestila da joj Ravnateljstvo policije nije dozvolilo da nazoči Podnarovom ispitivanju, no iz policije su odgovorili da odvjetnica nije ni trebala biti tamo, s obzirom da Podnar nije bio uhićen. Istovremeno Došen se našao pod nadzorom unutarnje kontrole, a odvjetnica tvrdi da je zatražio pravnu zaštitu zbog prijetnji koje povezuje s istragom koju je “pokrenuo zbog gospodarskog kriminala i korupcije u Karlobagu”.
Veić podsjeća da svatko ima određena prava kada postoji i najmanja sumnja da je počinitelj kaznenog djela, a to je među ostalim i pravo na branitelja. U Podnarovom slučaju, dodaje, dovoljna je bila i njegova sumnja tijekom ispitivanja da razgovor ide u pravcu koji bi ga mogao teretiti pa se zahtjevu za odvjetnikom moralo udovoljiti.
“Kada se dođe do točke da bi on mogao biti sumnjiv da je počinitelj nekog kaznenog djela, vrijeme je kada ima pravo na odvjetnika. Situacija još ne mora biti vezana na uhićenje i optuženje, a tu stanje stvari naspram policajaca nije ništa drugačije nego prema drugim građanima. Jednakopravnost je temeljna u pravu te policajci tu ne smiju imati teži položaj, rekao je Veić. Ipak, ustvrdio je da to načelno nije i dovoljno normativno snažno postavljeno u Zakonu o kaznenom postupku.
Dodaje da će se u izmjene tog zakona ugraditi i dvije direktive Europske unije koje će “osnažiti poziciju osumnjičenika”, dakle izmjene će ići u korist osumnjičenika i prije optuženja.
Govoreći o Marku Došenu, kojeg se tereti za istupanje u javnost, Veić pojašnjava da je problem u tome što policija u postupanju za bilo koje kazneno djelo radi tajno i zna se što je službena tajna. Ali, tome je, kaže, suprotstavljen interes svake osobe na samoobranu.
“U konkretnom slučaju treba vidjeti koji bi interes bio pretežniji, jer sama činjenica da netko izvještava javnost da se protiv njega poduzimaju neke aktivnosti nije povreda službene tajne, ali treba analizirati činjenice o kojima ja ništa ne znam”, zaključio je Veić.
Dodao je da su osumnjičenici prije dvadesetak godina bili u puno lošijoj situaciji te da se njihova pozicija u smislu jednakopravnosti osnažila 1997. kada je donesen moderan Zakon o kaznenom postupku. “Prava se sada uglavnom poštuju, dok je situacija ranije bila bitno lošilja, pogotovo prije 1990.”, kazao je Veić.
U ime načelnika Podnara i Došena odvjetnica Jajaš u utorak je članovima Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskog sabora podnijela zahtjev da se istraži je li Ravnateljstvo policije u njihovu slučaju “grubo prekršilo ljudska prava, zajamčena Ustavom RH i međunarodnim konvencijama o temeljnim ljudskim pravima”.
Jajaš je u utorak priopćila Hini da će predstavku sličnog sadržaja uputiti i Ravnateljstvu policije, a sada o tome obavještava javnost, jer se pokazalo da od četvrtka unatoč medijskom odjeku ni jedna institucija ili ustanova, specijalizirana udruga ili političari “nisu poduzeli ništa da pokažu kako i policajci imaju ljudska prava” te da “nad njima nije moguća nekažnjena represija”.
U medijima se prošloga tjedna Podnarovo ispitivanje povezivalo s istragom koju je pokrenuo protiv šefa ličkog HDZ-a Darka Milinovića koji je Hini izjavio kako je upoznat da se njega dovodi u vezu s ispitivanjem načelnika, ali da prema informacijama s kojima on raspolaže policija istražuje učestale prijave blogera Mire Matijevića o kriminalu unutar te policijske uprave na čelu s Podnarom.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/em
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.