Ministar Tolušić: I hrvatska policija ima snimljene slovenske ribare u prekršaju

Foto: Snimka zaslona

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić rekao je u srijedu da nijedna kazna koje navodno hrvatskim ribarima u Savudrijskoj vali pišu slovenski inspektori nije došla u Hrvatsku, a ako i stigne, kaže da i hrvatska policija ima snimljene slovenske ribare u prekršaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slovenska politika ucjena ‘od terana do Pirana’: Zaiskrilo između Petir i Vajgla

“Nema rata u Savudrijskoj vali”

Ministar poljoprivrede komentirao je na HRT-u situaciju u Savudrijskoj vali, rekavši da Hrvatska štiti svoje ribare. Ponovio je da Vlada ne smatra arbitražu obvezujućom. Ona je, kaže, “bila kontaminirana”. Misli da se Hrvatska ponaša vrlo korektno ne poduzimajući nikakve jednostrane korake prema Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Što je isključivi gospodarski pojas i koje bi povlastice Hrvatska time dobila?

“Ono što bih želio demistificirati – nema rata u Savudrijskoj vali, nema raketnih topovnjača. Ribari izlaze na more, love. Naravno, dolazi slovenska policija, ali tu je i hrvatska policija. Neka nekih incidenata, osim što to možda psihološki nije nešto najljepše za hrvatske ribare”, prokomentirao je zaključivši da bi situacija bila “puno normalnija da nema skorašnjih izbora u Sloveniji”. Poziva na smirivanje tenzija. Niti jedna kazna nije stigla na adrese hrvatskih ribara pa ih Tolušić naziva “probnim balonima”.

Svi noviteti Zakona o poljoprivrednom zemljištu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državnim poljoprivrednim zemljištem raspolagat će općine i gradovi, no kada je riječ o privatnim, zapuštenim zemljištima kojima nije poznat vlasnik ili je vlasnik nepoznatog boravišta, za to će biti nadležno direktno Ministarstvo poljoprivrede. Noviteti su to u prijedlogu Zakona o poljoprivrednom zemljištu za koji resorni ministar Tomislav Tolušić očekuje da će kraja ovog mjeseca biti usvojen u Hrvatskom saboru.

> SDP-ove afere s poljoprivrednim zemljištem: Poljoprivrednici traže da DORH pokrene istragu

Govoreći o tom zakonu za emisiju Hrvatskog radija “A sada Vlada”, rekao je da njime Vlada želi spriječiti zlouporabe i regulirati korištenje poljoprivrednog zemljišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vraćaju raspolaganje zemljištima općinama i gradovima “jer pokazalo se da je Agencija za poljoprivredno zemljište zadnjih pet godina bila sve samo ne efikasna”. U sam proces raspolaganja poljoprivrednim zemljištem uključeno je ponovno i Državno odvjetništvo, što također nije bio slučaj posljednjih pet godina.

Cilj im je, kaže, da državno poljoprivredno zemljište u nekoj općini najprije dobiju poljoprivrednici iz te općine, a onda neki drugi. Stočarima će namiriti količinu poljoprivrednog zemljišta koja im nedostaje (odnos grlo-hektar). Mladi poljoprivrednici su im također u vrlo visokom rangu prioriteta, a “po prvi put izričitu prednost pri dodjeli poljoprivrednih zemljišta imaju i OPG-ovi”.

Zakonom će regulirati i korištenje zapuštenog poljoprivrednog zemljišta čiji je vlasnik nepoznat ili nepoznatog boravišta. Ministar Tolušić ovdje napominje da je za veliki broj lanjskih požara u Dalmaciji krivo upravo zapušteno poljoprivredno zemljište. Za ona zemljišta kojima je vlasnik poznat trebaju reagirati općina i komunalni redari, a u slučaju nepoznatog vlasnika reagirat će Ministarstvo poljoprivrede na upit zainteresiranih građana tako što će dozvoliti zakup tog zemljišta. Onaj tko to zemljište uzme u zakup, na poseban će račun plaćati zakupninu i zemljište će moći koristiti maksimalno deset godina. Neće ga stoga moći koristiti za trajne nasade, nego primjerice ratarske kulture. Kada i ako se pojavi vlasnik zemljišta, bit će isplaćen za korištenje zakupa i moći će stupiti na svoj posjed ako to bude želio.

Emisiju u cijelosti možete poslušati na HRT-u:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.