Ministarstvo mora imenovalo stručno povjerenstvo za dodjelu koncesije za plažu Zlatni rat

Foto: fah

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture izvijestilo je u četvrtak da je u sklopu svojih ovlasti donijelo odluku o imenovanju stručnog povjerenstva za obavljanje upravnog nadzora nad postupkom dodjele koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra na plaži Zlatnom ratu u Bolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenstvo je Splitsko-dalmatinskoj županiji poslalo zahtjev za dostavu cjelokupne dokumentacije koja je bila predmet davanja koncesije zajedno sa svim ponudama kako bi provjerilo i utvrdilo zakonitost cjelokupnog postupka dodjele koncesije i sve relevantne činjenice u tom postupku koje u skladu sa zakonom provode jedinice regionalne samouprave, priopćilo je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture reagirajući na veliko zanimanje medija zbog odluke splitsko-dalmatinske Županijske skupštine o dodjeli koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra na plaži Zlatnom ratu u Bolu.

Ministarstvo navodi da će nakon završetka upravnog nadzora nad odlukom o dodjeli koncesije na plaži Zlatnom ratu, koju je 18. travnja 2017. donijela splitsko-dalmatinska Županijska skupština, o zaključcima pravodobno izvijestiti javnost.

U priopćenju podsjeća da je pomorsko dobro u naravi dobro od općeg interesa za Republiku Hrvatsku, a njegovo je korištenje moguće samo putem dodjele koncesije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture uvijek se zauzima za to da se u natječajima za dodjelu koncesija plaža, koje raspisuju jedinice regionalne samouprave, ne isključuje opća uporaba plaža kao pomorskog dobra te da one budu dostupne svima pod istim uvjetima, a koncesijom se samo poboljšava usluga i sigurnost na plaži, stoji u priopćenju.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković izjavio je u četvrtak prijepodne da je ministarstvo od Splitsko-dalmatinske županije već zatražilo svu dokumentaciju kako bi se utvrdila pravovaljanost i zakonitost postupka i odluke o dodjeli koncesije za gospodarsko korištenje plaže Zlatnog rata u Bolu na Braču. Nakon što je premijer Andrej Plenković od Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u srijedu zatražio žurnu provedbu upravnog nadzora nad dodjelom koncesije za Zlatni rat, koju je Županijska skupština na idućih 15 godina dodijelila zagrebačkoj tvrtki “Sport B” d.o.o., Butković je novinarima pred Banskim dvorima rekao kako bi ministarstvo to napravilo i da im premijer to nije naložio.

Ževrnja: Podupirem nalog premijera Plenkovića o provođenju upravnog nadzora o dodjeli koncesije za Zlatni rat

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U cijelosti podupirem tu odluku predsjednika Vlade Plenkovića jer podigla se neopravdana silna halabuka i prašina u vezi s natječajnim postupkom dodjele koncesije na plažu Zlatni rat i potrebno je sve ispitati, pogledati, izanalizirati i iskontrolirati”, rekao je za Hinu župan Ževrnja. Po njegovim riječima, sve je provedeno “u skladu sa svim pozitivnim propisima Republike Hrvatske”.

Ževrnja je rekao da osobno inzistira da se u Splitsko-dalmatinskoj županiji postupa “striktno na temelju svih hrvatskih zakona”. Podsjetio je kako je 31. srpnja 2016. istekla koncesija bolskoj komunalnoj tvrtki “Grabov rat” te da je krajem prosinca 2016. to pomorsko dobro (Zlatni rat) uknjiženo u zemljišne knjige i da su se stekli uvjeti za ponovni javni natječaj, na što obvezuje i Zakon o pomorskom dobru.

“Županijska je skupština 17. veljače 2017. donijela jednoglasnu odluku o raspisivanju natječaja za dodjelu koncesije za korištene plaže i za tu su odluku glasovali i nazočni vijećnici SDP-a”, rekao je Ževrnja. Ocijenio je pritom politikantskim zahtjeve po kojima bi plažu Zlatni rat trebalo predati na upravljanje lokalnoj zajednici, to jest općini Bolu, te je dodao kako “hrvatski zakoni to ne dopuštaju”. Istaknuo je kako je osobno za dodjelu na upravljanje lokalnim zajednicama plaža kao što je Zlatni rat, ali tomu najprije treba “prilagoditi hrvatske zakone.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada smo u situaciji da hrvatski zakoni govore drugačije i da se mora ići na javni natječaj te da se prihodi dijele tako da po jedna trećina pripadne općini Bolu, Splitsko-dalmatinskoj županiji i državnom proračunu, s tim da naša županija obavlja sve stručne i administrativne poslove”, rekao je Ževrnja.

Dodjela o koncesiji u skladu s Vladinom uredbom od 10. veljače 2017.

Po njegovim riječima, u postupku dodjele koncesije za korištenje plaže Zlatnog rata vodilo se strogo računa i o Uredbi Vlade Republike Hrvatske od 10. veljače 2017.

“Ta uredba jasno govori kako se vrednuju i kako se boduju ponude i jedino se po tim mjerilima može raditi i ne može županija, stručno tijelo ni bilo tko drugi izmišljati svoja pravila”, rekao je Ževrnja. Objasnio je kako je tom uredbom regulirano da se ponuđeni iznos stalnog dijela koncesijske naknade boduje s 30 posto, varijabilni dio također s 30 posto, s iznos ukupnog investicijskog ulaganja prema studiji gospodarske opravdanosti s 40 posto.
Komentirajući primjedbe kako je koncesija dodijeljena zagrebačkoj tvrtki “Sport B” d.o.o., koja nema zaposlenih, Ževrnja je rekao kako se Uredbom Vlade nigdje ne propisuje da morate imati neke reference, iskustva u obavljanju djelatnosti te da morate jamčiti broj novozaposlenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To jednostavno Zakon i Uredba ne predviđaju i mi ne smijemo i ne možemo stavljati (u javni natječaj) nešto što ne stoji u Zakonu i Uredbi”, rekao je Ževrnja.

“Jutarnji list” objavio je u četvrtak kako je bolska tvrtka “Kamen sreće” na natječaju ponudila bolje financijske uvjete od tvrtke “Sport B” d.o.o., ali ipak joj nije dodijeljena koncesija za Zlatni rat. Komentirajući te navode, Ževrnja je rekao kako se pri dodijeli koncesije ne uzimaju u obzir samo financijski parametri, nego se moraju zadovoljiti i drugi zakonski okviri.

“Ovo što je do sada vidljivo- tvrtka ‘Kamen sreće’ nije udovoljila nekim drugim zakonskim odredbama tako da je njena ponuda proglašena neprihvatljivom”, rekao je Ževrnja. Dodao je kako je ponude koje su pristigle na javni natječaj analiziralo povjerenstvo u kojem su stručnjaci za pomorstvo i koncesije.

Pročelnik županijskog Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Stipe Čogelja rekao je da Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama traži grafički prikaz iz studije gospodarske opravdanosti. “Tvrtka ‘Kamen sreće’ na grafičkom prikazu, koji je dio studije gospodarske isplativosti, navodi dodatni sadržaj koji nije propisan natječajnom dokumentacijom, što rezultira i većom financijskom ponudom te stavlja u nepovoljniji položaj ostale ponuditelje i suprotno je tržišnom natjecanju iz Zakona o koncesijama”, rekao je Čogelja.

Osim što predviđaju dodatne (nepropisane) sadržaje, na grafičkom prikazu prikazuju ležaljke i suncobrane na dijelu plaže neobraslom šumom, što je direktno u koliziji s uvjetima Ministarstva zaštite okoliša i energetike, tvrdi Čogelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.