Ministarstvo poljoprivrede: Na opožarenim područjima koordinatori pomažu prijaviti štetu

Foto: fah

Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo je u četvrtak da je njegova Savjetodavna služba oformila skupinu koordinatora na opožarenim područjima u četiri dalmatinske županije, a koji će davati tehničke preporuke za sanaciju te stručnu pomoć za prijavu na natječaj za obnovu požarom uništenog potencijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić pozvao je sve poljoprivrednike da se s punim povjerenjem obrate stručnjacima Savjetodavne službe, kako bi što lakše popisali štetu na svojim gospodarstvima te se prijavili na natječaj za što bržu obnovu svog poljoprivrednog potencijala.

“Imamo dovoljno vremena da svi pripreme dokumentaciju, sve se stigne popisati i prijaviti do listopada”, izjavio je u priopćenju Tolušić.

Ministarstvo je priopćenje s imenima i kontaktima koordinatora u četiri dalmatinske županije – Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj, Zadarskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji – objavilo i na svojim internet stranicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako objašnjavaju, koordinatori daju tehničke preporuke za sanaciju poljoprivrednog zemljišta, trajnih nasada i ostalih proizvodnih resursa s ciljem revitalizacije poljoprivredne proizvodnje te pružaju stručnu pomoć kod prijave na natječaj za operaciju 5.2.1. “Obnova poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala”.

Koordinatori upravo popisuju područja na kojima je proglašena elementarna nepogoda – požar. Temeljem tih informacija u suradnji s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju definirat će se popis poljoprivrednika i točan popis zemljišnih parcela (ARKOD) obuhvaćenih nepogodom.

Nakon toga će kontaktirati registrirane poljoprivrednike, ali i one koji nisu trenutno upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i ARKOD, a koriste poljoprivredno zemljište na opožarenom području. Pregledat će prijave šteta (obrasce) kako bi ustanovili status poljoprivrednog gospodarstva i prihvatljivost za prijavu na natječaj, a svim zainteresiranima pomoći će u pripremi prijave, objašnjava se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Natječaj za podmjeru 5.2. Programa ruralnog razvoja – za obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama, nepovoljnim klimatskim prilikama i katastrofalnim događajima, objavljen je 4. kolovoza, a poljoprivrednici zahtjev za dodjelu novca za obnovu uništenog potencijala mogu podnijeti od 2. listopada do 1. prosinca.

Na natječaj se mogu prijaviti svi korisnici bez obzira na tip nepogode koja je narušila njihov proizvodni potencijal (požar, mraz, tuča i sl.), a predviđeni iznos natječaja je 150 milijuna kuna uz mogućnost povećanja.

“Sada je osigurano 20 milijuna eura, odnosno 150 milijuna kuna, ali ta se stavka može povećat do 50 milijuna eura, znači blizu 400 milijuna kuna i vjerujem da će to bit dovoljno novca za sve troškove koji su nastali”, izjavio je odgovarajući na pitanja novinara prije današnje sjednice Vlade ministar Tolušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da se mogu nadoknađivati samo štete na poljoprivrednom potencijalu.

“Znači šteta kad vam izgori smokva, maslina, vinograd, traktor, poljoprivredni objekt, to je ono što se tada u Ministarstvu poljoprivrede nadoknađuje s europskim novcima. Natječaj je otvoren, prijave se primaju od početka 10. mjeseca da naši poljoprivrednici mogu skupiti sve potrebne papire, da se mogu kvalitetno provesti analize”, kazao je.

Osnovni preduvjet provođenja ove mjere je da je za određeno područje županija proglasila elementarnu nepogodu, a šteta na poljoprivrednom gospodarstvu mora biti veća od 30 posto, odnosno mora biti uništeno minimalno 30 posto poljoprivrednog potencijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.