Od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike zatražili smo reakciju na slučajeve nepravednog smanjenja rodiljnih potpora – obzirom na diskriminatorno administrativno tumačenje Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koji bi trebao pružiti potporu i sigurnost obiteljima.
Iako je u njihovom nazivu obitelj, tvrde kako naš upit nije u nadležnosti Ministarstva.
“Navedeni upit o rodiljnom i roditeljskom dopustu nije u nadležnosti Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, no prosljeđujemo upit nadležnom Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade i Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.”, stoji u odgovoru kojeg potpisuje kabinet ministra Josipa Aladrovića.
Što je Narod.hr upitao?
Narod.hr već je poslao upit Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, Središnjem uredu državnom uredu za demografiju i mlade te resornom Ministarstvu. Djelomične odgovore na naša konkretna pitanja o slučajevima, zaprimili smo samo od HZZO-a.
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike tvrdi kako nije nadležno, iako je na temelju odredbe članak 35. stavka 3. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, broj 85/20), preuzelo od bivšeg Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, koje je prestalo s radom, poslove koji se odnose na područje socijalne politike i obitelji.
Od Ministarstva smo zatražili odgovore na pitanja:
1. Je li Zakon dovoljno jasan i zašto se korištenje roditeljskog dopusta za prethodno dijete tretira kao “prekid radnog kontinuiteta?
2. Jesu li takva tumačenja u duhu zakona koji bi trebao majkama dati sigurnost?
3. Kome se zainteresirani mogu obratiti ako imaju nejasnoće?
4. Jesu li ovakva tumačenja diskriminatorna, obzirom da su prema tumačenju HZZO-a, naknade dizajnirane tako da roditelji koji imaju djecu svake 3 ili više godina mogu maksimalno iskoristiti i vremenski i novčani aspekt, dok drugi roditelji moraju birati?
Na naša pitanja nisu odgovorili, nego su nas uputili Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade kao sljedniku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Njihov odgovor ćemo objaviti po primitku.
Dr. sc. Vučemilović: Majka 6-ero djece je oštećena
Za Narod.hr o slučajevima je govorila i dr. sc. Vesna Vučemilović, članica Domovinskog pokreta i predsjednica saborskog Odbora za obitelj.
“To je jedna baš ‘kafkijanska’ situacija gdje je sve po zakonu, a zapravo je gospođa koja je majka 6-ero djece – oštećena. Ono što ja u ovoj situaciji mogu svima sugerirati jest da, kada podnose zahtjeve, traže sve informacije od nadležnih institucija i službenika, a koji su im dužni dati odgovor o svim mogućim situacijama koje temeljem tog zahtjeva mogu proizaći.”, rekla je dr. sc. Vučemilović.
Na pitanje o tome hoće li spomenute probleme s rodiljnim naknadama staviti na dnevni red Odbora za obitelj, Vučemilović je kazala:
“Sabor je zakonodavno tijelo. Mi možemo, ne kao Odbor nego kao Klub Domovinskog pokreta napraviti prijedlog izmjena i dopuna zakona koje će onda saborska većina staviti na dnevni red kada bude smatrala da je to prikladno. To je jedan od načina. Onda će Odbor za obitelj kao nadležno tijelo dati svoje mišljenje. Ali, poučeni iskustvom kako je prošao prijedlog SDP-a koji je nedavno bio na plenarnoj sjednici, a ticao se povećanja dječjeg doplatka, vladajući ni za povećanje dječjeg doplatka nisu imali razumijevanja i odbacili su taj prijedlog. Bojim se da bi i ovdje bila slična situacija.“
Podsjetimo, zbog nejasnoća u Zakonu i razočaranjem izostankom brige za obitelji s više djece, javila nam se majka šestero djece iz Zaprešića kojoj je smanjena rodiljna naknada – bez da je o tome pravodobno obaviještena ili informirana od strane službenice Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koji je nadležan za provedbu rodiljnih i roditeljskih potpora. Supružnici, oboje visokoobrazovani, žalili su se Zavodu na činjenicu kako se korištenje roditeljskog dopusta odjednom tretira kao “prekid radnog kontinuiteta” zbog čega je majci s prebivalištem u Zaprešiću, naknada smanjena sa 6.000 na minimalnih 2.300 kuna, ali njihov je odgovor također bio negativan. Nakon što je slučaj dospio u javnost, o čemu je prvi izvijestio Narod.hr i objave odgovora nadležnih institucija, javio nam se bračni par iz Zagreba s identičnim problemom.
Ono što je važno naglasiti – kako u Zaprešiću, tako i u zagrebačkom slučaju – službenici HZZO-a nisu objasnili i informirali obitelj kako prekid korištenja dopusta po jednoj osnovi i početak korištenja po drugoj znači automatski poništenje uzimanja u obzir osnovice zadnjih isplaćenih plaća u svrhu izračuna rodiljne i kasnije roditeljske naknade.
Administrativno tumačenje protivno interesima demografske politike i obitelji
Zbog slučaja iz Zaprešića pojašnjenje smo zatražili i od Direkcije Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te nadležnog ureda u Zaprešiću. Negirali su eventualni propust službenika pozivajući se na Zakon i administrativna tumačenja, no nisu odgovorili na pitanje jesu li takva tumačenja u duhu zakona koji bi trebao majkama dati sigurnost i pružiti potporu demografiji i obiteljima s više djece.
Njihova je objašnjenja komentirala i majka koja je oštećena ovakvim tumačenjima Zakona.
“Prvo, nisam birala jer me nitko nije informirao da korištenjem roditeljskog dopusta za drugo dijete prekidam kontinuitet, a svoju dužnost da me o tome informiraju pravdaju izjavom da ne trebaju predviđati moje životne planove. Pa upravo to i očekujem – da ne predviđaju, nego da informiraju. Drugo, mjere su prema njihovom tumačenju dizajnirane tako da roditelji koji imaju djecu svake 3 ili više godina mogu maksimalno iskoristiti i vremenski i novčani aspekt, dok drugi roditelji moraju birati. Osim što je besmisleno, smatram da je to i diskriminatorno.”, ocijenila je majka 6-ero djece (identitet poznat redakciji Narod.hr-a).
Na slučaj je reagirala i udruga Obitelji 3plus te upozorila na nedovoljno hrabre mjere obiteljske i demografske politike koje bi izravno, nedvosmisleno i konkretno trebale doprinijeti rješavanju najvažnijeg problema Republike Hrvatske, a to je izumiranje hrvatskog naroda.
“Da je zakon dovoljno jasan, onda se ne bi događale ovakve situacije, a ovo vrlo vjerojatno niti jedini takav ili sličan slučaj. Udruga Obitelji 3plus u više je navrata ukazivala i na to da se roditelji nemaju kome obratiti za rješavanje svojih problema, posebno kada se susreću s raznim birokratskim zavrzlamama. Ovakav postupak samo nažalost može potvrditi da su demografske mjere u Hrvatskoj i dalje u velikoj mjeri stvar predizbornih obećanja i reklame, a ne stvarne mjere koje mogu doprinijeti demografskom oporavku naše zemlje. Upravo zato smatramo da Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, OBITELJI i socijalne politike treba hitno pronaći načina da se ovakve i slične situacije i problemi promptno rješavaju.”, istaknuo je u intervjuu za Narod.hr Ivan Malbašić, predsjednik udruge ‘Obitelji 3plus’.
Zašto je obitelj kao „temeljna jedinica društva“ na marginama?
Predsjednik udruge Obitelj 3plus naveo nam je u razgovoru kako se o demografskim mjerama najviše priča pred izbore, dok službene statistike Eurostata pokazuju kako je Hrvatska ispod prosjeka EU u izdvajanjima za potporu djeci i obitelji, a istovremeno smo pri vrhu zabrinjavajućeg trenda depopulacije europskih zemalja.
Više ne postoji Ministarstvo demografije, već je sve objedinjeno i u nadležnosti Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, a nadležni zavodi i institucije tumače administrativne nejasnoće protivno demografskom razvoju i obitelji.
Damir Plesac iz Državnog zavoda za statistiku u HRT-ovoj emisiji “U mreži Prvog” 5. ožujka upozorio je na pad broja stanovnika te naveo i kako je ulaskom Hrvatske u EU zabilježeno veliko iseljavanje ljudi.
“Brojke pokazuju koliko nam stari nacija i Hrvatska je među 10 najstarijih nacija na svijetu, što je porazno. Iz godine u godinu imamo pad broja stanovnika.”, kazao je Plesac.
Vlada se hvali sustavnim izdvajanjima za demografiju i obitelj, a istodobno ne pokazuje sluh za probleme s kojima se brojni roditelji susreću, uključujući bračne parove iz Zagreba i Zaprešića. Koja je svrha Zakona kojim se – umjesto da olakša potpore i poboljša životni standard obitelji – obeshrabruju roditelji i to u zemlji koja ima poražavajuće malen broj rođenih?
Tekst se nastavlja ispod oglasa