Ministarstvo poljoprivrede se pravda argumentom ‘da nije eutanazirano niti 2,5 posto ukupne populacija svinja’

svinja
Foto: istock, snimka zaslona, Montaža: Narod.hr

Proteklih dana smanjio se broj slučajeva afričke svinjske kuge. Iako iz Ministarstva tvrde da su njihove mjere učinkovite, mnogi se s tim ne slažu i tvrde da se sve moglo bolje i drugačije. No, zanimljivo je kako se Ministarstvo brani u ovom slučaju. Državni tajnik Mladen Pavić tvrdi da se brojke oko eutanazije preuveličavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dnevno je oko dva slučaja i tri sumnje, a u ponedjeljak nije bilo ni jedne sumnje na afričku svinjsku kugu, kazao je u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” Mladen Pavić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.

Možda će vas zanimati

Dr. Bedeković o pozadini Afričke svinjske kuge: Dali su mi otkaz nakon što sam ih prijavio Uskoku zbog kriminala

Dr. Tomislav Bedeković gostovao je emisiji Bujice gdje je objasnio pozadinu Afričke svinjske kuge u Slavoniji.

“Situacija je sve bolja. Ljudi su sve više i shvatili opasnosti afričke svinjske kuge i sve ono što ona nosi sa sobom. Isto tako, uklonio se u najvećoj mjeri, dio svinja koje su bile držane u neuvjetnim objektima. Očekujemo da će idućih dana situacija ostati ista, vjerujem još i bolja, sa što manje sumnji i slučajeva. Sve to govori u prilog tomu da su mjere bile i pravovremene i učinkovite”, kaže Pavić iako se mnogi ne slažu s tim da su mjere bile učinkovite.

>Ministrica Vučković optužuje ‘osobe povezane s desnim opcijama’ za širenje svinjske kuge

Govoreći o naredbi za rekategorizaciju objekata za držanje svinja, koja je istekla 31. listopada, Pavić je kazao da svi koji su se prijavili za rekategorizaciju ili eutanaziju svinja, to će biti ovih dana riješeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Državni tajnik: Ništa od svinjokolja; samo u Vukovarsko-srijemskoj županiji eutanizirano je oko 17.200 svinja

“Danas ćemo naredbom produžiti rok samo za one koji su se prijavili za rekategorizaciju. Za sve koji su podnijeli zahtjev, vjerujem da ćemo u 10 ili 20 dana dati rok da se i taj posao završi kako bi se situacija s afričkom svinjskom kugom u potpunosti stabilizirala pa da više i ne bude neuvjetnih objekata, bilo da su u njima svinje ili da će se u njima obaviti još nešto malo eutanazije”, kazao je Pavić.

Eutanazija svinja je obavljena na 1.087 gospodarstava, a eutanazirano je oko 25.500 svinja.

To je iz ukupne populacije svinja otprilike niti 2,5%, dakle daleko manje nego što se to pokušava prezentirati i pokazati“, kazao je Pavić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokrovac: Kategorizacijom objekata etiketirali ste ljude – tko će se smjeti baviti svinjogojstvom, a tko neće

Predsjednik Odbora za svinjogojstvo Hrvatske poljoprivredne komore Antun Golubović izjavio je da je prekjučer dobio rješenje za odštetu koju treba dobiti zbog eutanazija njegovih svinja koje su bile bolesne. Ondje se navodi koliko će dobiti za to, a u rješenju stoji i da nema pravo na odštetu za svinje koje su uginule nekoliko dana prije eutanazije. Smatra da će dobiti 10% manje odštete od one sume za koju smatra da mu pripada.

Možda će vas zanimati

Kako je ministar Grlić Radman profitirao od eutanaziranja svinja u Slavoniji zbog afričke svinjske kuge

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede do prošlog tjedna na području Vukovarsko-srijemske županije eutanazirano je oko 12.200 svinja.

Pavić je kazao da je Golubovićevo gospodarstvo bilo “kategorija 3”, koje se plaća sukladno Zakonu o zdravlju životinja, a cijene su tržišne u trenutku eutanazije. Poručio je svima koji imaju “kategoriju 3” da će dobiti dodatak, sukladno Vladinoj odluci od 21. rujna. Odgovarajući na pitanje kada će to biti, rekao je da će to “biti odmah, nakon obračuna što radi uprava veterinarstva”.

>Pavliček o uvjetima svinjokolje: Odluka nema uporište u zdravom razumu, tko će snositi troškove?

Da se Ministarstvo nije najbolje snašlo s afričkom svinjskom kugom smatra Tomislav Pokrovac iz Stožera za obranu hrvatskog sela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Biosigurnosne mjere, “kategorija 4″ po gospodinu Paviću bolje su nego ‘kategorija 1′”, rekao je Pokrovac.

Pavić je uzvratio da se rekategorizacija počela raditi još 2019. godine, a da je potkraj 2018. još donesena jedna naredba. Objasnio je među ostalim i da je “kategorija 4” ona kategorija koja se odnosi na gospodarstva u kojima vlasnici imaju autohtone pasmine, a da su najviše pogođene kategorije 0 i 1.

“Mnogi se više neće baviti svinjogojstvom”

Golubović je istaknuo da se mnogi od onih koji su ostali bez svinja više i neće baviti svinjogojstvom te da je to “u najmanju ruku 70 – 75 posto ljudi”.

>Vučemilović: Dok se prazne naša sela, divlje svinje koje prenose afričku svinjsku kugu slobodno šetaju gradovima

Spomenuo je i da je kod divljih svinja evidentirana afrička svinjska kuga, i to na području od Vukovarsko-srijemske do Zadarske županije. Smatra da su neke druge države bolje pristupale tom problemu nego Hrvatska. Kaže da je Švedska, na primjer, u tisuću četvornih kilometara likvidirala sve divlje svinje, a Hrvatska nije nijednu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pavić je uzvratio da je Hrvatska prva država u kojoj se bolest pojavila najprije kod domaćih životinja. Objasnio je da je “čovjek glavni faktor prijenosa bolesti”, a da se kod divljih životinja bolest pojavila tek nakon 20-ak dana. Dosad je evidentirano devet slučajeva bolesti kod divljih svinja.

Pokrovac je poručio da će se tek odlučiti hoće li se održati prosvjed i to ne samo u Vukovarsko-srijemskoj županiji, već u cijeloj Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.