Uredba vezana za posebne mjere kontrole u odnosu na afričku svinjsku kugu (ASK) stupa na snagu od četvrtka 21. prosinca. Njome se izmeđuostalog dozvoljava mogućnost svinjokolja za vlastite potrebe uz obvezan prethodan klinički pregled veterinara. Na snagu od četvrtka stupa i novo Rješenje o zonama Ministarstva poljoprivrede, prenosi HRT.
Navedenom Uredbom sva područja u Republici Hrvatskoj koja su bila u zoni zaštite i zoni nadziranja u odnosu na pojavu afričke svinjske kuge u domaćih svinja svrstana su u takozvanu ‘ZONU III.’, koja uz obvezni daljnji nadzor i kontrolu situacije u odnosu na ovu bolest omogućava stavljanje na tržište svježeg mesa koje potječe od svinja iz zone III.
>Pročitajte sve što trebate znati o afričkoj svinjskoj kugi na jednom mjestu
Od najavljenih promjena svakako je kao najvažnije potrebno naglasiti: mogućnost klanja svinja za vlastite potrebe na objektu gdje se drže svinje uz ispunjavanje svih biosigurnosnih i drugih propisanih uvjeta za držanje svinja, uz obvezan prethodan klinički pregled veterinara. Meso koje potječe od svinja iz zone III, zaklanih u odobrenim objektima za klanje moći će se stavljati na tržište kao svježe meso, isključivo za područje Republike Hrvatske.
>Jagić za Narod.hr: Seljaci su trenutno gaženi i šikanirani, a samo žele živjeti od svoga rada
Ističe se da je osim zoniranja Vukovarsko-srijemske i dijela Brodsko-posavske županije, nova zona i prije roka određenog u siječnju iduće godine, proširena i na područje dijela Osječko-baranjske županije.
Na sastanku Stalnog odbora za zdravlje životinja održanog u Bruxellesu u petak 15. prosinca Hrvatska je prezentirala mjere i aktivnosti provedene u svrhu suzbijanja afričke svinjske kuge kao i ažurirani akcijski plan kojim se daju garancije za mogućnost regionalizacije određenih područja zemlje koja su do sada bila pod rigoroznim mjerama kontrole ove bolesti. Predložene mjere i akcijski plan jednoglasno su podržani od strane Europske komisije i država članica.
>Kraj prosvjeda svinjogojaca, Pokrovac: Napravili smo dobru stvar za hrvatsku poljoprivredu
Iz Ministarstva poljoprivrede naglašavaju kako je ovo veliki uspjeh veterinarske struke i svih nadležnih službi koje su provele brojne mjere i aktivnosti na terenu, te znak svim proizvođačima svinja da se pridržavanjem biosigurnosti i svih drugih propisanih mjera može nastaviti proizvodnja i poslovanje, a uz to i očuvati tradicija.
>Hoće li afrička svinjska kuga potpuno uništiti tradicionalnu svinjokolju ili je to težnja još od ulaska u EU?
Zahvalili su odgovornim svinjogojcima koji su pridržavanjem mjera doprinijeli suzbijanju afričke svinjske kuge.
“Također podsjećamo subjekte na važnu obvezu prijave brojnog stanja svinja na objektu do 23.12.2023. kao i obvezu kontinuirane prijave u roku od 3 dana od nastale promjene (uginuće, premještanje, prasenje, klanje na vlastitom objektu)”, zaključuje se u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa