Mladi odlaze protiv svoje volje: Samo nek mi netko javi da imam posao s 5000 kuna i vratio bih se

Foto: Thinkstock

Posljednjih godina puno se špekulira o broju iseljenih Hrvata. Radi se o brojkama koje je teško u tančine definirati, dok neki kažu da se u dvije godine iz Lijepe naše iselilo oko 200.000 ljudi, drugi podaci kažu da je od osnutka države otišlo 250.000 ljudi. Današnji trendovi pokazuju da smo svaki dan siromašniji za 40 osoba, mahom mladih i obrazovanih, piše Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo zbog odlaska mladih, nastavit će se i trend pada broja rođenih u odnosu na broj umrlih. Trenutno se u Hrvatskoj rađa 12.000-13.000 djece manje no što ljudi umire na godišnjoj razini. Demografi poručuju – Hrvatska izumire.

Marija Magdalena (27) je po završetku fakulteta u rodnom Čakovcu odradila godinu dana stručnog osposobljavanja, međutim nakon toga je posao nigdje nije čekao te su joj Zavod za zapošljavanje i svakodnevno javljanje na natječaje bili jedina opcija. Stoga je odlučila spakirati kofere i otići dečku u Njemačku, u Karlsruhe.

“Došla sam da si sredim život i stvorim neku sigurnost za budućnost. Jezik mi je barijera, njemački ne govorim toliko dobro, ali zato znam engleski, španjolski i talijanski pa sam imala sreće zaposliti se u jednoj internacionalnoj firmi i paralelno usavršavati njemački”, kaže mlada Čakovčanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno joj nije u planu vratiti se u nekoj skoroj budućnosti, no svakako to planira jednom napraviti. Ipak je, kaže, prerano o tome govoriti. “Za mene bi Hrvatska bila zemlja kad bi nudila rješenja. Pokretala se u novom smjeru, kad bi se razvijala i poticala inovacije i zapošljavanje. Hrvatska bi trebala biti zemlja sigurnosti i unutarnjeg mira svakog čovjeka pod uvjetom da ćeš moći normalno živjeti”, kaže za Dnevnik.hr ova 28-godišnjakinja.

Sanja (28) je pak iz zagrebačke podružnice jedne internacionalne tvrtke prihvatila ponudu da ode u njihovu švicarsku centralu. Za početak je pristala na odlazak na 18 mjeseci. Ipak, postoji mogućnost i trajnog ostanka. Teško joj je, kaže, sada reći što će se dogoditi ali da bi se definitivno odlučila za povratak u Hrvatsku dosta se toga mora promijeniti.

Hrvatska joj, dakako, nedostaje, i svakako je zanima što se događa. “Naravno da me zanima, tata i sestra su mi u Hrvatskoj. Nemam ništa protiv Hrvatske, fali mi, ali ovdje se o radniku vodi briga. U Hrvatskoj se radi do ponoći i nitko te ništa ne pita, ovdje ako radim dulje doći će inspekcija”, kaže Sanja, koja će izaći na izbore 11. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A priča 37-godišnjeg Marka je upravo ona priča koja puni medijske stupce. Rođen je u Slavoniji, a završio u Irskoj, i kako kaže, nije si odabrao najbolju struku.

“A konobar sam, trebao sam više učiti, haha. Možda da radim u Zagrebu ili na moru pa bi mi se to više isplatilo, ali u Slavoniji i nije neka sreća. Jedan lega je otišao prošle godine u Irsku. Nije ni njemu tu bilo dobro, sirotinja ti je Slavonija, šta ćeš…”, kaže Marko.

“Nisam došao kao neki direktor, ne ne. Nije ti ni ovo posao iz snova, ali znaš što, dobro zaradim. Mogu platiti i stan i režije, i ponekad pojesti vani, otići na pivo. Znaš kad sam u Hrvatskoj zadnji put jeo u restoranu? E pa ne pamtim”, kaže Marko i dodaje kako na izbore neće otići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A bi li se vratio? “Naravno da bih se vratio. Samo nek mi netko javi da imam posao s 5000 kuna i vratio bih se. Ma jeste bili kad u Slavoniji? Jeste? Pa onda znate da nema do naše ravnice”, kaže.

Čisto da stvari stavimo u kontekst, prosječna hrvatska plaća trenutno iznosi 5686 kuna, piše Dnevni.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.