Mons. Tomislav Rogić: Novi šibenski biskup posebno je zapažen po radu s mladima

Foto: fah

Mons. Tomislav Rogić danas će biti zaređen kao novi, 49. po redu, šibenski biskup. Ređenje će se, uz misno slavlje, održati u prijestolnici Krešimirovog grada, katedrali sv. Jakova koje možete pratiti na HTV 2. Mons. Tomislav Rogić naslijedit će tako dosadašnjeg biskupa don Antu Ivasa koji odlazi u mirovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mons. Tomislav Rogić rođen je 8. studenoga 1965. u uskočkom Senju u obitelji Ivana i Marice Rogić. Osnovnu školu pohađao je u Senju. Maturirao je na klasičnoj gimnaziji u Zadru, a teologiju je studirao u Rijeci, dok je završnu godinu teologije pohađao u Zagrebu.

Diplomirao je 1991. na temu “Kralj Šaul pomazanik i odbačenik Božji”, te je zaređen za svećenika 22. lipnja 1991. u Rijeci, kao svećenik tadašnje Riječko-senjske nadbiskupije. U početku je djelovao kao župni vikar u župi sv. Terezije od Djeteta Isusa na Vežici u Rijeci. Nakon toga odlazi na postdiplomski studij u Rim na Papinsko sveučilište Gregoriana na kojem je magistrirao iz područja biblijske teologije na temu “Potpuna ljubav objavljuje se umirući podijeljena da bi sve zauvijek ujedinila” (Mt 27, 38 – 51)

Poslije povratka iz Rima bio je predavač na Biblijskoj katedri Teologije u Rijeci, studentski kapelan za grad Rijeku (1996.-2000.), te župnik župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Rijeci (1997.-2000.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Generalni vikar Gospićko-senjske biskupije bio je od 2000. do 2004., a potom župnik i dekan župe svetoga Križa u Ogulinu od 2004. do 2012. Od 2012. godine župnik je, a kasnije i dekan, kad je osnovan Udbinski dekanat, kao i ravnatelj Nacionalnog svetišta hrvatskih mučenika na Udbini. Obnašao je i obnaša važne službe u Gospićko-senjskoj biskupiji. Tako je predsjednik Prezbiterskog vijeća, član Zbora savjetnika, te kanonik Senjskog kaptola od 2012.

Posebno je zapažen njegov rad s mladima. Kroz saborovanje mladih prošle su generacije mladih koji se živo sjećaju neponovljivih susreta s mons. Rogićem, koji je isto tako komunikativan, te se jednako druži s “malim ljudima” i onima na položajima. Svi ga opisuju kao duhovitu osobu, te je rado viđen i to ne samo u svećeničkom društvu, piše Župa Presvetog Trojstva iz Slunja.

Tumačenje grba i gesla mons. Tomislava Rogića

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Šibenska biskupija
Foto: Šibenska biskupija

Biskupsko geslo imenovanog šibenskog biskupa Tomislava Rogića glasi: „Sve i u svemu Krist“. Svako djelovanje, riječi i molitve polaze od Isusa Krista i prema njemu vode. Krist je oslonac i suputnik, put, istina i život prema kojem svi hodimo, poručuje geslo mons. Rogića. Grb je podijeljen na tri polja. Lijevo gornje polje nosi Kristov monogram – kristogram sačinjen od dva grčka slova X i P (Hristos) najstariji grafološki simbol za Krista. Ispod njega nalazi se osmokraka zvijezda simbol BD Marije kao zvijezde mora, putokaz potpunog predanja božjoj volji. Bijela boja predstavlja neizrecivost neba koju u svom imenu simbolizira sv. Mihovil – Mihael (Tko je kao Bog?) zaštitnik Šibenske biskupije.

Desno gornje polje dio je hrvatskog grba s prepoznatljivim crveno-bijelim kvadratićima, simbolom Hrvatske a time i Krešimirova grada Šibenika.

Donje, treće polje plave je boje mora koje oplakuje Šibensku biskupiju i podsjeća na sve prirodne ljepote kojima je okružena i isprepletena. U tom polju nalazi se školjka koja se vezuje uz sv. Jakova i simbolizira zaštitnika i naslovnika šibenske katedrale pod čiji se apostolski zagovor utječemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponad grba je procesionalni križ iz 15. stoljeća s likovima četiri evanđelista i s jaganjcem pobjednikom u sredini kakav imaju (vrlo sličan) i senjska i šibenska katedrala.

Grbu mons. Rogića vizualni identitet dao je šibenski dizajner Antonio Šunjerga, piše Šibenska biskupija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.