Nakon otkrića niza nepravilnosti i sumnje za pogodovanje tvrtki iz Srbije, Emina Višnić više nije direktorica tvrtke Rijeka 2020.

Rijeka, 06.02.2020. - U RiHub-u u četvrtak je najavljena prva manifestacija 27 Susjedstva, Čavle - Zvončarska simfonija u sklopu Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture. Kulturno umjetnički program održat će se u Čavlima u nedjelju na kojem će uz Grobničke dondolaše nastupiti i njihovi gosti različitih zvončarskih skupina iz Europe. Na slici Zlatko Komadina i Emina Višnić. foto HINA/ Miljenko KLEPAC/ ml

Dosadašnja direktorica tvrtke Rijeka 2020 Emina Višnić razriješena je te funkcije na vlastiti zahtjev, a na to mjesto imenovana je Irena Kregar Šegota, priopćeno je iz Grada Rijeke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Višnić je zatražila razrješenje na funkciji direktorice tvrtke Rijeka 2020 “nakon dovršetka zahtjevnog procesa redefiniranja programa i proračuna”, smatrajući da se u novim okolnostima u kojima se EPK projekt nalazi, treba osobno još intenzivnije posvetiti poslovima operativnog upravljanja programima.

Višnić ostaje zaposlena u tvrtki i preuzima poslove upravljanja programima koji idu u realizaciju, stoji u priopćenju.

Revizija našla niz nepravilnosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sjednici Odbora za kulturu Gradskog vijeća koncem svibnja raspravljalo se o nalazu Državne revizije za Grad Rijeku za 2018. godinu. Među nepravilnostima revizija je pronašla niz nepravilnosti vezanih uz provedbu projekta Rijeka 2020 – EPK. Među ostalim, oko 13,7 milijuna kuna je doznačavano Rijeci 2020 bez priložene dokumentacije, Grad Rijeka nije izvještavao Ministarstvo kulture i Ministarstvo turizma o utrošku sredstava koje je dobio u iznosu 32,8 milijuna kuna tijekom 2017. i 2018., iako je trebao, a koncem 2018. ostalo je neutrošeno 21,8 milijun kuna pa je Državni ured za reviziju naložio Gradu da kontrolira kako se ta sredstva troše, dio je uočenih nepravilnosti. Umjesto neprofitne organizacije za provedbu programa je osnovano trgovačko društvo te je zaposleno sedam djelatnika više od planiranog, utvrđeno je u nalazu Državne revizije.

U svom priopćenju u utorak iz Grada navode da je Skupština Rijeka 2020 imenovala Irenu Kregar Šegotu direktoricom zbog njezinih znanja, kompetencija i iskustva u EPK projektu kojima najbolje odgovara zahtjevima ove funkcije. Ona je od početka imala ključnu ulogu u procesu kandidature Rijeke za titulu EPK, a i kasnije u svim fazama provedbe projekta, navedeno je. Dosad je bila direktorica Sektora partnerstva i komunikacija u Rijeka 2020.

Istraga policije zbog pogodovanja tvrtki iz Beograda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je u javnosti trajala rasprava oko kontroverznog otvaranja programa sumnjive kvalitete, državna komisija utvrdila je kako je došlo do nepravilnosti te je poništen natječaj za nabavu pozornice i audiovizualne opreme.

Tvrtku Rijeka 2020. zajednički su osnovali Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija, sa svrhom provođenja projekta Europska prijestolnice kulture za 2020. godinu. Podsjetimo, policija sumnjiči zaposlenike Rijeke 2020, i to B.F., I.G., B.G.P., D.B., I.M. i J.P., a tvrtka kojoj se navodno pogodovalo je Studio Berar rental iz Srbije.

> (VIDEO) Državna revizija pronašla nepravilnosti u projektu EPK Rijeka: Kako se troše milijuni kuna?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dr. sc. Hrvoje Pende: Kulturna apokalipsa u Rijeci – Titovim Galebom i transrodnim plesačem do prepoznatljivosti grada?!

> (VIDEO) Dva promotivna spota za europsku prijestolnicu kulture: Usporedite Rijeku i Galway

Nakon provedene istrage, policija kazneno tereti ukupno šest hrvatskih državljana, u dobi od 31 do 49 godina, za kaznena djela iz domene gospodarskog kriminaliteta, a prema neslužbenim informacijama, radi se o ljudima iz tvrtke Rijeka 2020, zaduženima za provedbu projekta Europska prijestolnica kulture. Tvrtka kojoj se navodno pogodovalo je Studio Berar rental iz Novog Sada, koja nije imala potvrde da nema poreznog duga prema Republici Hrvatskoj, zbog čega je morala biti isključena iz javne nabave. Slučaj je otkrila Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave (DOKOM), koja je sve i prijavila policiji.

Za spot od 3 minute platili 550.000 kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, ovaj projekt prvi puta se našao u središtu javnosti u ožujku prošle godine kada je objavljeno kako je za spot u trajanju od 3 minuta u kojem se pokazuju zvončar (pokladničar), astronaut, našminkani muškarac u ženskom baletnom kostimu, žena varioc, ronioc i punkerica isplaćeno 550.000 kuna. Redatelj spota bio je Dalibor Matanić, a spotom se trebao prikazati Grad Rijeka ususret otvaranju projekta. Unatoč tome spotom su dominirale uglavnom puste, napuštene ili čak derutne lokacije uz iznimku nekoliko kratkih kadrova poznatijih riječkih lokacija. Spot su inače financirale Turistička zajednica Grada Rijeke i Turistička zajednica Primorsko-goranske županije.

U sklopu projekta Rijeka 2020. – EPK, na riječkom Korzu objavljen je plakat zastave SFRJ-a, a svečano otvorenje pod motom ‘Luka različitosti’ u HNK Ivana pl. Zajca vodio je transvestit.

Tom je prilikom potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica uručila riječkom gradonačelniku Vojku Obersnelu plaketu koju EU dodjeljuje za iznimno kvalitetnu pripremu programa.

Titula Europske prijestolnice kulture

Europska prijestolnica kulture je titula koju od 1985. godine dodjeljuje Europska komisija u natjecanju među gradovima koji moraju dokazati da kulturu vide kao važno područje svojeg razvoja i svoje preobrazbe.

Projekt Europske prijestolnice kulture (EPK) donosi ulaganja financijskih sredstava u razvoj kulture u gradu koji ponese titulu – i to javnih europskih sredstava, nacionalnih, regionalnih i lokalnih, ali i doprinos sponzorskih sredstava.

Postavši Europskom prijestolnicom kulture, Rijeka je uvrštena na popis šezdesetak europskih gradova koji su ovu titulu nosili do sada poput Dublina, Liverpoola, Atene, Roterdama, Genove i mnogih drugih.

Rijeka je ujedno i prvi hrvatski grad koji nosi ovaj naslov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.