Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Nakon SDP-ovog uvođenja kaosa – korak naprijed: Osnovana Radna skupina za izradu Nacrta prijedloga Obiteljskog zakona

Podijeli

Ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić je 18. svibnja 2016. godine donijela Odluku o osnivanju Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Obiteljskog zakona, zajedno sa Odlukom o izmjeni i dopuni ove Odluke od 24. svibnja 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim Odlukama Radna skupina, koja je sastavljena od predstavnika akademske zajednice, Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva pravosuđa, centara za socijalnu skrb, profesionalnih udruženja, sudaca, nezavisnih stručnjaka, odvjetnika i predstavnika organizacija civilnog društva, ima zadaću predložiti i oblikovati Nacrt prijedloga Obiteljskog zakona koji će biti što pristupačniji i razumljiviji svima onima na koje se odnosi, koji će jasno urediti prava i obveze svih sudionika obiteljskopravnih odnosa i koji će dati jasnu pravnu osnovu za postupanje sudova i drugih javnopravnih tijela, čime će se sudionicima obiteljskopravnih odnosa omogućiti njihovo puno ostvarivanje prava i legitimnih očekivanja zasnovanih na propisima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka o osnivanju Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Obiteljskog zakona

Odluka o izmjeni i dopuni Odluke o osnivanju Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Obiteljskog zakona

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član širega sastava Radne skupine je i odvjetnik Krešimir Planinić, kao predstavnik udruge U ime obitelji.

SDP-ovo uvođenje kaosa nametanjem lošeg Obiteljskog zakona

Podsjetimo, o Obiteljskom zakonu iz 2014., najavljivanom dvije godine ranije, javna rasprava provedena je u rujnu 2013., kada su profesori obiteljskoga prava s četiriju hrvatskih sveučilišta upozoravali kako do nacrta prijedloga Obiteljskoga zakona nije trebalo ni doći, već je postojeći Obiteljski zakon trebalo poboljšati (u 10 posto sadržaja).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon je SDP-ova saborska većina donijela 6. lipnja 2014., a stupio je na snagu 28. lipnja 2014. Prvi put u hrvatskoj povijesti Ustavni je sud, u rekordnom roku, neustavnim i nezakonitim proglasio odredbe netom donesenog zakona zbog moguće velike štete koje bi primjena Zakona mogla izazvati.

Bez čekanja konačne odluke Ustavnog suda, radna skupina Ministarstva socijalne politike i mladih, koja se sastoji samo od djelatnika Ministarstva (članovi nisu poznati javnosti), u samo 13 dana nakon odluke o suspenziji preuredila je zakon koji ima 306 stranica i 563 članka za novo izglasavanje u Saboru.

Novi Obiteljski zakon donesen je 18. rujna 2015. s 84 glasova “za”, 22 “protiv”, 8 suzdržanih zastupnika, te je stupio na snagu 1. studenog 2015. Novi Zakon pokazao se kao kozmetička promjena Obiteljskog zakona iz 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar prilikom donošenja zakona koji je stupio na snagu 1. studenoga rekla da je politički nekorektno slati Obiteljski zakon u proceduru tada i da se tim postupokom ministrica Opačić ruga Ustavnom sudu.

Ustavni sud rekao je svoje

U ime obitelji podnijela je Ustavnu tužbu koja je dovela do toga da je Ustavni sud proglasio da je zakon loš i neusklađen s Ustavom RH. Dali su primjedbe i prijedloge da se briše više od 50 članaka.

Radna skupina, koja se sastoji samo od djelatnika Ministarstva (članovi nisu poznati javnosti), u samo 13 dana nakon odluke Ustavnog suda preuredila je zakon koji ima 306 stranica i 563 članka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je i da je u četvrtoj po redu “javnoj” raspravi tadašnja ministrica Opačić odbila 90 posto primjedbi stručne i zainteresirane javnosti. Nisu uvaženi prigovori 76 socijalna radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: fah

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci