‘Neovisnost’ analitičara Krešimira Macana: Koliko je novca dobio od IDS-a u proteklih 15 godina?

Krešimira Macana
Foto: fah
Nastavlja se politička drama oko sad već bivšeg člana IDS-a, Borisa Miletića. U kontekstu ove drame ponovno se pojavilo ime Krešimira Macana, kojeg mediji često pozivaju u emisije kao ‘neovisnog’ analitičara, a čija je agencija surađivala s IDS-om.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ov županijski vijećnik Danijel Ferić pozvao je Miletića da podnese neopozivu ostavku. Nakon prijave zbog slučaja ”Ribarska koliba”, pulski je SDP podnio nove kaznene prijave.

Sumnje u kaznena djela u gospodarskom poslovanju, zloporaba položaja i ovlasti, krivotvorenja, štetni ugovori s medijima i agencijama, samo su dio onoga što, prema riječima SDP-ova vijećnika, stoji u kaznenim prijavama.

“Želim ukazati na neprihvatljivo devijantno ponašanje bivšeg gradonačelnika i njegovih suradnika, a što se tiče medijskih ugovora i s PR agencijama u mandatu Borisa Miletića potrošeno je 11 milijuna kuna za Manjguru, Alpheru, Glas Istre, Regional Ekspress”, govori Danijel Ferić iz SDP-a, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I to u posljednjih 15 godina. Iako je dvije godine u tom periodu upravo Ferić bio pročelnik za financije, kaže da saznanja o takvim radnjama tada nije imao. Miletić odbacuje Ferićeve optužbe i insinuacije kao neutemeljene i zlonamjerne, ističući kako ih Ferić iskorištava za političku promociju.

> Tko su ‘neovisni’ analitičari, koji rade za političke stranke i političare pa ih zagovaraju u javnosti?

Odgovor Macana

U prozvanoj Manjguri tvrde da rade zakonito i prema pravilima struke. “To je najčišći posao u državi, upravo zbog ljudi poput Ferića”, ističe Krešimir Macan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Manjguri je prema njegovim navodima u proteklih 15 godina plaćeno 4 milijuna kuna. Svi moji kolege su me danas zvali šokirani i pitali je li to moguće jer da je to onda prejeftino za toliko posla u 15 godina! Ako je cijena da netko ostane na vlasti 15 godina onda je super jeftino”, tvrdi Krešimir Macan, direktor i vlasnik Manjgure.

Upravo je Macan dan prije dao izjavu i za RTL, gdje je kao ‘neovisni’ analitičar komentirao situaciju oko obnove stana koji koristi Frka Petešić, uvođenje eura i poreznim karticama.

Krešimir Macan – bivši savjetnik Ivice Račana, Ive Josipovića i Andreja Plenkovića

Krešimir Macan bivši je savjetnik Ivice Račana, Ive Josipovića, te premijera i predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića, a s te dužnosti razriješen je nakon što je Thompsonov nastup za Vatrene proglasio ustaškim državnim udarom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom izborne noći početkom siječnja posebno je bilo zanimljivo kada su se u RTL-ovom studiju uživo sukobili Krešimir Macan i Nino Raspudić.

“Sad je svima jasno je da Plenković crni labud i da je uspio dovesti Milanovića na Pantovčak, ako ga zadrže na na čelu stranke dovest će i Bernardića, koga smo vidjeli večeras kako krade show kao predgrupa u Tvornici, u Banske dvore. Dovoljno govori i to im mu je Macan bio savjetnik, krojio politiku, kakav je to HDZ? To je stranka lijevog centra, državotvorna, u Macanovom duhu”, rekao je Raspudić dok je Macan dobacivao da “navija” i da je HDZ stranka “desnog centra, državotvorna”.

“Čovjek navija, nije to analiza, to je navijanje”, rekao je Macan u svom odgovoru Raspudiću.

Ti koji si radio za Plenkovića, a možda još radiš nije navijanje – meni govoriš da sam pristran, koji s nikim od njih nisam imao nikakav poslovni i profesionalni odnos”, odgovorio mu je Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Nino Raspudić Macanu: ‘Ti koji si radio za Plenkovića, a možda još radiš – meni govoriš da sam pristran’

> Nakon što je Thompsonov nastup za Vatrene proglasio ustaškim državnim udarom Macan razriješen dužnosti Plenkovićevog savjetnika

O Milanoviću

Kada je 2012. Zoran Milanović kao premijer boravio u Villi Floriana na Hvaru u kojoj je njega i njegovu obitelj ugostio vlasnik Atlantic grupe Emil Tedeschi – Macan je to ocijenio benignim. Kazao je da se premijer ima pravo družiti s kim hoće, samo to treba biti transparentno.

“Dok je premijer, prijateljstva se, naravno, ne odriče, ali nije privatna stvar to što je proveo blagdan s Tedeschijem. Iako je to po meni benigna stvar, oporba bi ga mogla prijaviti Povjerenstvu za sukob interesa da položi račune o tome tko je platio taj boravak”, kazao je tada Macan za Večernji list.

> Je li Macan napao biskupa Košića jer je javno kritizirao Plenkovićevu politiku?

> Bivši Plenkovićev savjetnik Krešimir Macan tvrdi da su prošli predsjednički izbori ukradeni, ali da ne može to dokazati

> (FOTO) Slučajni prolaznik Krešimir Macan pomaže brojiti prosvjednike?

> Kako je Krešimir Macan – koji je posao u Vladi izgubio zbog loše komunikacije – određivao komunikatore i antikomunikatore godine?

Savjetnik Ivice Račana

Macan sredinom 2003. godine ulazi u Vladu, gdje je imenovan za savjetnika premijera Ivice Račana.

Kampanja IDS-a

Uoči izbora 2009. Macan je za IDS razrađivao kampanju koja je bila usmjerena protiv „Ladonje“ i Plinija Cuccurina. S njime je tada u kampanji bio i Dragan Bagić, direktor odjela istraživanja javnog mnijenja u agenciji „Puls“ koja se bavi istraživanjem popularnosti političara i političkih stranaka. Upute pod nazivom „Komunikacijska strategija IDS-a” bile su uglavnom pravci napada na protivnike, a Cuccurina se tada nastojalo prikazati kao tajkuna koji dolazi s HDZ-ove strane.

Kasnije je ta kampanja dovedena u vezu s aferom „Barbika“, odnosno činilo se da je gotovo prepisana iz IDS-ove predizborne komunikacijske strategije, iako se njezin pravi autor nije otkrio.

Još zanimljivih poslova

Macan je bio član političke kampanje za splitskog gradonačelnika Željka Keruma 2009. S tom kampanjom Kerum je pobijedio na izborima.

Godine 2014. radio je i izbornu kampanju za Ivu Josipovića protiv HDZ-ove kandidatkinje Kolinde Grabar-Kitarović, a Laburisti su ga iste godine angažirali za kampanju za europske izbore.

Zanimljivo je spomenuti da unatoč zabrani Kukuriku Vlade Zorana Milanovića o angažiranju PR agencija tijelima državne uprave, pravnim osobama kojima je osnivač RH i poduzećima u kojima je država većinski vlasnik, neke PR agencije uspijevale su sklapati poslove s državnim institucijama. Jedna od njih bila je i Manjgurau vlasništvu Krešimira Macana, navodi Tportal. Milanovićeva Vlada im je to i dopustila 4. prosinca 2014. godine, a potom su proveli postupak bagatelne nabave, što je jedan od kreativnih načina za izbjegavanje raspisivanja javne nabave.

Godine 2013. Bernays je sklopio ugovor o suradnji s Manjgurom, savjetničkom agencijom s posebnim naglaskom na političku komunikaciju koja je osnovana još 1997. kao jedna od prvih hrvatskih agencija specijaliziranih za odnose s javnošću. Ugovor između agencije Manjgura i Bernaysa potpisali su Krešimir Macan, direktor Manjgure i Damir Jugo, dekan Bernaysa.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.