Nepravomoćna presuda: Majci ubijene romske djevojčice Nikoll 13 godina, ocu 7 godina zatvora

Foto: Fah

Majka dvogodišnje Nikoll Dedić iz Nove Gradiške koja je od posljedica teških ozljeda preminula 4. travnja 2021. u zagrebačkoj Klinici za dječje bolesti u srijedu je na Županijskom sudu u Slavonskom Brodu nepravomoćno osuđena na 13 godina, dok je otac djevojčice osuđen na sedam godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dr. Markić: ‘Zlostavljana 2,5 godišnja Nikol je iz romske obitelji. Koga štite i kome škode oni koji to skrivaju?’

>Dr. Markić: Poštovanje kulture i tradicije Roma ne može biti izgovor za nesprječavanje zlostavljanja žena i djece

Svaka presuda u sebi nosi poruku

Na Županijskom sudu u Slavonskom Brodu objavljena je presuda u suđenju roditeljima malene Nikoll Dedić (2) iz Nove Gradiške koja je prošle godine tragično preminula na Uskrs zbog stravičnih ozljeda glave. Slučaj je zaprepastio Hrvatsku, te su brojni stručnjaci i građani zatražili reforme socijalnog sustava kako se ova tragedija ne bi više ponovila. Sudac Slaven Vidmar je rekao da je prvooptužena Mirela Dedić dobila 13 godina zatvora, a drugooptuženi Danijel Dedić sedam godina, navodi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Optuženici su proglašeni krivim za sva kaznena djela koja su im stavljena na teret. Prvooptuženici je stavljeno na teret počinjenje kaznenih djela povreda dječjih prava. Zato kazneno djelo utvrđena je kazna u trajanju od 12 godina. Za kazneno djelo povrede djetetovih prava utvrđena joj je kazna u trajanju dvije godine i šest mjeseci. Osuđena je na jedinstvenu kaznu od 13 godina”, kazao je sudac Slaven Vidmar.

Otac je proglašen krivim za oba kaznena djela koja su mu stavljena na teret. Za prvu je dobio 4 godine i 6 mjeseci, a za drugo 3 godine i 6 mjeseci. Jedinstvena kazna je sedam godina. Sudac Vidmar kratko je kazao s obzirom na to da im je određena zatvorska kazna duža od pet godina da im je određen kazneni zatvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaka presuda u sebi nosi poruku u odnosu na okrivljenike i u odnosu na javnost”, kazao je sudac i naveo da je to prvostupanjska odluka te da postoji pravo na žalbu.

Ispred suda su se okupili i prosvjednici.

Važnost medicinske dokumentacije

Samo suđenje bilo je zatvoreno za javnost, a u utorak su ispitana dva svjedoka te je bilo izneseno dopunsko vještačenje zagrebačke Klinike za dječje bolesti, nakon čega je sudac istrage Slaven Vidmar izvijestio javnost o suđenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas je održana rasprava, završen je dokazni postupak te su održane završne riječi. Presuda će biti objavljena sutra u 10 sati”, najavio je jučer sudac. Tijekom suđenja ispitano je ukupno 20-ak svjedoka te vještak, a pribavljena je i sva dokumentacija koje su stranke predlagale.

“Svi su dokazni prijedlozi usvojeni i provedeni. Sve što se čekalo, došlo je do današnje rasprave. Za najteže kazneno djelo koje se jednom od optuženika stavlja na teret je predviđena kazna zatvora od tri do 15 godina, a za ostala kaznena djela od jedne do pet godina. Radi se o kaznenim djelima povrede djetetovih prava”, dodao je sudac.

Je li pomogla dodatna medicinska dokumentacija koja je posljednjih dana zatražena, Vidmar je kazao: “Naravno, bila bi inače nekompletna”. Dodao je kako ni objava presude, kao ni suđenje, neće biti otvoreno za javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.