Neradna nedjelja: Nakon Ivankova još jedan grad sprema zabranu rada nedjeljom

Foto: Snimka zaslona

Nakon što je Općina Ivankovo ukinula rad nedjeljom, na isti se potez sprema i Mursko Središće, najsjeverniji grad u Hrvatskoj, javlja dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U ovom mjestu u Hrvatskoj trgovkinje ne rade nedjeljom

Idući tjedan gradonačelnik Murskog Središća s trgovcima će održati sastanak kako bi regulirali rad nedjeljom. Ponudit će dvije opcije.

“Naš plan da se ne radi nedjeljom ili da se nađe kompromisno rješenje. Da svaka od tih većih trgovina bude dežurna par mjeseci u godini tak da bude vuk sit i koza cijela. Mislim da je najbolje vrijeme za to. Fali nam radna snaga, njima bi troškovi pali i mislim da se dogovor može postići”, kazao je Dražen Srpak, gradonačelnik Murskog Središća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U ime obitelji Vladi i Saboru: Nasilje nad ženama je i prisilni rad nedjeljom – omogućite neradnu nedjelju

Na sastanak s gradonačelnikom, kako doznaje dnevik.hr, odazvat će se većina trgovaca i spremna je poduprijeti ideju o neradnoj nedjelji. Paradoksalno je da se grad nalazi na samoj granici svega šest kilometara od prvog većeg slovenskog grada. Ondje trgovine nedjeljom rade do 14 sati.

Trgovine nedjeljom ne rade u Njemačkoj i Austriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trgovine nedjeljom rade i u Mađarskoj, BiH i Srbiji. Ne rade u Njemačkoj i Austriji. U Gospodarskoj komori smatraju da bi se u slučaju neradne nedjelje u cijeloj zemlji trgovina na pograničnom području prelila na susjedne zemlje. Ističu kako su stavovi domaćih trgovaca podijeljeni.

> Demograf Strmota: ‘Ako radite za 3000 kuna i to još ‘petkom i svetkom’, nemate volje za vlastiti život, a kamoli na svijet donijeti novi’

“Veliki maloprodajni lanci koji su u zadnjih 20 godina imali zaista velike investicije u hrvatsku maloprodaju govore da im je svaka minuta njihovog radnog vremena zapravo bitna”, kazala je Tomislava Ravlić iz Hrvatske gospodarske komore. “Druga strana trgovca, to su obrtnička trgovina i mali kvartovski dućani kažu, zapravo, da se rad nedjeljom ne bi znatnije odrazio na njihovo poslovanje”, dodaje Ravlić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rad nedjeljom mora biti više plaćen

Prosječna plaća prodavača iznosi 4000 kuna bruto za prosječna 174 sata rada. Sindikati upozoravaju kako Zakon predviđa da se rad nedjeljom mora platiti više, ali ne i koliko.

> (VIDEO) Pogledajte dokumentarni film Sedmi dan: Čemu su sve izloženi radnici koji rade 7 dana u tjednu?

“Imamo svjedočenje velikog broja ljudi koji kaže da im je to 30-ak, možda 40-ak kuna više plaćeno na toj njihovoj nedjelji, ali isto tako kažu da i kad bi im netko dao i do tri puta višu nadnicu za taj dan to ne bi moglo nadoknaditi ono što izgube”, objašnjava Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnog sindikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slovenija poboljšala uvjete rada trgovcima: Što UiO traži u Hrvatskoj, a Plenkovićeva Vlada odbija?

Prema podatcima Eurostata za 2017. svaki treći Hrvat radi nedjeljom. U Europi tek svaki četvrti radnik. Iz Ministarstva gospodarstva na upit dnevnik.hr-a razmišlja li se o ukidanju rada nedjeljom, nisu dobili odgovor.

Neslužbeno pak dnevnik.hr doznaje da se razmišlja o izmjeni Zakona o trgovini te da se provode analize o isplativosti radne nedjelje. Do sad je nedjelja dva puta bila neradna – 2004. i 2009., no oba puta zabranu je rušio Ustavni sud.

> Blanka Munjin iz UIO: ‘Radnicima treba omogućiti izbor žele li raditi nedjeljom i ako žele, taj im se rad mora adekvatno platiti’

Podsjetimo, povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, udruga U ime obitelji pozvala je u subotu hrvatsku Vladu i Sabor da “prestanu sudjelovati u nasilju nad ženama – prisilnom i najčešće neplaćenom radu nedjeljom” te promjenom zakona osiguraju neradnu nedjelju za više od 100 tisuća radnica zaposlenih u trgovinama.

Majke, osobito majke s više djece i samohrane majke, najdiskriminiranije skupine u Republici Hrvatskoj. U ime obitelj već godinama upozorava Hrvatski sabor i Vladu na činjenicu da rad nedjeljom u trgovinama diljem Hrvatske predstavlja veliku društvenu nepravdu za više od 180 000 zaposlenih u trgovinama, od čega su više od 100 000 žene – supruge i majke koje taj dan ne mogu provesti sa svojom obitelji i djecom te su ekonomski izrabljivane.

> Slovenija poboljšala uvjete rada trgovcima: Što UiO traži u Hrvatskoj, a Plenkovićeva Vlada odbija?

“Podatci Eurostata pokazuju da oko 35 posto žena zaposlenih u trgovinama radi nedjeljom, a 8 posto svake nedjelje. Time su žene zaposlene u trgovinama u Hrvatskoj u mnogo lošijem položaju nego njihove kolegice u drugim državama EU koje nam premijer Plenković često daje za primjer”, upozorili su iz udruge U ime obitelji.

“Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, U ime obitelji poziva Vladu i Sabor RH da prestanu sudjelovati u nasilju nad ženama – prisilnom i najčešće neplaćenom radu nedjeljom. Zahtijevamo da Vlada i Sabor RH promjenom zakona osiguraju neradnu nedjelju za više od 100 000 radnica zaposlenih u trgovinama”, poručili su u subotu iz UIO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.