Program ruralnog razvoja ponovno mora na doradu ocijenila je Europska komisija, a ekskluzivno saznaje portal narod.hr. To znači da suprotno najavama ministra Jakovine neće biti odobren niti u travnju. Hrvatska europarlamentarka Marijana Petir ovo ocijenjuje kao nezapamćeni presedan.
“Kako me je u pismu koje sam danas primila u svom uredu u Bruxellesu izvijestio povjerenik EU za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan, hrvatski Program ruralnog razvoja mora na još jednu doradu. Nakon što sam mu u ožujku ponovo postavila pitanje o statusu hrvatskog Programa ruralnog razvoja i povjerenik je rekao da će za isti poslati odobrenje, to se ipak nije dogodilo jer je Europska komisija unatoč dobroj volji povjerenika da odobri hrvatski Program ruralnog razvoja, ipak morala zatražiti njegovu dodatnu ispravku (nakon što je isti bio više puta vraćen na doradu)”, istaknula je hrvatska europarlamentarka Marijana Petir.
Hrvatskim poljoprivrednicima: ‘Pismo utjehe’
“Suprotno najavama i obećanjima ministra Jakovine iz siječnja, taj dokument neće nažalost biti odobren niti u ožujku (koji je već prošao), niti u travnju, već najranije u prvom tjednu svibnja kako navodi povjerenik Hogan u pismu koje mi je uputio, pod uvjetom da dodatne ispravke ne budu nužne”, rekla je Petir te dodala: “Povjerenik Hogan je umjesto odobrenja Programa ruralnog razvoja obećao poslati ‘letter of comfort’ (‘pismo utjehe’) ministru poljoprivrede Tihomiru Jakovini kojim će se dopustiti raspisivanje natječaja za one mjere Programa u kojima je isti usklađen između Komisije i predstavnika Ministarstva poljoprivrede, prije nego se Program i službeno odobri”.
Pitanje je hoćemo li ući i u ‘rebalans’ europskog proračuna
“Natječaji koji su do sada raspisani od strane hrvatskog Ministarstva poljoprivrede za pojedine mjere ruralnog razvoja, raspisani su na odgovornost poljoprivrednika, a ne države članice tj. Ministarstva, što je nezapamćeni presedan i još jedna ministrova prevara hrvatskih seljaka. Nadamo se da će Program ruralnog razvoja i biti u konačnici usvojen u svibnju, no zbog velikog kašnjenja morat će se čekati i novi financijski plan koji se planira usvojiti u lipnju, a hoće li Hrvatskoj biti tada na raspolaganju cijela omotnica od 332 milijuna EUR-a namijenjenih za ovu godinu, još uvijek se ne zna”, naglasila je Petir.
Provedba upitna jer ministar nije uvažio primjedbe struke i korisnika programa
“Također se ne zna koliko će poljoprivrednici uspjeti iskoristiti od odobrenog novca jer Program ima manjkavosti na koje su upozoravale hrvatske seljačke udruge i stručnjaci u poljoprivredi, ali ministar nije uvažio njihove prijedloge. Pitanje na koje bi ministar Jakovina trebao dati odgovor svima, a posebno hrvatskim poljoprivrednicima, jest hoće li Program ruralnog razvoja ostvariti ciljeve Zajedničke poljoprivredne politike u Hrvatskoj, tj. osigurati poljoprivrednicima pristojan život i njihov ostanak na ruralnom području te zajamčiti proizvodnju i sigurnu opskrbu hranom po cijeni prihvatljivoj za potrošače” zaključila je hrvatska europarlamentarka.
Prisjetimo se, tijekom prošle godine Europska komisija vratila je 5 puta na doradu ministru Jakovini Program ruralnog razvoja-posljednji put sa čak 377 primjedbi. Petir je isticala za naš portal kako se zbog velikog kašnjenja ne nalazimo u postojećem financijskom planu te da moramo čekati usvajanje novog plana u lipnju.
Afera “Apoteka”
Jedna od najvećih afera ministra Jakovine svakako je ona koju su neki mediji kolokvijalno nazvali “afera apoteka”, koja je zapravo pokazala da je ministar bio u sukobu interesa. Naime u prosincu 2012. godine mediji su otkrili da je ministar Tihomir Jakovina, iako je u to vrijeme već godinu dana bio ministar i obnašao tu odgovornu dužnost, kao vlasnik te direktor tvrtke TJ-PROM, što državi, što nekolicini drugih vjerovnika, ukupno dugovao više od 150 000 kuna, to mu je okvalificirano kao sukob interesa koji je zapravo trajao od 2001. godine i njegovog izbora za načelnika općine Bukovlje. Vlada je zapravo tu aferu dobrim dijelom prešutjela kao i upozorenja koja su stizala iz oporbe ali i od neovisnih političkih analitičara koji su ovakvo ponašanje ministra okarakterizirali politički štetnim. Nakon što se čitav skandal razotkrio ministar je jednostavno prodao svoju tvrtku za 400 000 kuna te u tome nije vidio ništa sporno, naprotiv.
“Šećerna afera”
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina je proizvodnu EU kvotu, koju su tri hrvatske šećerane od 2007. do 2011. ravnopravno dijelile po 33%, 2012. godine, o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer tržišne godine 2013./2014., preraspodijelio na način da je virovitičkom Viru dodijelio 9643 tone manju godišnju kvotu. Naime, ministrova raspodjela dobivene proizvodne kvote EU od 192.877 tona je bila na 65% u korist Vira i Sladorane te 35% u korist osječke šećerane.
Odluka ministra Jakovine, da se osječkom kralju šećera Marku Pipuniću dodijeli izvozna kvota od 80.000 tona šećera u zemlje EU, koja je donesena u studenom 2012., bila je predmet istrage USKOK-a. Upravni sud u Osijeku je, odlučujući o tužbi Sladorane d.d. i Vira d.d. poništio rješenja Ministarstva poljoprivrede iz 2012. godine o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer. Njome je smanjenim proizvodnim kvotama, sporna bila šteta načinjena virovitičkoj šećerani i Sladorani.
Jakovina je istu stvar napravio tri mjeseca prije sporne odluke koju je Upravni sud ukinuo, u rujnu 2012., iako slučaj nije isti, no ponovno su u pitanju optužbe da je Jakovina pogodovao Marku Pipuniću na štetu Željka Zadre, vlasnika Viro-a i Sladorane, ovoga puta se radilo o smanjenju mogućnosti izvoza u EU.
Osim toga, povjerenstvo kojim je predsjedavala Jakovinina zamjenica, Snježana Španjol je donijelo odluku kojom se Pipunićevoj Tvornici šećera Osijek odobrava izvozna kvota od 80.977 tona šećera, a kako je RH u EU mogla izvesti najviše 180.000 tona šećera, osječka tvornica dobila je oko 45 posto ukupne izvozne kvote. Dvije Zadrine tvornice, dakle Viro d.d. i Sladorana d.d., ukupno su dobile preostalih 55 posto. Viro je dobio mogućnost izvoza 57.584 tone šećera ili 32 posto, a Sladorana d.d. 41.388 tona ili 23 posto.
Zbog svega Sladorana d.d. je podnijela kaznenu prijavu USKOK-u posebno ističući Jakovinu kao osobu koja ih je oštetila za najmanje 100 milijuna kuna, a šećeranu Viro za još 15 milijuna kuna.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: narod.hr