Norveška ima najbolje uvjete za majčinstvo, Hrvatska na 30. mjestu

Norveška je najbolja, a Somalija najgora zemlja za majke, pokazalo je u utorak objavljeno izvješće organizacije Save the Children koja je analizirala podatke iz 179 analiziranih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska s Južnom Korejom dijeli 30. mjesto, a od zemalja u okruženju bolja je Slovenija na 15., dok je Srbija 35., Makedonija 37., Crna Gora 42., a BiH 54 na listi. Prema tzv. Mother Indexu, u Hrvatskoj jedna na 5200 žena umre od komplikacija povezanih s trudnoćom, prije pete godine umre 4,5 od 1000 djece, očekivano formalno školovanje traje 14,8 godina, a na žene otpada 25,8 posto mjesta u vlasti na nacionalnoj razini.

Europske zemlje uvjerljivo prednjače među prvih deset zemalja s najboljim uvjetima za život majki i djece: Norveška, Finska, Island, Danska, Švedska, Nizozemska, Španjolska, Njemačka, Austrija i Belgija.

Posljednjih deset zemalja na listi, u izvješću za 2015., su većinom države zapadne i središnje Afrike: Somalija, Demokratska Republika Kongo, Srednjoafrička Republika, Mali, Niger, Gambija, Obala Bjelokosti, Čad, Burkina Faso te Haiti i Siera Leone. U tim zemljama u prosjeku jedna od 30 žena umire od komplikacija povezanih s trudnoćom, a jedno od osmero djece umire prije petog rođendana, upozorava organizacija Save the Children.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Prikupljeni podaci ukazuju na golemi jaz između bogatih i siromašnih zemalja i traže hitnu akciju kako bi se poboljšali zdravlje i životni uvjeti majki i njihove djece’, kažu u udruzi Save the Children.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.