Nositelji izbornih lista HDZ-a: Sedmorica istih kao i 2020., najveći gubitnik Beroš?

hdz-a
Foto: Fah

Nakon nepotrebnih mjeseci potrošenih na nagađanja i probne balone o najpogodnijem datumu održavanja izbora, 4. ožujka konačno smo saznali veliku vijest – Hrvatski sabor raspušta se najkasnije 22. ožujka. Premijer Andrej Plenković se nakon sjednice šireg predsjedništva HDZ-a obratio novinarima i nenajavljeno objavio ovu vijest koju su mediji, politički konkurenti, a ponajviše birači s nestrpljenjem čekali. Imajući u vidu zakonsku proceduru to znači da nas izbori očekuju u travnju ili svibnju (30 do 60 dana od raspuštanja Hrvatskog sabora).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je ova odluka objavljena iznenada, jedna stvar upućuje na to da je unutar HDZ-a ona planirana mjesecima unaprijed. Naime, uz odluku o raspuštanju Sabora, Plenković je otkrio i imena nositelja HDZ-ovih izbornih lista. U stranci poput HDZ-a koja broji preko 200.000 članova s mnoštvom različitih struja i isprepletenih interesa jasno je da takva odluka zahtijeva mjesece konzultacija, lobiranja i uvjeravanja. Takva je praksa bila i u ranijim izbornim ciklusima u kojima se nije ovoliko rano, čak i prije početka službene predizborne kampanje, istrčavalo s imenima nositelja lista.

>Zamke točkaste koalicija SDP-a i Možemo: Tko će koga i gdje iskoristiti?

Bilo kako bilo 11 nositelja izbornih lista koji bi na svojim plećima trebali iznijeti najveći teret kampanje su: Andrej Plenković, Gordan Jandroković, Anđelko Stričak, Ivan Anušić, Marin Piletić, Davor Božinović, Tomo Medved, Oleg Butković, Ivan Malenica, Branko Bačić i Zvonko Milas.

Dojam je da je izborom ovih imena Plenković zaigrao na sigurno: izabrao je one kandidate koji su mu bliski te one koji slijede njegovu umjerenu, centrističku politiku. Iznimke su tek Ivan Anušić i Tomo Medved koji mogu ozbiljnije zagrabiti glasove na desnici…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedmorica istih kao i na izborima 2020.

Svih 11 nositelja HDZ-ovih izbornih lista bit će muškarci, a njih sedmorica bili su nositelji izbornih lista i na prošlim izborima. To su Andrej Plenković, Gordan Jandroković, Ivan Anušić, Davor Božinović, Tomo Medved, Oleg Butković i Ivan Malenica.

U prvoj izbornoj jedinici HDZ će predvoditi sam Andrej Plenković. Radi se o kolokvijalno “najprestižnijoj” i “najzagrebačkijoj” izbornoj jedinici u kojoj se najčešće natječu najjači stranački aduti što Plenković svakako i jest.

>Plenković: Izbori za Sabor prije europskih, raspuštanje Sabora 22. ožujka

Listu HDZ-a u drugoj će izbornoj jedinici nositi predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković. On je, osim po važnoj funkciji koju obnaša, na ovoj poziciji i kao dio najužeg kruga premijera Andreja Plenkovića koji mu je 2024. baš kao i 2020. namijenio ovu zahtjevnu izbornu jedinicu. U njoj se tradicionalno natječu istaknuti desni kandidati pa Jandrokoviću ne predstoji lagan posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvrtu izbornu jedinicu imat će zadatak osvojiti Ivan Anušić, aktualni ministar obrane i potpredsjednik HDZ-a. Odnos njega i Plenkovića kroz godine bio je turbulentan, a Anušić je jedan od rijetkih članova HDZ-a koji se nije libio kritizirati stranačkog šefa, ponekad i javno. Nedavno imenovanje Anušića ministrom kao i nositeljem izborne liste može se promatrati kao pakt iz koristi: Anušić je dobio priliku za izlazak na nacionalnu pozornicu kao stepenicu koja mu je nedostajala prema njegovom (navodnom) cilju – preuzimanju HDZ-a, a Plenković je pod svoje okrilje, barem zasad doveo jakog igrača u Slavoniji koja je nastankom DP-a postala udarno bojno polje HDZ-a i desnice.

U šestoj izbornoj jedinici HDZ će predvoditi Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova. Božinović uz još nekolicinu pripada najužem krugu Andreja Plenkovića koji su uz njega još od 2016. i preuzimanja HDZ-a.

Sedmu izbornu jedinicu predvodi najveći HDZ-ov adut za privlačenje desnih birača – Tomo Medved. Radi se o ministru branitelja s velikim ugledom u toj populaciji kojeg je stekao svojim mandatom, ali i zavidnim ratnim putom. Ova izborna jedinica, nakon posljednjih izmjena, obuhvaća dijelove Sisačko-moslavačke, Zadarske i Primorsko-goranske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Plenković kalkulirao i zaključio da mu je najbolje izići na izbore prije izbora za EP

Izbornu jedinicu koja je tradicionalno najmanje sklona HDZ-u, osmu izbornu jedinicu predvodit će Oleg Butković. Nju čini Istarska i dio Primorsko-goranske županije koje su u pravilu sklonije lijevim opcijama, prije svega IDS-u i SDP-u. Butković je ministar prometa te je jedan od rijetkih koji je na svojoj funkciji još od 2016. i početka prvog Plenkovićevog mandata. Od 2005. do 2016. obnašao je funkciju gradonačelnika Novog Vinodolskog te na tom području očekuje veliku potporu.

Nešto lakši posao očekuje Butkovićevog kolegu iz Vlade Ivana Malenicu koji će biti nositelj HDZ-ove izborne liste u devetoj izbornoj jedinici. Naime, ova izborna jedinica nalazi se u Dalmaciji koja je inače poznata kao utvrda HDZ-a. Malenica, iako ne pripada najužem krugu oko Plenkovića, zaslužio je svoje mjesto ministarskim mandatom bez većih afera.

Četiri nova imena na listi HDZ-a, Beroš najveći gubitnik

U odnosu na 2020. Plenković je promijenio nositelje HDZ-ovih lista u četiri izborne jedinice.

U trećoj izbornoj jedinici Anđelko Stričak zamijenit će Žarka Tušeka kojeg je mjesta stajala afera s podmićivanjem vijećnika iz Oroslavlja Viktora Šimunića. Stričak, koji obnaša funkcije varaždinskog župana i člana predsjedništva HDZ-a, bio je logičan Plenkovićev izbor u ovoj, po HDZ, tradicionalno nesklonoj izbornoj jedinci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izborni slogani ključno su predizborno oružje, a ovi su obilježili ranije izbore

Do promjene na vrhu HDZ-ove liste došlo je i u petoj izbornoj jedinici. Na ovim izborima na vrhu će biti ministar rada Marin Piletić, a 2020. je na tom mjestu bio bivši ministar financija Zdravko Marić. Ova izborna jedinica koja obuhvaća najvećim dijelom Slavoniju tradicionalna je utvrda HDZ-a. Ipak, pojavom i rastom Domovinskog pokreta na tom području kao i unutarstranačkim problemima HDZ-a (slučajevi Banožić i Dekanić) ovo je postala jedna od najzanimljivijih i najizazovnijih izbornih jedinica za HDZ. Plenković očito vjerujem da je mladi i smireni ministar Piletić najbolje rješenje.

>Predizborni spotovi: Od Josipovićevih štapića do HDZ-ovog I moj brat Robert također

I najjužnija izborna jedinica, ona deseta, ima promjenu na vrhu HDZ-ove liste. Branko Bačić, stranački veteran i ministar graditeljstva na tom je mjestu zamijenio još uvijek aktualnog ministra zdravstva Vilija Beroša. Ovo je po mnogima najveće iznenađenje uzimajući u obzir najbolji preferencijalni rezultat Beroša na izborima 2020. Možemo pretpostaviti da je ovoj odluci kumovala nesređenost u sektoru zdravstva kao i činjenica da je Branko Bačić jedan od najbližih i najodanijih suradnika premijera Plenkovića. Uz to, oni skloniji teorijama zavjere primijetit će da je Berošev pad u stranci, ali i javnosti započeo onog trenutka kad je postalo jasno da je postao najveća zvijezda prošlih izbora, osvojivši više preferencijalnih glasova čak i od Plenkovića…

Na prošlim izborima jedina žena nositeljica liste bila je Zdravka Bušić koja je predvodila HDZ u dijaspori. Na ovim će je izborima zamijeniti Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske. Ova odluka pomalo čudi imajući u vidu činjenicu da je Zdravka Bušić visokopozicionirana u stranci (potpredsjednica) kao i to da ona za mnoge predstavlja ono što Plenkovićevom HDZ-u nedostaje – izvorni, desno-konzervativni HDZ. Dodatno, micanjem jedine žene Plenković si je time dodatno otvorio bokove za medijske i ine kritike o zaobilaženju žena prilikom imenovanja nositelja lista.

>Hondtova metoda: Što donosi koaliranje na desnici, a što na ljevici?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.