Nedjelja, 27 travnja, 2025
12 C
Zagreb
Pratite nas:

D’Hondtova metoda: Što donosi koaliranje na desnici, a što na ljevici?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj se ove godine održavaju parlamentarni izbori. Njihov datum još nije definiran, a posljednji je zakonski rok 15. rujan. Definirana su zato izborna pravila koja se u odnosu na prethodne izbore nisu značajnije mijenjala. Hrvatska će i dalje biti podijeljena na deset izbornih jedinica koje su, doduše, ponešto prepravljene uz još dvije izborne jedinice skrojene po posebnim pravilima (dijaspora i nacionalne manjine). Na snazi je razmjerni izborni sustav i D’Hondtova metoda preračunavanja glasova u mandate. Upravo se ime Victora D’Hondta (1841-1901), belgijskog matematičara zaslužnog za metodu preračunavanja glasova u mandate koju danas koristimo, često spominje u političkim raspravama od strane novinara, političkih analitičara i samih kandidata. Bez ulaženja u njene zakonitosti D’Hondtovoj se metodi u javnosti daju svojstva presudnog aktera koji, ni kriv ni dužan, određuje rezultat izbora. Odlučili smo stoga ukratko objasniti o kakvoj je metodi riječ i koje su njene zakonitosti.

>Nova runda HDZ-ove besprizorne igre s datumom izbora

Što je D’Hondtova metoda?

Namjera svakog razmjernog izbornog sustava je što zornije preslikavanje glasova birača u mandate u parlamentu. To po političkoj teoriji dovodi do fragmentiranog sastava zakonodavnog tijela s mnoštvom stranaka koje u međusobnom dogovoru, u pravilu, stvaraju koalicijske vlade. S druge strane tendencija većinskih izbornih sustava je osiguravanje stabilnih jednostranačkih vlada i ulazak malog broja stranaka u parlament.

Jedna od najpopularnijih metoda preračunavanja glasova u mandate je D’Hondtova metoda. Ona se koristi u mnogim zemljama poput Argentine, Austrije, Bugarske, Mađarske, Nizozemske, Španjolske, Srbije, Turske…

>Parlamentarni izbori: Znate li kako funkcionira D Hondtova metoda?

Suprotno uvriježenom mišljenju D’Hondtova metoda računa se vrlo jednostavno. Važno je odrediti broj mandata koji se dijele u izbornoj jedinici (razmjernost je bolja što je broj mandata u jednoj izbornoj jedinici veći) i zakonski izborni prag. U Hrvatskoj se u svakoj od deset izbornih jedinica izabire 14 kandidata uz zakonski izborni prag od 5%.

Stranke ispod zakonskog praga ne ulaze u raspodjelu mandata te njihovi glasovi “propadaju” no, suprotno učestalom medijskom narativu, ne prelijevaju se najjačoj stranci.

Računanje glasova u mandate po D’Hondtovoj metodi računa se tako da se broj glasova koje je pojedina lista osvojila dijeli s brojevima od 1 do 14 odnosno od 1 do broja koji označava ukupan broj mandata u određenoj izbornoj jedinici. Količnici se potom poredaju po veličini i najvećih 14 označavaju osvojene mandate.

HRrejting veljača 2024.

Prema HRejtingu za veljaču 2024. godine HDZ je i dalje najjača stranka s potporom od 25,2%. Iza su SDP sa 17,3%, Most s 8,7 i DP s 8,5%. Krug stranaka koje prelaze izborni prag zatvara Možemo s 8,1%. Iako se radi o istraživanju provedenom na teritoriju cijele RH i ne odražava stvarno stanje po izbornim jedinicama, odlučili smo ove postotke preračunati u mandate služeći se D’Hondtovom metodom.

>Predizborni spotovi: Od Josipovićevih štapića do HDZ-ovog I moj brat Robert također

Prema njoj rezultati podjele mandata su sljedeći: HDZ 5, SDP 4, Most 2, DP 2, Možemo 1.

U desno-konzervativnom se dijelu javnosti često zaziva koalicija Mosta i DP-a te se tvrdi da bi, posredstvom D’Hondtove metode, time maksimizirali svoj rezultat. Zbog toga smo u našoj računici zbrojili postotke (glasove) Mosta i DP-a i napravili novi izračun.

Rezultat u broju mandata u novoj konstelaciji snaga je sljedeći: HDZ 5, SDP 4, Most+DP 4, Možemo 1

Na primjeru ove imaginarne izborne jedinice vidljivo je da koaliranje (ne računajući poželjan sinergijski učinak) ne donosi automatizmom veći broj mandata. To ovisi o mnogo drugih faktora: raspodjela količine glasova na ostale liste, koliko lista prelazi izborni prag, prelaze li samostalno DP i Most izborni prag itd…

>Što privlači HDZ, a što SDSS ponovno u zajedničku koaliciju koju najavljuje Bačić?

Što donosi koaliranje na desnici, a što na ljevici?

Detaljniji izračuni, kad se u obzir uzme svih deset izbornih jedinica, pokazuju da koaliranje i stvaranje većih izbornih blokova donosi rezultate. Analiza Tportala koju je proveo Višeslav Raos s Fakulteta političkih znanosti pokazala je da bi se eventualno koaliranje Mosta i DP-a isplatilo. Isti je rezultat i kod koalicije SDP-a i Možemo.

Raos je izračun bazirao na broju dobivenih glasova na izborima 2020. uzevši u obzir nove skrojene izborne jedinice. Prema izračunu bez koalicija na desnici i ljevici rezultat je sljedeći: HDZ 63, SDP 42, DP 14, Most 8, a Možemo 7. U slučaju koalicija Mosta i DP-a te SDP-a i Možemo, dokazao je Raos, rezultati su bitno drugačiji: HDZ 59, SDP+Možemo 52, Most+DP 28.

Izvor: Snimka zaslona

Iz ovog je vidljivo da je lijeva koalicija profitirala s tri dodatna mandata, a desna s njih čak šest. Raos ipak, kao što je i naša analiza pokazala, zaključuje da se sinergijski efekt i povećanje broja mandata sa i bez koalicije ne događa u svim izbornim jedinicama, nego u samo u njihovom manjem broju.

>Plenković je povećao mirovine za 5%, što to znači za one s najmanjom mirovinom?

“U slučaju hipotetskog zajedničkog nastupa, SDP i Možemo povećavaju svoj ukupni broj mandata s 49 na 52 (+3), a Most i Domovinski pokret s 22 na 28 (+6). Pa ipak, za lijeve stranke ovaj sinergijski učinak postoji samo u III. i VII. izbornoj jedinici, a za desne u I., II., V. i VI. izbornoj jedinici (podsjetimo, nova VI. više nije sisačko-moslavačka izborna jedinica, već od Svete Gere do zagrebačkog Avenue Malla)”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Tijekom dijete uvedite 'dan za varanje'

Upozoravaju da „varanje na dijeti” treba pomno unaprijed isplanirati kako bi ono uistinu poslužilo kao psihološko olakšanje za vri...

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci