Novi detalji: SAD planira Hrvatskoj za F-16 ponuditi alternativno rješenje?

F-16
Zagreb, 09.04.2018. - Zapovjednik 91. zrakoplovne baze, pilot Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) pukovnik Željko Ninić u ponedjeljak je ostvario prvi let u dvosjedu izraelskog višenamjenskog borbenog aviona F-16 Barak u izraelskoj zračnoj bazi Ramat David, priopćila je Samostalna služba za odnose s javnošću Ministarstva obrane (MORH). foto HINA/ MORH/ T. Brandt/ ml

Prema navodima MORH-a, predstavnici Ministarstva obrane Izraela doći će u Zagreb kako bi u našem ministarstvu raspravljali o kupovini F-16 i prvotnom dogovoru izraelske i hrvatske strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki State Department već je pripremio službenu izjavu o (ne)realizaciji hrvatsko-izraelskog dogovora o prodaji eskadrile F-16 Baraka, piše  Večernji list.

Ugovor između Hrvatske i Izraela o kupovini F-16

Izrael i Hrvatska sklopile su kupoprodajni ugovor vrijedan 500 milijuna dolara za 12 zrakoplova F-16 Barak, odnosno modificirane izraelske verzije izvorno američkih zrakoplova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka strana, međutim, pristaje na transfer trećoj strani samo “ogoljenih” zrakoplova iz kojih bi bile uklonjene sve izraelske nadogradnje.

Hrvatska na to nije htjela pristati i dala je do 11. siječnja rok Izraelcima da se izjasne o tome mogu li ispoštivati ugovor onako kako je potpisan.

>Izraelski mediji: ‘Naša zemlja neće moći ispuniti ugovor o prodaji F-16 Hrvatskoj, ispričat ćemo se hrvatskim vlastima’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrael neće moći ispuniti ugovor o prodaji zrakoplova F-16 Hrvatskoj, sklopljen u ožujku, pošto Sjedinjene Države nisu uklonile svoje restrikcije, objavili su izraelski mediji u nedjelju.

Kako tvrdi Večernji list, Amerikanci će naglasiti i svoju spremnost za pronalaženje rješenja za modernizaciju HRZ-a, koje će biti praktično i zakonski prihvatljivo Republici Hrvatskoj.

Starešina: Ovo je neugodna poruka hrvatskoj Vladi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Američka blokada prodaje izraelskih F-16 Baraka Hrvatskoj je prije svega neugodna kao politička poruka vrha američke države hrvatskoj Vladi”, pojasnila je situaciju u svojoj kolumni za Slobodnu Dalmaciju Višnja Starešina.

Višnja Starešina: Američka poruka Hrvatskoj – ‘mislite li da nas možete vući za nos’?

“Američka blokada kupnje izraelskih Baraka u takvim okolnostima može biti točka resetiranja hrvatske politike u pet do 12, ali i točka potonuća. Opcija A je da se blokada kupnje pokuša premostiti ozbiljnim razgovorom s američkom stranom, u kojem će Plenkovićeva Vlada preuzeti čvrste obveze, a zauzvrat osigurati neku supstituciju borbenih zrakoplova.

I najvažnije – spasiti strateško partnerstvo uoči burnih procesa u našem istočnom susjedstvu, koji su pred vratima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opcija B je nastaviti dosadašnjim putem, što znači ostaviti Hrvatsku ne samo bez zaštite na nebu, već i bez presudnog i jedinog izglednog strateškog partnera u međunarodnoj politici. To pak u nadolazećim preustrojavanjima na Balkanu može biti pogubno čak i za opstojnost same države. A svakako vodi u čvršće regionalno povezivanje”; pojasnila je.

Očekivanja od izraelskog izaslanstva

Izraelsko izaslanstvo bi tako trebalo posjetit Hrvatsku, i to u četvrtak. U izraelskom izaslanstvu bit će visoki predstavnici tamošnjeg Ministarstva obrane, predvođeni glavnim ravnateljem, čovjekom koji – nakon što je premijer Benjamin Netanyahu preuzeo dužnost ministra obrane – vodi taj resor.

Kao što je to premijer Plenković najavio na protekloj sjednici Vlade, Hrvatska je zatražila, a i dobit će očitovanja SAD-a, ali i Izraela zašto je došlo do blokade dogovora, u trenutku kada se samo očekivao potpis na međudržavni ugovor težak 500 milijuna američkih dolara. Ovoga će tjedna hrvatska strana saznati i izraelsko viđenje zašto je došlo do problema sa SAD-om premda je hrvatska strana imala jamstva Izraela da će SAD odobriti transfer, prenosi Večernji.

>(FOTO) Veleposlanik Kohorst o borbenim zrakoplovima: ‘Iz Izraela je u SAD poslan dopis te je potrebno pričekati 15 dana’

Sredinom prosinca, održan je sastanak ministra obrane i potpredsjednika Vlade Damira Krstičevića i veleposlanika SAD-a u Hrvatskoj Robert Kohorst, nakon čega se vratio optimizam u vezi s budućnosti borbene komponente HRZ-a.

Američki veleposlanik u Hrvatskoj, William R. Kohorst, u sklopu svečanosti obnove MUP-ovog skladišnog kompleksa komentirao je proces nabave modificiranih izraelskih borbenih zrakoplova.

”Iz Izraela je u SAD poslan dopis te je potrebno pričekati 15 dana. Nakon tog roka nadam se da će se u navedenom roku odobriti proces i krenuti dalje na zadovoljstvo svih strana” rekao je u prosincu Kohorst.

Tajni non-paper

>Tajni non-paper: Vlada je još prije godinu dana znala da neće moći kupiti izraelske F-16?

Hrvatskoj je javnosti u međuvremenu prezentirana i priča o postojanju američkog “non-papera”, dokumenta u kojemu navodno stoje upozorenja SAD-a da neće “propustiti” Barake, a koji je, navodno još u siječnju prošle godine predstavljen i predsjednici RH Kolindi Grabar-Kitarović, premijeru Plenkoviću i ministru Krstičeviću, a u MORH-u kažu da je to još jedan od spinova.

Podsjetimo, po navodima Velimira Bujaneca i Jutarnjeg lista, državni i vojni vrh najmanje je godinu dana bio upoznat sa stajalištima i uvjetima SAD-a o prodaji izraelskih borbenih aviona F-16 Barak.

Još u siječnju 2018. američka strana je hrvatskom državnom vrhu uputila tzv. non-paper dokument u kojem je vrlo jasno naznačila koje sve prepreke stoje na putu za kupnju izraelskih aviona. Informaciju da je hrvatska strana, odnosno Ured predsjednice, upoznata s problemima objavio je u petak Velimir Bujanec u svojoj emisiji “Bujica”. Američki dokument stigao je na Pantovčak u siječnju prošle godine, potvrdio je Jutarnjem listu izvor blizak predsjednici.

Svakako da je taj isti dokument morao doći i u Ured premijera te u Ministarstvo obrane jer su oni direktno odlučivali o kupnji. Radilo se o nekoj vrsti tehničkog vodiča iz kojeg se jasno vidjelo što američka strana traži da se realizira oko kupnje aviona i više-manje su te stavove iz non-papera zadržali do kraja.

Bez potpisa

Iz non-papera bilo je vidljivo na koja sve pitanja treba obratiti pozornost, a taj dokument je “bez potpisa”, što je uobičajeno u diplomaciji. Sugovornik Jutarnjeg lista kaže da je non-paper iz siječnja napisan na dvije stranice, ali da tehničke detalje Pantovčak nije razmatrao, jer je to bio posao koji su vodili drugi.  Predsjednici je od početka tog procesa nabave borbene eskadrile bilo važno da se podigne sposobnost Oružanih snaga, a s tehničkom razinom njezin ured nije imao veze.

>(VIDEO) Plenković: ‘Ako stvari ostanu ovakve kao danas, vjerojatno odustajemo od kupnje F-16’

>Ministar Marić: ‘Odustajanje od kupovine izraelskih aviona neće promijeniti državni proračun’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.