Novinski isječak sa suđenja Budiši, Čičku, Paradžiku i Dodigu pokazuje: Puhovski je bio krunski svjedok optužnice

Foto: Fah, Vjesnik; fotomontaža: Narod.hr

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović upozorio je da je politolog Žarko Puhovski, koji je kao analitičar RTL-a kritizirao Milanovića, doprinio zatvaranju ljudi u komunizmu. Portal Index.hr čiji je pokretač Matija Babić, stao je u obranu Puhovskog te napao Milanovića. Milanović odgovorio Indexu te iznio nepobitne dokaze o suradnji Žarka Puhovskog s komunističkim režimom, a mi ih donosimo detaljnije na Narod.hr-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanović nastavlja s lustriranjem Puhovskog: Iznio nepobitne dokaze o njegovoj suradnji s komunističkim režimom 

Milanović prozvao Jutarnji list te odgovorio Tomaševiću i Borić na poziv na ostavku: ‘Upisala se u partizane u svibnju 1945. godine’

Suđenje protiv Dražena Budiše, Ivana Zvonimira Čička, Ante Paradžika i Gorana Dodiga odvijalo se u kolovozu 1972. U tom je postupku Žarko Puhovski bio krunski svjedok optužnice. Krunski je svjedok glavni svjedok, onaj od koga se očekuju odlučne činjenice u sudskom procesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud je prihvatio Puhovskog kao svjedoka na prijedlog javnoga tužitelja Stjepana Bokora. To je važno istaknuti, jer se u naknadnim iskrivljavanjima činjenica Puhovski voli predstavljati kao svjedok kojega je pozvao sud, želeći time reći da je on svjedočio u neutralnoj ulozi. Istina je da ga je pozvao sud, ali sud je pozivao svjedoke koje je predložio javni tužitelj i koje su predlagali branitelji optuženih.

Puhovski je svjedočio devetoga dana suđenja u utorak 15. 8. 1972. i desetoga dana suđenja u srijedu 16. 8. 1972. Novinska izvješća ne navode koliko je dugo trajalo svjedočenje Puhovskog u utorak, ali navode da je u srijedu svjedočio „čitav dan“ (Večernji list, 17.8.1972.), odnosno „više od sedam časova“ (Politika, 17.8.1972., str. 12).

Puhovski je svojim svjedočenjem „potvrđivao navode optužnice“ koja je bila ispisana na „33 gusto kucane stranice“. Desetak sati svjedočenja bilo je sasvim dovoljno da se potvrdi svaki redak od 33 gusto tipkane stranice optužnice. I ne samo za to da se optužnica potvrdi, nego i za to da se optužnica dodatno proširi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puhovski je svojim svjedočenjem proširio ne samo opseg navoda optužnice nego i krug osumnjičenih osoba koje su temeljem njegova svjedočenja bile procesuirane.

Krug osumnjičenika Puhovski je devetoga dana suđenja proširio za tri imena (Jure Juras, Stjepan Turek, Matko Bradarić), a desetoga dana za još tri imena (Ferdo Bušić, Ivan Boras i Krešimir Martinec, čije prezime mediji pogrešno navode kao „Martinić“). Puhovski ih navodi kao članove nekoga nacionalističkoga komiteta što je bila optužba najvišeg ranga za neprijateljsko udruživanje protiv režima.

Kako to da se Puhovski nije prvoga dana suđenja sjetio svih šest članova „komiteta“? Odgovor je samo jedan: na večernjim instrukcijama „organi bezbednosti“ su ga trebali podsjetili koja je imena propustio navesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poveznica na isječke o svjedočenju Žarka Puhovskog u Večernjem listu 16.8.1972., Borbi 16.8.1972., Politici 17.8.1972., Večernjem listu 17.8.1972., Vjesniku 17.8.1972., Borbi 17.7.1972. i Ninu 20.8.1972.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.