‘Novosti’ ih podržavaju: Nakon Možemo i SDP želi omogućiti medicinski pomognutu oplodnju lezbijkama

zakona
Foto: Montaža Narod.hr / FaH

Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP) predlaže izmjene Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, kojim bi se ona omogućila i ženama bez partnera kao i lezbijkama, objavilo je glasilo Srpskog narodnog vijeća Novosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Portal Novosti prenosi navode SDP-ove saborske zastupnice Sabine Glasovac, koja kaže da njezina stranka nastoji omogućiti pravo na medicinski pomognutu oplodnju svim ženama, bez obzira na bračni status i seksualnu orijentaciju.

Osim toga, SDP predlaže da se dobna granica za medicinski pomognutu oplodnju podigne sa sadašnjih 42 na 45 godina te da svih šest predviđenih pokušaja može biti stimulirano a ne u prirodnom ciklusu kao sada i da se ukine postojeće ograničenje oplodnje na 12 jajnih stanica.

Glasovac tvrdi da bi se izmjenama zakona njegove odredbe uskladile s Obiteljskim zakonom

SDP nadalje predlaže između ostaloga ukidanje mogućnosti unošenja triju zametaka u tijela žena starijih od 38 godina, osnivanje banke spolnih stanica i zametaka te neanonimno doniranje uz pisani pristanak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>’Argumenti’ o stajalištu Crkve o umjetnoj oplodnji, surogat majčinstvu i prizivu savjesti

Glasovac naglašava da bi se time postojeće odredbe uskladile s Obiteljskim zakonom i Zakonom o životnom partnerstvu.

Ovom zakonskom inicijativom SDP želi ograničiti i pravo na priziv savjesti, odnosno obvezati odgovorne u sustavu zdravstvene skrbi da svim ženama koje se podvrgavaju medicinski pomognutoj oplodnji osiguraju sve tražene usluge.

Pokušaj dobivanja potpore

Pupovčeve Novosti već sad upozoravaju da bi se Crkva “i bliske joj udruge” mogle usprotiviti tome zakonskom prijedlogu i time već sada nastoje neutralizirati potencijalne kritičare. Podsjećaju na svojedobnu inicijativu “I ja sam bio embrij”, napominjući kako se i “desno krilo HDZ-a”, a u reakcijama koje nazivaju “sramotnim”, protivilo liberalizaciji oplodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada se nadaju i podršci HDZ-a u svome naumu: “Vjerujem da u HDZ-u ima stručnjaka koji su itekako svjesni da je u području MPO-a potrebno napraviti određene iskorake i taj postupak omogućiti svim ženama i parovima, ali je pitanje koliko će oni doći do izražaja. Ne opterećujemo se ni mogućim otporom konzervativnih udruga jer apsolutno stojim iza svog prijedloga”, prenose Novosti riječi Glasovac.

>Dr. Sanja Vujačić: Demografska katastrofa: Ekološki nihilizam i nestanak ljudske vrste

Prijedlog zakonskih izmjena, pišu Novosti, poduprla je i udruga homoseksualnih roditelja “Dugine obitelji”, kojima je drago da se u Saboru u posljednje vrijeme pokreću slične inicijative.

Nastavak zakonodavne kampanje ljevice

Klub zastupnika Možemo u Hrvatskom saboru uputio je u svibnju u zakonodavnu proceduru trinaest prijedloga u cilju “unaprjeđenja prava homoseksualnih, biseksualnih, transseksualnih i interseksualnih osoba (LGBTIQ)”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavljajući zakonske prijedloge na konferenciji za novinare u Saboru, zastupnica Možemo Ivana Kekin precizirala je kako je u saborsku proceduru upućeno 11 izmjena i dopuna zakona, kao i donošenje strategije i regulaciju jednog podzakonskog akta.

Klub zastupnika Možemo, rekla je, traži “puno priznavanje istospolnih zajednica kao obiteljskih zajednica s pravom na udomiteljstvo, na posvajanje djece, na medicinski potpomognutu oplodnju”, kao i to da u osobnim ispravama budu prepoznatljivi kao “gay roditelji”.

“Afera Zambija” kao povod za prilagodbu propisa onima koji djeluju protuzakonito

Možemo je predstavio tu inicijativu nakon uspješne akcije spašavanja hrvatskih građana koji su u Zambiji bili optuženi za trgovinu djecom iz Konga. Oslobađajuća presuda u Zambiji u vladajućim je strukturama u Hrvatskoj primljena s oduševljenjem, unatoč činjenici da je u postupku posvajanja afričke djece bio niz nepravilnosti i nezakonitosti.

>Noah Kraljević i supruga išli na tzv. umjetnu oplodnju prije Zambije: Što kaže zakon o tome?

Primjerice, među posvajateljima afričke djece nalazi se i osoba koja je ‘promijenila spol’, koja se sada zove Noah Kraljević i vijećnik je Možemo u jednoj zagrebačkoj četvrti. Toj je osobi omogućeno posvajanje djeteta, iako ni hrvatski ni kongoanski zakoni ne dopuštaju ‘transrodnim’ osobama posvajanje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, nije utvrđeno po kojim su kriterijima Kraljević i ‘njegova’ partnerica bračni par, budući postoji niz pravnih i znanstvenih dvojbi. Poznata je praksa izigravanja zakona od strane homoseksualnih parova, koji posvajaju djecu kao samci, a zatim sklapaju životna partnerstva.

Što kaže postojeći zakon?

Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji, donesen u srpnju 2012., u vrijeme mandata predsjednika vlade Zorana Milanovića, a njime se kao preduvjeti za medicinski pomognutu oplodnju navode neplodnost i opasnost prenošenja teških nasljednih bolesti.

Sukladno odredbama toga zakona, pravo na medicinski pomognutu oplodnju imaju punoljetni i poslovno sposobni žena i muškarac koji su u braku, odnosno u izvanbračnoj zajednici i koji su s obzirom na životnu dob i opće zdravstveno stanje sposobni za roditeljsku skrb o djetetu.

Osim toga, zakon omogućuje to pravo i ženama koje ne žive u braku, izvanbračnoj ili istospolnoj zajednici, čije je dosadašnje liječenje neplodnosti ostalo bezuspješno ili bezizgledno te koje su s obzirom na životnu dob i opće zdravstveno stanje sposobne za roditeljsku skrb o djetetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.