Novu odluku o Branimiru Glavašu istražnom zatvoru Vrhovni sud mora donijeti do 5. travnja

Vrhovni sud morat će do 5. travnja ponovno odlučivati o istražnom zatvoru za Branimira Glavaša, odlučio je Ustavni sud, djelomično usvojivši ustavne tužbe Glavaševe obrane. Glavaševa odvjetnica Višnja Drenški Lasan izjavila je Hini da je Ustavni sud djelomično usvojio ustavnu tužbu obrane i “cijelu priču o istražnom zatvoru” vratio na ponovno odlučivanje. No, pritom nije ukinuo i odluku o određivanju istražnog zatvora te Glavaš još neće izaći iz Remetinca gdje je, odlukom Vrhovnog suda, završio 5. ožujka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka ne smije biti diskriminatorna

“Donoseći novu odluku Vrhovni sud morat će voditi računa o točno određenim činjenicama na koje mu je ukazao Ustavni sud. Najbitnije je da odluka ne smije biti diskriminatorna, da mora poštivati načelo razmjernosti te da mora ponovno odlučivati do 5. travnja”, kazala je odvjetnica Hini. Dodala je i da na novu odluku Vrhovnog suda obrana ponovno može podnijeti ustavnu tužbu. Pojašnjavajući razloge zbog kojih je Ustavni sud odluku o Glavaševu istražnom zatvoru “vratio” Vrhovnom sudu odvjetnica je kazala da u djelomično ukinutom rješenju stoji da istražni zatvor može trajati do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka, ali ne dulje od kazne na koju Glavaš nepravomoćno osuđen, a to je 10 godina. “To bi značilo da Glavaš godinama može biti u istražnom zatvoru, što je nemoguće jer postoje granice njegova maksimalnog trajanja”, ustvrdila je Drenški Lasan.

Dodala je i da je Ustavni sud ustvrdio kako Vrhovni sud, prilikom novog odlučivanja, mora voditi računa o praksi Europskog suda za ljudska prava, posebno jer je riječ o slučaju kakav još nije zabilježen u hrvatskom pravosuđu. “Ustavni sud potvrdio da su oba suda i Vrhovni i Županijski prepoznali specifičnost i jednokratnost ove situacije, jer nikada prije takva situacija u pravnom sustavu nije postojala. Stoga je ukazao da su dužni voditi računa o načelu razmjernosti i o tome da njihova odluka ne smije biti diskriminatorna”, kazala je odvjetnica. Podsjetila je i da bi Glavaš, da nije bilo prethodne odluke Ustavnog suda kojom je ukinuta pravomoćna presuda u slučajevima ‘garaža’ i ‘selotejp’ bio pušten na uvjetni otpust. Drenški Lasan je kazala i da ukoliko Vrhovni sud novu odluku ne donese do 5. travnja Glavaš automatizmom izlazi iz istražnog zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud u siječnju ukinuo pravomoćnu presudu Vrhovnog suda

Slična je situacija, prisjetila se, bila i u slučaju bivšeg premijera Ive Sanadera za kojega je Ustavni sud također odredio rok do kojega je zagrebački Županijski sud morao donijeti odluku o istražnom zatvoru. “Županijski sud tada je zasjedao vikendom i donio novu odluku, a tako će najvjerojatnije biti i u Glavaševu slučaju”, kazala je odvjetnica, ističući da i novu odluku Vrhovnog suda obrana može pobijati još jednom ustavnom tužbom. Glavašu je istražni zatvor određen jer je Vrhovni sud početkom ožujka zaključio da je, po Zakonu o kaznenom postupku, takva mjera obvezna za sve okrivljenike kojima je izrečena kazna veća od pet godina.

Nakon što je Ustavni sud u siječnju ukinuo pravomoćnu presudu Vrhovnog suda u slučajevima ‘garaža’ i selotejp’ od osam godina zatvora, temeljem koje je Glavaš u Mostaru služio zatvorsku kaznu, na snazi je ostala presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klub zastupnika HDSSB-a: Glavašu se produžava agonija do 5. travnja

Klub zastupnika HDSSB-a zadovoljan je odlukom Ustavnog suda koji je ukinuo rješenje Vrhovnog suda o određivanju pritvora Branimiru Glavašu, ali ih zabrinjava što se, kažu, Glavašu produžava agonija do 5. travnja, dokad Vrhovni sud mora donijeti novu odluku. Predsjednik Kluba zastupnika HDSSB-a Josip Salapić izjavio je novinarima da je Ustavni sud naložio Vrhovnom sudu da u najkraćem roku, odnosno do 5. travnja, donese novu odluku. U suprotnom se, kazao je Salapić, nalaže automatsko puštanje Glavaša na slobodu.

Predsjednik Kluba zastupnika HDSSB-a, kojeg su Glavaševi odvjetnici upoznali s odlukom, rekao je u Saboru da se Ustavni sud u obrazloženju napisanom na 35 stranica pozvao na članak 14 Ustava, kojim je propisano načelo zabrane diskriminacije. “Nas ova odluka kao zastupnike Kluba HDSSB-a raduje ali ono što se bojimo, to smo sigurni da će on nastaviti štrajk glađu u zatvoru jer ako netko 15 dana još mora čekati da ono što je već ukinuto bude potvrđeno da je ukinuto onda smo mi zabrinuti za pravnu sigurnost Republike Hrvatske”, rekao je Salapić. Dodao je da ih zabrinjava što je trebalo proći toliko vremena i da Glavaš i dalje štrajka glađu, a potvrđeno je da su njegova temeljena, ustavna i ljudska prava prekršena. “On je već 19 dana u štrajku glađu. Sad se još do 5. travnja produžava njegova životna i osobna agonija, a to je da mi ne znamo kad će Vrhovni sud po ovom nalogu uopće donijeti takvu odluku”, rekao je Salapić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitao je pritom zbog čega Glavaš mora provesti još dva tjedna u zatvoru ako je ukinuto rješenje o pritvoru. “Možemo samo tražiti da odmah postupi Vrhovni sud. Očito je da čovjek nakon pet godina i dva mjeseca zatvora još uvijek treba čekati odluku na temelju odluke Ustavnog suda, a to je da su prekršena njegova ljudska prava”, rekao je Salapić. Glavaš je u istražnom zatvoru u Remetincu od 5. ožujka kada je počeo i štrajk glađu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.