Subota, 10 svibnja, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Objavljeni dijelovi američkog dokumenta o F-16 za koji državni vrh tvrdi da ne postoji

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Andrej Plenković, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, ministar obrane Damir Krstičević i članovi Stručnog tima za odabir borbenih aviona negiraju postojanje dokumenta o kojemu se sve više govori, prenosi portal dnevnik.hr.

Prema pisanju medija, s više je strana potvrđeno postojanje dokumenta, popularno nazvanog non-paper, na kojemu je datum 17. siječnja prošle godine. Dokument je adresiran na Ured predsjednice RH, Vladu RH i Ministarstvo obrane RH.

Prvi je postojanje non-papera demantirao sam premijer Andrej Plenković koji je istaknuoon taj dokument nije vidio i ne zna o čemu se radi. Nakon premijera postojanje non-papera komentirao je i član MORH-ova Stručnog povjerenstva za odabir aviona, brigadir Željko Ninić. Ninić je kazao da nije vidio taj dokument, a upitan vjeruje li da on postoji, odgovorio je: “Ja vjerujem u Boga. U papire ne vjerujem.”, piše  dnevnik.hr.

Radi se o neslužbenom dokumentu, zabilješci pomoću koje “Vlada SAD-a želi da Hrvatska ima potpunu sliku o svim elementima programa F-16 kako bi Hrvatska mogla doći do informirane odluke/izbora”, baš u vrijeme kada se u hrvatskoj javnosti govorilo o provođenju dodatnih izvida ovog velikog obrambenog posla, piše dnevnik.

Ugovor vrijedan 500 mlijuna dolara

Podsjetimo, Izrael i Hrvatska sklopile su kupoprodajni ugovor vrijedan 500 milijuna dolara za 12 zrakoplova F-16 Barak, odnosno modificirane izraelske verzije izvorno američkih zrakoplova.

>Novi detalji: SAD planira Hrvatskoj za F-16 ponuditi alternativno rješenje?

Američka strana, međutim, pristaje na transfer trećoj strani samo “ogoljenih” zrakoplova iz kojih bi bile uklonjene sve izraelske nadogradnje. Hrvatska na to nije htjela pristati i dala je do 11. siječnja rok Izraelcima da se izjasne o tome mogu li ispoštivati ugovor onako kako je potpisan.

>Izraelski mediji: ‘Naša zemlja neće moći ispuniti ugovor o prodaji F-16 Hrvatskoj, ispričat ćemo se hrvatskim vlastima’

Izrael neće moći ispuniti ugovor o prodaji zrakoplova F-16 Hrvatskoj, sklopljen u ožujku, pošto Sjedinjene Države nisu uklonile svoje restrikcije, objavili su izraelski mediji.

Očekivanja od izraelskog izaslanstva

Izraelsko izaslanstvo bi tako sutra trebalo posjetit Hrvatsku. U izraelskom izaslanstvu bit će visoki predstavnici tamošnjeg Ministarstva obrane, predvođeni glavnim ravnateljem, čovjekom koji – nakon što je premijer Benjamin Netanyahu preuzeo dužnost ministra obrane – vodi taj resor.

>(VIDEO) Član tima koji je odlučivao o F-16 uoči dolaska Izraelaca u Zagreb: ‘Možemo očekivati i pozitivan i negativan ishod za Hrvatsku’

Tajni non-paper

Takozvani non-paper na dvije stranice, u pet odvojenih dijelova, ukratko je upozorio na:

1) preporučenu satnicu i korake za dobivanje uvida u tehničko stanje konkretno ponuđenih izraelskih i grčkih rabljenih aviona F-16,

2) niz pitanja koja bi Hrvatska trebala postaviti Izraelu i Grčkoj, a tiču se strukture samih ponuđenih aviona, njihove avionike, kao i stanja motora, zemaljske opreme te rezervnih dijelova i obuke,

3) mogući “timeline” cijelog hrvatskog posla dobave izraelskih ili grčkih rabljenih F-16,

4) preporučenu satnicu i korake potrebne za kvalitetan uvid u ponudu novih aviona F-16V Blok 70/72 i

5) mogući “timeline” cijelog posla pribavljanja novih američkih F-16V za Hrvatsku, piše dnevnik.hr.

Osim toga, prema američkoj procjeni, u slučaju da je slijedila preporučene korake, predviđalo se da Hrvatska takvu “informiranu odluku” o odabiru rabljenih izraelskih ili grčkih aviona ne bi mogla donijeti prije ljeta 2018. (pretpostavljeno je razdoblje između lipnja i rujna prošle godine, a potpisivanje ugovora u rujnu 2018.), a za američke nove avione uoči jeseni (predviđeno razdoblje za potpisivanje ugovora – rujan 2018.). U tom slučaju, isporuka izraelskih, odnosno grčkih rabljenih aviona bila bi u siječnju 2021. godine, a američkih novih letjelica – od prosinca 2021. do srpnja 2022., prenosi dnevnik.

Negirali postojanje dokumenta

Hrvatskoj je javnosti u međuvremenu prezentirana i priča o postojanju američkog “non-papera”, dokumenta u kojemu navodno stoje upozorenja SAD-a da neće “propustiti” Barake, a koji je, navodno još u siječnju prošle godine predstavljen i predsjednici RH Kolindi Grabar-Kitarović, premijeru Plenkoviću i ministru Krstičeviću, a u MORH-u su izjavili da je to još jedan od spinova te demantiraju postojanje istoga.

>Tajni non-paper: Vlada je još prije godinu dana znala da neće moći kupiti izraelske F-16?

“Predsjednica Republike Hrvatske nikada nije zaprimila nikakav dokument, kako ga u vašem upitu nazivate non-paper, iz kojeg proizlazi da postoje problemi u proceduri nabavke borbenih zrakoplova. Za sve tehničke pojedinosti postupka nabave zrakoplova molimo vas da se obratite nositelju postupka, Ministarstvu obrane RH”, kratko je izjavila glasnogovornica Ureda predsjednice Ivana Crnić.

>Predsjednica Grabar-Kitarović i MORH kažu da nisu zaprimili ‘non paper’ o zabrani prodaje izraelskih F16

U iščekivanju sutrašnjeg dolaska visokog izaslanstva izraelskog ministarstva obrane u Zagreb, sve su glasnija nagađanja kako je pravi razlog američkog stopiranja prodaje zrakoplova Hrvatskoj, mogućnost da Izraelci, koji su inače poznati i kao odlični trgovci, posao prošire na još neke zemlje, prije svih Kolumbije, kojoj se neslužbeno nudio isti F-16 Barak kako i Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/dnevnik.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci