Počinje konačan obračun Vlade i MOL-a. Pred arbitražnim sudom u Parizu Hrvatska će danas zatražiti raskid svih Sanaderovih ugovora s Mađarima, čime tim pod vodstvom ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka traži vraćanje upravljačkih prava. Nakon burnih posljednjih pregovora koji su završili prijetnjama i međusobnim optužbama – hrvatski tim odlučio se na šutnju, objavio je RTL.
Trenutak u kojem je potpisala ugovor s MOL-om hrvatska Vlada želi poništiti i od danas – pred arbitražnim vijećem Međunarode gospodarske komore u Parizu – iznosi dokaze da je ugovor o prepuštanju Ine Mađarima – nezakonit.
Počinje arbitraža koju je Vlada pokrenula još u siječnju. Glavni argument je pravomoćna presuda Ivi Sanaderu za uzimanje mita od Zsolta Hernadija.
Tročlano arbitražno vijeće kojim predsjeda Neil Kaplan, a članovi su još Jakša Barbić s hrvatske te Jan Paulson s mađarske strane odlučivat će o zahtjevu hrvatske Vlade da se ponište sporni Sanaderovi ugovori o plinskom biznisu te o prepuštanju upravljačkih prava Mađarima.
Iako nemaju 50 posto kompanije Mađari su tada dobili pravo na tri člana uprave kao i država – ali imaju šefa uprave čiji je glas presudan. U nadzoronom odboru MOL ima čak pet članova, Hrvatska tri, jedan je radnički predstavnik.
Uspije li Hrvatska u zahtjevu da se ugovor proglasi ništavnim, sve se u Ini vraća na 2003.godinu kada su i uprava i NO imali po sedam članova, samo dva iz MOL-a.
Ukratko – Ina se vraća na upravljanje državi. Mađari se od prve runde pregovora bore protiv toga.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak uporno tvrdi – MOL upropaštava INU. Vlada će stoga arbitražom tražiti i odštetu jer smatra da je MOL, zanemarivanjem rafinerija i zaliha nafte – propustio povećati vrijednost INE za čak 6 milijarda dolara. Mađari tvrde – to je smiješno.
Svaka od pet rundi pregovora hrvatske Vlade i MOL-a je završila fijaskom, posljednja prije samo dva tjedna.
Sada je na redu arbitraža, prenosi RTL.
Izvor: rtl.hr/narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.