Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo stagnirala u lipnju na najvišoj razini u šest godina

Offenbach, 16.12.2014 - Radnici bi svakako trebali koristiti pauze, èak i ako imaju previše posla, kažu njemaèki struènjaci. Arhivska fotografija od 28.02.2013. godine prikazuje radnike tijekom skupa u brodogradilištu 3. maj. foto FaH/ Miljenko KLEPAC / ds

Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo stagnirala su u lipnju na najvišoj razini u gotovo šest godina, dosegnutoj u prošlom mjesecu, dok su u cijeloj regiji srednje i istočne Europe blago poboljšana, pokazalo je u četvrtak istraživanje njemačkog ekonomskog instituta ZEW i austrijske Erste Bank.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indeks koji mjeri očekivanja stručnjaka na financijskim tržištima za hrvatsko gospodarstvo u idućih šest mjeseci iznosio je u lipnju 58,6 bodova, što znači da je ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na prošli mjesec kada je dosegnuo najvišu razinu u gotovo šest godina, od 58,3 boda.

Uz Hrvatsku istraživanje obuhvaća još Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku, Slovačku i Tursku. Samo je Turska u toj regiji u ovom mjesecu zabilježila osjetno poboljšana očekivanja u odnosu na svibanj, uz skok odgovarajućeg indeksa za 13,3 boda. Najviše su pak pogoršana očekivanja za poljsko i slovačko gospodarstvo, čiji je indeksi u lipnju potonuli za 19,2 odnosno 17,4 boda u odnosu na svibanj.

Očekivanja za regiju srednje i istočne Europe u cjelini blagu su poboljšana, uz rast odgovarajućeg indeksa za 2,5 bodova, na 50 bodova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lošija ocjena aktualnog stanja u Hrvatskoj

Pogoršana je pak u lipnju ocjena anketiranih stručnjaka o aktualnom stanju u hrvatskom gospodarstvu, pa je odgovarajući indeks pao za dva boda u odnosu na svibanj, na minus 51,9 bodova. To znači da i dalje uvjerljivo prevladavaju negativne ocjene stanja u hrvatskom gospodarstvu.

Lošije su ocjene aktualnog stanja u gospodarstvu dobile sve zemlje u regiji uz izuzetak Mađarske, čiji je indeks porastao za 6,2 boda. Najviše je u odnosu na svibanj pogoršana ocjena stanja u Poljskom gospodarstvu, za 19,0 bodova, te za Rumunjsku, za 12,0 bodova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indeks koji mjeri aktualno stanje u regiji u cjelini potonuo je 24,4 boda, na minus 15 bodova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.