Od Protagore do ORaH-a i prosvjeda protiv branitelja: Tko je Zvonimir Mahečić?

U vrlo burnoj emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog gostovali su ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić i politički analitičar portala Index Goran Vojković, dok su se telefonom u emisiju uključili i Zvonimir Mahečić, inače član Središnjeg programskog foruma ORaH-a, autor politike Nacionalne sigurnosti spomenute stranke koja je podržala prosvjed protiv branitelja, a na kojem se okupilo jako malo ljudi,  i predsjednik HVIDRA-e i saborskog Odbora za ratne veterane Josip Đakić, saborski zastupnik HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Relativno nepoznat javnosti

Emisija je bila vrlo burna iz razloga što je u nekoliko navrata zaiskrilo između ministra Ostojića, koga je uoči antiprosvjeda žestoko izvrijeđala Marijana Mirt, navodno jedna od vođa tih prosvjeda, nazvavši ministra gnjidom, Zvonimira Mahečića, javnosti dosad relativno nepoznatog političara. Naime, za Mahečića se zna da je umirovljeni brigadir hrvatske vojske koji je od listopada 1996. do ožujka 2005. godine obavljao dužnost pomoćnika pročelnika Vojnog kabineta predsjednika Tuđmana i Mesića, od ožujka 2005. do rujna 2006. godine bio je voditelj Odjela za odnose s NATO-om i PfP u Glavnom stožeru OSRH, da bi 2007. otišao u mirovinu, dakle, poslije punih 11 godina.  Mahečić je poznat po žestokom zagovaranju navodno ugroženih prava ateista u hrvatskoj vojsci, zapravo to je i razlog zašto je i kako hrvatska javnost prvi puta čula za njega.

Smeta mu nazočnost svećenika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovom 55-godišnjem političaru posebno smeta činjenica da su tijekom obilježavanja Dana Oružanih snaga i Dana Hrvatske kopnene vojske te na svečanosti kojima se obilježavaju završeci vojnog školovanja nazočni svećenici, naravno, smeta mu i održavanja svetih misa u takvim prilikama, jer su kako tvrdi “vjerske zajednice odvojene od države.”

Mahečić ne smatra da su profesionalni vojnici obvezni prisustvovati religijskim događanjima, posebno potencira hodočašća u velika marijanska svetišta, kao što su Marija Bistrica i Lourdes. Jednako tako nije zadovoljan zato što je “religija u vojsci jako prisutna”,  barem tako tvrdi inzistirajući na tome da vojnici nemaju pravo na vlastiti izbor, što su sami vojnici mahom demantirali.

Protagora i “radikalni ateizam”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, malo koga će ovakve tvrdnje Mahečića iznenaditi ako se zna da je on aktivni član udruge Protagora koja okuplja po mnogima “radikalne ateiste”, riječ je o udruzi koja okuplja one koji se navodno bore za sekularnu državu, iako to već  sada po Ustavu Hrvatska jest, pritom se zaboravlja da prema najnovijem popisu pučanstva iz 2011. godine u Hrvatskoj i dalje ima oko 86 posto katolika.

Hrvatska je i prema civilizacijskom kodu, kršćanskoj tradiciji, naslijeđu, povijesti, “pretežito katolička država”, što je prije nekoliko mjeseci rekao i ministar obrazovanja Vedran Mornar, izazvavši tim riječima bijes Protagore, odnosno članova te udruge.

Protiv vjeronauka u školama i sukob s ministrom Mornarom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protagora je inače poznata po tome da se svom žestinom protivi vjeronauku u školama. Posebno su se, kako smo spomenuli,  istakli prije nekoliko mjeseci kada su napali ministra Vedrana Mornara zato što je ministar rekao da će najprije zatražiti prijem kod kardinala Josipa Bozanića. Ministra su napali u otvorenom pismu zato što se usudio reći da je Hrvatska “pretežito katolička država.”

Protagora je, uz još nekoliko udruga i organizacija sličnog profila, snažno podupirala i ”građanski i zdravstveni odgoj” kako ga je osmislio njegov prethodnik, Željko Jovanović, a protiv čega su mahom roditelji učenika protestirali.

Smatraju da ministar obrazovanja uopće ne bi trebao razgovarati s “katoličkim klerom”, što god to značilo, pritom su zaboravili da je to zapravo dužnost ministra obrazovanja, jer u Ustavu RH, na koji su se u Protagori pozivali, u članku 41. jasno piše da su “Vjerske zajednice slobodne u skladu sa zakonom javno obavljati vjerske obrede, osnivati škole, učilišta, druge zavode, socijalne i dobrotvorne ustanove te upravljati njima, a u svojoj djelatnosti uživaju zaštitu i pomoć države.” Drugim riječima, ministar ne samo da treba, nego i mora razgovarati.

Tko je zapravo bio Protagora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Recimo ponešto o samom sofistu Protagori, kao povijesnoj ličnosti, a ne kao udruzi. Grčka riječ sofist zapravo označava ono što bismo mi danas zvali demagogom, dok bi u doslovnom prijevodu to bio mudrijaš. Sofisti su grčki mislioci koji su bili klasični demagozi, a za svoje “mudrovanje” su tražili, a od mnogih i dobivali velike novce.

Protagora se posebno isticao kao demagog, no, nikada ne bismo za njega ni čuli da nije bilo Platona koji je Protagoru uzeo kao primjer svega onoga što u filozofiji ne valja. Drugim riječima – rugao mu se.

O “teroru šatoraša”

Iz povijesti se ipak valja vratiti u sadašnjost, naime, Zvonimir Mahečić kao član ORaH-a, sasvim sigurno nije na Hrvatskom radiju slučajno onako nastupio svađajući se s ministrom Ostojićem. Naime,  Mehačić je, nažalost, jedan od onih, kojih nema puno, ali su glasni, koji branitelje i stopostotne invalide Domovinskog rata nazivaju “šatorašima. ” Nažalost, takve se stvari toleriraju na Hrvatskoj radio-televiziji, iako je riječ o javnom servisu.

Govoreći o “teroru šatoraša” Mahečić nije ponudio niti jedan argument, kao što nije ponudio odgovor na jednu posve jasnu činjenicu, a ona kaže da u Zagrebu nikakvog “straha”, o kojem on govori,  nije bilo dok nisu krenuli marginalni, ali zato vrlo glasni, prosvjedi protiv branitelja podržani od nekih medija.

Suočeni s činjenicom da im prema svim anketama, pa i prema rezultatima posljednjih prijevremenih lokalnih izbora, drastično pada rejting, u ORaH-u su očito odlučili pokušati bodove skupiti “antiprosvjedući”. Tek ćemo vidjeti hoće li im se kao “zakletim demokratima” ovakvo poimanje demokracije isplatiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.