Slučaj Lovrić Merzel donedavne sisačke županice i članice predsjedništva SDP-a došao je za petama “slučaja Šegon”, kada je premijer Milanović javno početkom veljače smijenio Branka Šegona pomoćnika ministra financija Slavka Linića, nakon što je napravljen medijski pritisak zbog kredita koje je HBOR dao tvrtki Facta Vera čiji je Šegon suvlasnik, usprkos neskrivenom protivljenju tadašnjeg ministara Linića, koji je tvrdio da nema razloga za Šegonovu smjenu.
Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa zaključilo je mjesec dana kasnije da je Šegon bio u sukobu interesa jer je kao suvlasnik u tvrtki Facta Vera dobio kredit od 31,4 milijuna kuna od HBOR-a zbog čega je kažnjen s 40 tisuća kuna. Šegon i dalje prima punu plaću pomoćnika ministra šest mjeseci od smjene i pola plaće sljedećih šest mjeseci.
Kako se odvijao slučaj Lovrić Merzel
Lovrić Merzel uhićena je 1. travnja, nakon što je zviždačica Jasmina Jovev, bivša šefica kabineta županice Lovrić Merzel u emisiji Nedjeljom u dva izjavila kako je po nalogu svoje šefice, dvije godine sudjelovala u nezakonitim radnjama – izmišljanju radnih mjesta, izdavanju lažnih računa i kupovanju oporbenih čelnika.
Jovev je godinu dana prije gostovanja Nu2 predala dokaze protiv Lovrić Merzel sisačkom DORH-u, županijskom državnom odvjetniku Stipi Vrdoljaku, USKOK-u te jednom SDP-ovu ministru u Vladi, no reagiranja nije bilo dok optužbe nije iznijela u javnost.
Prilikom ispitivanja u Uskoku Lovrić Merzel odbacila je sve optužbe, prema kojima je županijski proračun raznim malverzacijama oštetila za više od 10,5 milijuna kuna.
Ostavku na mjesto članice Predsjedništva SDP-a te ostale stranačke funkcije Lovrić Merzel dala je 7. travnja, a iz stranke je izbačena na sjednici Gradskog odbora SDP-a u Sisku 22.srpnja.
Ostavku na dužnost sisačko-moslavačke županice dala je 28. kolovoza, a iz pritvora je izašla 5. rujna te aktivirala zastupnički mandate.
Istraga protiv Lovrić Merzel otvorena je zbog sumnje da je svoju županiju oštetila za više od 10,5 milijuna kuna, a u međuvremenu je nekoliko puta proširivana.
Osim plaćanja savjetnika, na što je potrošeno oko šest milijuna kuna, tereti ju se da je zgradu Hitne pomoći preplatila za četiri milijuna kuna, da je trošila javni novac na zabave, privatne troškove plaćala službenom karticom te raskinula dogovor o prodaji Cesta Sisak, oštetivši županiju za još 200.000 kuna.
Istraga protiv nje zadnji je put proširena u srpnju zbog sumnje da je od poduzetnika Željka Žužića primila 100.000 eura mita koje je pokušala prikriti kupnjom i uređenjem stana u Zadru, upisanog na njena nećaka Dalibora Rožankovića. Lovrić Merzel, koja je prije mjesec isključena iz SDP-a, odbacuje sve optužbe.
Nakon što je osumnjičena za korupciju, Lovrić Merzel, koja je i dalje na funkciji županice u pritvoru je od početka travnja, kako ne bi ponovila kazneno djelo niti utjecala na svjedoke.
Prekidanje pritvora uz jamčevinu Lovrić Merzel i njen odvjetnik tražili sredinom travnja, nakon što su zamjenik ministra financija i šefica Porezne uprave izjavili da je pri kupnji zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Sisku sve bilo prema zakonu te da je sisačka Porezna uprava točno procijenila nekretninu, što su potvrdile i dvije revizije.
Kao jamstvo za puštanje iz Remetinca Lovrić Merzel je nudila svoju kompletnu imovinu koju je deklarirala prilikom prvog ispitivanja, a tu spada stan u Zagrebu, kuća u Sisku, zemljište u selu kraj Siska te ušteđevina u banci, no iz pritvora nije puštena sve do 5. rujna.
Aktiviranje saborskog mandata
Bivša SDP-ova županica, puštena je na slobodu nakon što je ispitan i posljednji svjedok u istrazi protiv nje te nakon više od pet mjeseci provela u istražnom zatvoru. Time je prema odluci suda prestao vrijediti pritvorski osnov zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, dok je opasnost od ponavljanja djela prestala postojati nakon što je podnijela ostavku na dužnost županice.
Nakon što je puštena iz istražnog zatvora da se od optužbi za milijunske malverzacije brani sa slobode, zatražila je aktiviranje zastupničkog mandata u Hrvatskom saboru, a na Markovu trgu mogla bi se pojaviti s početkom prvog jesenskog zasjedanja.
O zahtjevu Lovrić Merzel za aktiviranje zastupničkog mandata, odlučivat će Mandatno-imunitetno povjerenstvo dan-dva prije početka redovnog jesenskog zasjedanja Sabora, koje bi trebalo početi 17. rujna . Prema zakonu bivšoj sisačko-moslavačkoj županici zastupnički mandat aktivira se u roku osam dana od dana prijema zahtjeva u Saboru.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.