Bez konkretnih zaključaka, saborski Odbor za medije u četvrtak je okončao vrlo živu tematsku raspravu o stanju u hrvatskim medijima, s posebnim naglaskom na Hrvatsku radioteleviziju (HRT) i pravo novinara na slobodu govora.
Predlagatelji rasprave (HDZ-ovi članovi i nezavisni Mladen Novak) pripremili su zaključke, no o njima će Odbor glasovati na sljedećoj sjednici. “Budu li prihvaćeni, u što čisto sumnjam, objavit ćemo ih na webu”, rekao je Novak.
Iako ti zaključci nisu danas službeno predstavljeni, iz istupa Jasena Mesića (HDZ) da se iščitati kako se njima poziva sve medijske nakladnike, posebno one financirane javnim novcem da poštuju pravo novinara na vlastiti stav i mišljenje, traži da se zaustave odluka o otkazima i opomenama pred otkaz novinarima na HRT-u, predlaže da novi Nadzorni odbor, čim se konstituira, istraži navode o nepravilnostima u poslovanju HRT-a te one o sukobu interesa.
Predlažemo i da se povede rasprava o Etičkom kodeksu na HRT-u, jer se mnoge sankcije pozivaju na njega, rekao je Mesić, očito se referirajući na nedavne otkaze novinarkama javnog servisa.
“Na Vas se Kodeks ne odnosi, a imali ste pravorijek Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa”, spočitnuo je Mesić nazočnom glavnom ravnatelju HRT-a Goranu Radmanu, pitajući se pritom tko to može objasniti i gdje je tu pravda.
Sunčana Glavak (HDZ) dodaje kako je u novinarskoj struci Etički kodeks nužan, ali ne zato da bi ga centar moći mogao primjenjivati kad mu se nešto svidi, a da za njega ne vrijedi.
Osuđujemo kriminalizaciju kritičkog mišljenja u bilo kojem mediju, autocenzura vodi u zatiranje svih demokratskih standarda, naglašava Glavak.
Zastupnici vladajuće koalicije, koji čine većinu u Odboru, spočitavaju Novaku loše pripremljenu sjednicu, promašenu temu, tvrde da je to primjer politizacije.
“Sabor se pretvorio u političku parlaonicu o HRT-u”, kaže Davor Bernardić i dodaje da je na Odbor pozvano sedam ljudi sa HRT-a, ni jedan iz ostalih medija.
U pojednim lokalnim medijima novinari ne primaju ni plaće, ni honorare, rade za pokaz, predlažem da se napravi tematska sjednica o tome, rekao je SDP-ovac.
I Šime Lučin (SDP) prigovara što nema materijala temeljem kojih bi se napravile usporedbe stanja u novinarstvu, te zaključuje kako će se sve svesti na HRT, pa se tema mogla nazvati “smjena, lov na ravnatelja HRT-a”.
Karolina Vidović-Krišto (Hrvatski helsinški odbor) uzvraća da je Sabor odgovoran za rad i djelovanje HRT-a, da javni servis jest iznimka.
Oporbeni članovi Odbora i u četvrtak su problematizirali otkaze HRT-ovim novinarkama, a Branko Vukšić (nezavisni) poručio kako sve tri – Novak-Srzić, Gojan i Vidović-Krišto, treba vratiti na posao.
Zdenko Duka ističe da je Hrvatsko novinarsko društvo tražilo povlačenje tih otkaza, te tvrdi da je prvi napad na Gojan išao sa, kako je rekao, “HDZ-ova portala Direktno.hr”.
Upozorava da je financijsko stanje u medijima sve teže, posebno u tiskanima, da je najteže novinarima u lokalnim medijima, da je sve više govora mržnje, posebno na portalima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.