Odgoda presude za Planinsku obrani je neočekivana

Zagreb, 13.4.2016 - Objava nepravomoæne presude na suðenju bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu i ostalima u sluèaju Planinska. Presuda bivšem premijeru Ivi Sanaderu u sluèaju Planinska u srijedu nije izreèena jer je sud zakljuèio da mora provesti dodatna vještaèenja. Na fotografiji Ivo Sanader, Jadranka Slokoviæ, Èedo Prodanoviæ odlaze sa Županijskog suda nakon odgode izricanja presude. Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Obrana bivšeg premijera Ive Sanadera i njegova suoptuženika Stjepana Fiolića, koji je priznao da je Sanaderu dao mito nakon što je država kupila njegovu zgradu u Planinskoj, kazali su da nisu očekivali da će sud zbog provođenja dodatnog vještačenja odgoditi donošenje presude u tom slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanaderova odvjetnica Jadranka Sloković odluku nije željala komenirati, ali je kratko kazala tek da je njom iznenađena. Sanader nije ništa komentirao govoreći da su za izjave zaduženi njegovi odvjetnici.

Fiolićev Odvjetnik Branko Šerić također je kazao da odluka nije očekivana, s obzirom da postupak traje više godina. Kazao je da je očekivao presudu jer je činjenično stanje bilo u dovoljnoj mjeri utvrđeno, a iskaz njegova branjenika se “poklopio s dosad utvrđenim činjeničnjim stanjem”.

“Međutim očigledno je tijekom vijećanja došlo do nekih upitnih rješenja od strane vijeća kako će obrazložiti odluku bez obzira o kakvoj se prersudi radi i da im je potrebno dodatno razrješenje jer dosad smo imali različita vještačenja građevinske i finakcijske struke. Vjerojatno to žele objediniti u jedinstveno kombinirano vještačenje koje će uputiti vijeće da usmjeri svoju odluku”, kazao je Šerić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje znači li današnja odluka da tročlano sudsko vijeće nije bilo jedinstveno Šerić je kazao da ne može u to ulaziti. “Postoji mogućnost da se nisu htjeli preglasavati”, dodao je.

Ni Uskokovi tužitelji nisu željeli komentirati odgodu izricanja presude, dodajući tek da je tijekom suđenja provedeno više vještačenja.

Presuda u slučaju Planinska u srijedu nije izrečena jer je sud zaključio da mora provesti dodatna vještačenja kako bi odlučio o optužbi da je Sanader primio 17 milijuna kuna ‘provizije’ nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja 2009. kupilo zgradu od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića u Planinskoj ulici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica sudskog vijeća Jasna Smiljanić kazala je da ne postoje uvjeti za izricanje presude. “Postoje dvije varijante koje egzistiraju”, kazala je sutkinja, dodajući da će se prije odluke provesti dopunsko kombinirano građevinsko i financijsko vještačenje.

U svom završnom govoru Uskok je u ponedjeljak za Sanadera zatražio bezuvjetnu zatvorsku kaznu, uvjeren da su tijekom suđenja dokazali da je svojim koruptivnim ponašanjem oštetio državu, suprotno obrani koja je ustvrdila da Sanadera treba osloboditi jer tužiteljstvo u slučaju Planinska nije dokazalo ni jedan navod iz optužnice.

Bezuvjetnu zatvorsku kaznu tužiteljstvo je na kraju suđenja zatražilo i za vlasnika Inženjerskog biroa Mladena Mlinarevića čija je tvrtka navodno preuveličala vrijednost zgrade u Planijskoj ulici prije nego što ju je od tadašnjeg HDZ-ova saborskog zastupnika 2009. kupilo ministarstvo na čijem je čelu bio Petar Čobanković, a koji je nakon priznanja nedjela i nagodbe s tužiteljstvom osuđen na rad za opće dobro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Fiolića, koji je u međuvremenu priznao da je Sanaderu nakon te transakcije odnio 10 milijuna kuna i milijun eura provizije, Uskok je zatražio djelomično uvjetnu kaznu. Iako je Fiolićev “kriminalni supstrat” u ovom slučaju bio najveći on je, po mišljenju tužiteljstva, sve radio kako bi ostvario Sanaderov naum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.